Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. B: Ważne zwycięstwo Brazylii, pierwsza porażka Antigi

MŚ gr. B: Ważne zwycięstwo Brazylii, pierwsza porażka Antigi

Sytuacja w grupie B mistrzostw świata robi się coraz ciekawsza. Pierwszej porażki doznali dotychczasowi liderzy tabeli, Kanadyjczycy, którzy przegrali 1:3 z Brazylią. W tej grupie wiadomo, kto awansuje do kolejnej rundy, ale nie wiadomo, z którego miejsca i z jaki dorobkiem punktowym. Brazylijczyków czeka jeszcze mecz z Chinami, Kanada zmierzy się z Francją.

Początek spotkania nie należał do żadnej ze stron, ponieważ mimo że Kanadyjczycy prowadzili 2:0, na tablicy wyników szybko zagościł remis 3:3. Od tego momentu drużyny wymieniały się razami. Mały impas został przerwany po przerwie technicznej, gdyż zawodnicy z Ameryki Północnej zdobyli dwa „oczka” przewagi, by następnie bronić zaliczki poprzez akcje, jak widowiskowy atak Sharone Vernona-Evansa (11:9). Brazylijczycy wyszli jednak na prowadzenie po dobrej zagrywce Wallace’a De Souzy, błędzie rywala oraz kontrze zakończonej przez Wallace’a (14:12). Po przerwie na życzenie Stephane’a Antigi doszło do walki, w której raz Kanada niwelowała stratę, a po chwili Kanarki ponownie odzyskiwały dwupunktowe prowadzenie (19:17). Kolejne wyrównanie padło za sprawą dobrej kiwki Grahama Vigrassa (19:19). W końcówce seta błąd w ataku Vernona-Evansa sprawił, że Brazylia uzyskała kontrolę nad wynikiem (23:21), nie oddając jej do końca seta.

Na starcie drugiej odsłony pojedynku doszło do zaciętej walki, dlatego żadna ze stron nie była w stanie dyktować warunków gry (4:4). Ponownie to gracze z klonowym liściem w środku flagi przełamali grę punkt za punkt, wychodząc na nieznaczne prowadzenie (12:10). Niedługo jednak Kanadyjczycy byli na czele, gdyż rozbicie szeregów rywala po zagrywce wykorzystał Bruno Rezende, kiwając w boisko (13:13). Niedługo później asem serwisowym popisał się jednak Nicolas Hoag (15:13). Następnie również punktową zagrywką przewagę swojego zespołu powiększył Jay Blankenau, po czym atak zepsuł Lucas Saatkamp (19:15). Północnoamerykańska reprezentacja nie pozwoliła sobie na wyrwanie przewagi, doprowadzając do wyrównania w spotkaniu.

Po następnej zmianie stron ponownie drużyny wymieniały się udanymi zagraniami, dając fanom dobre widowisko (3:3). Tym razem pierwsza przewaga padła na konto Brazylii, za sprawą zepsutego ataku przez Daniela Corneliusa Jansena Vandoorna (8:6). Z czasem zespoły ponownie zaczęły rywalizację, gdzie raz jedni, a raz drudzy zdobywali dwa punkty z rzędu, przez co wynik wciąż pozostawał sprawą otwartą. Krok w stronę zbudowania przewagi blokiem wykonał Mauricio Souza (15:12). Kanada nie spuściła jednak z tonu, a wygrany pojedynek na siatce przez Vigrassa sprawił, że rezultat ponownie był remisowy (16:16). Wystarczyła jednak chwila, by również poprzez skończoną kontrę przez Douglasa Souzę podopieczni Renana Dal Zotto po raz kolejny odskoczyli oponentom (19:16). I tym razem jednak zawodnicy w czerwonych strojach wyrównali stan seta (19:19). Końcówka należała jednak do Brazylijczyków, którzy znów znaleźli sposób na zdobycie przewagi, utrzymując ją do dwudziestego piątego punktu.

W czwartej odsłonie Brazylia szybko odrobiła nieznaczną stratę do przeciwnika, gdyż dobrym atakiem popisał się Felipe Luis Fonteles, a po chwili jego koledzy dołożyli punkt blokiem (3:3). Od tego momentu doszło do charakterystycznej dla tego meczu rywalizacji (8:7). Impas przerwany został przez Canarinhos, ponieważ po obiciu bloku przez Douglasa Souzę objęli oni prowadzenie 12:9. Gracze prowadzeni przez Antigę nie pomagali sobie w odrabianiu strat, po błędnym ataku Vernona-Evansa tracąc do oponenta cztery „oczka” (13:17). Im partia przechodziła w dalszą fazę, tym dystans między zespołami zwiększał się (23:17). Aktualni wicemistrzowie świata wykorzystali swoją szansę, a udany atak Wallace’a sprawił, że mogli oni cieszyć się ze zwycięstwa za trzy punkty.

Brazylia – Kanada 3:1
(25:22, 19:25, 25:23, 25:18)

Brazylia: Wallace (24), Douglas (15), Lucas (8), Mauricio (7), Fonteles (6), Bruno (1), Thales (libero) oraz Isac (1), Eder, William i Evandro
Kanada: Perrin (18), Vernon-Evans (16), Hoag (11), Vigrass (11), Vandoorn (5), Blankenau (1), Marshall (libero) oraz Maar (1), Sclater (1), Van Berkel i Derocco