Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. C: Kamerun postraszył Serbów, ale przegrał 0:3

MŚ, gr. C: Kamerun postraszył Serbów, ale przegrał 0:3

W pierwszym secie meczu grupy C mistrzostw świata pomiędzy Kamerunem a Serbią pachniało niespodzianką. Siatkarze z Afryki byli blisko sukcesu, przegrali jednak 28:30. W dwóch kolejnych setach przewaga podopiecznych trenera Nikoli Grbicia nie podlegała już dyskusji i Serbowie zainkasowali trzy punkty, wygrywając pierwszy mecz w tym turnieju.

Chociaż to Serbowie z wysokiego C rozpoczęli pojedynek z niżej notowanym rywalem (6:1), to Kameruńczycy szybko odrobili część strat i jeszcze szybciej, bo już w połowie seta, ich dynamiczne ataki pozwoliły im na nawiązanie kontaktu punktowego (15:16). Afrykański zespół nie zamierzał na tym poprzestać, doprowadził do remisu, a kontratak Nathana Wounembainy dał mu minimalną zaliczkę (19:18). W kluczowym momencie Serbowie wykorzystali piłkę przechodzącą, a blok pozwolił im odzyskać dwa oczka przewagi (23:21). Szczęśliwy, choć odrobinę chaotyczny atak Drażena Luburicia dał ekipie Nikoli Grbicia piłkę setową, jednak chwilę później z przechodzącej piłki skorzystali Kameruńczycy (24:24). Wynik tej partii miała rozstrzygnąć więc gra na przewagi (28:28) i dopiero mocna kontra Srećko Lisinaca ze środka zakończyła zmagania w tej części meczu.

Po początkowej grze punkt za punkt (6:6) przy zagrywkach Drażena Luburicia całą serią popisali się gracze z Bałkanów (11:6). Tym razem gracze Nikoli Grbcia nie roztrwonili swojej przewagi i cały czas utrzymywali dystans nad rywalem (16:12). Serbowie całkowicie zdominowali tę odsłonę, wykorzystując każde potknięcie przeciwników, dobrze grając w polu zagrywki i dodali do tego dobre akcje w kontrach (23:16). Podwójny blok w wykonaniu Petara Krsmanovicia i Nikoli Jovivica dał im piłkę setową, natomiast błąd przekroczenia linii w wykonaniu jednego z Kameruńczyków sprawił, że ekipa z Serbii prowadziła już w całym spotkaniu 2:0.

Podobnie jak druga, tak samo zaczęła się i trzecia odsłona spotkania – od wyrównanej walki punkt za punkt, jednak tym razem jeszcze szybciej Serbowie odskoczyli przeciwnikom z Kamerunu (10:5). Podopieczni Nikoli Grbicia całkowicie kontrolowali wydarzenia na boisku, nie pozwalając sobie na powtórzenie błędów z pierwszego seta. Dobrze i przede wszystkim skutecznie grali w kontrach, co pozwalało im utrzymywać dystans nad afrykańskim zespołem. Chociaż ataki Kameruńczyków, również ze środka, mogły robić wrażenie, to jednak za nie nadal dostawali tylko jeden punkt. O wiele bardziej skuteczni byli siatkarze Nikoli Grbicia, którzy nie stracili swojej koncentracji pomimo zmian kadrowych. Piłkę meczową dała im krótka Aleksandara Okolicia, natomiast całe starcia asem serwisowym w samą linię boiska zakończył Milan Katić.

Kamerun – Serbia 0:3
(28:30, 16:25, 17:25)

Kamerun: Wounembaina (13), Feughouo (6), Engala (4), Dolegombai (4), Hile (3), Mbutngam (1), Kamto (libero) oraz Bitjaa (5), Engohe (2), Hassana, Mayam i Moto
Serbia: Luburić (19), Petrić (12), Krsmanović (8), Lisinac (7), Ivović (3), Jovović (1), Majstorović (libero) oraz Katić (8), Okolić (2), Atanasijević i Kostić