Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. B: Holendrzy pokonali i Egipt i czekają na rywali

MŚ, gr. B: Holendrzy pokonali i Egipt i czekają na rywali

Reprezentacja Holandii wygrała 3:1 z Egiptem i zakończyła już swoje występy w grupie B z czterema zwycięstwami i jedną porażką na koncie. Pomarańczowi obecnie są na pierwszym miejscu w tabeli, ale może się tak zdarzyć, że skończą nawet na trzecim. Wszystko zależy od wyników pozostałych spotkań w tej grupie. A to zadecyduje, do której grupy trafią Holendrzy w II rundzie i z kim będą walczyć o awans do czołowej szóstki mistrzostw świata. Dla reprezentacji Egiptu był to już ostatni mecz w turnieju.

Holendrzy wyszli do spotkania w mocno rezerwowym składzie. Na początku meczu drugi garnitur Pomarańczowych nie mógł wypracować sobie przewagi, schodząc na przerwę techniczną z puntem zaliczki (8:7). Po powrocie na parkiet Europejczycy zaczęli budować prowadzenie, kiedy to Jeroen Rauwerdink popisał się punktowym blokiem (10:7). Niedługo później ten sam zawodnik zdobył punkt z zagrywki (14:9). Egipcjanie nie prezentowali na boisku dobrej postawy technicznej, dlatego ciężko było im nawiązać walkę z przeciwnikiem (10:16). W pewnym momencie reprezentacja Egiptu zdobyła kilka „oczek” serią, za sprawą bloku w wykonaniu Abd Elhalima Mohameda Abou nieco zmniejszając swą stratę (14:18). Podopieczni Gido Vermeulena konsekwentnie jednak utrzymywali swoją przewagę, tym samym pewnie wygrywając premierową odsłonę.

Od startu drugiej odsłony Pomarańczowi przejmowali inicjatywę na boisku, gdyż dzięki atakowi Woutera Ter Maata prowadzili oni 3:1. Niedługo później sprytnym plasem popisał się Maarten van Garderen (5:2). Afrykanie starali się jednak złapać kontakt z rywalem, co udało im się za sprawą dobrego ataku Ahmeda Salaha (5:6). Mimo że Holandia ponownie zbudowała swą przewagę, to Egipt był w stanie prawie całkowicie odrobić straty (10:11). Wtedy jednak dwa ataki zepsuł Hisham Ewais (10:14). Tym razem Holendrzy sukcesywnie dążyli do wygrania drugiej partii, cały czas trzymając rywali na dystans (20:17). Podopieczni Zakarii Ahmeda nie pomagali sobie w walce, popełniając błędy własne, jak zepsuta zagrywka Abou oraz Ewaisa (20:23). Europejczycy ponownie dopięli swego, będąc o krok od zwycięstwa w spotkaniu.

Trzecią odsłonę to Egipt rozpoczął od prowadzenia, gdyż nieudaną kiwkę wykonał Ter Maat (4:2). Europejczycy zaczęli mieć problemy ze swoją postawą, co w jednej z akcji wykorzystał Abou, przekonując Vermeulena do wzięcia przerwy dla swojego zespołu (8:11). Europejska reprezentacja zacięła się w swej grze, coraz wyraźniej tracąc kontrolę nad wydarzeniami na boisku (10:15). Szkoleniowiec Holandii starał się zareagować zmianami na złą postawę swoich graczy, wpuszczając na boisko m.in. Nimira Abdela-Aziza. Długo Egipcjanie nie pozwalali wydrzeć sobie prowadzenia, lecz od stanu 19:23 Holendrzy zgarnęli cztery punty z rzędu, a do wyrównania doprowadził Thijs Ter Horst. Następnie jednak błąd Gijsa Jorny oraz Ter Maata sprawił, że spotkanie przedłużyło się o kolejnego seta.

Czwarty set zaczął się od wyrównanej rywalizacji obu ekip, gdzie żadna ze stron nie wystrzegała się błędów (3:3). Choć Vermeulen desygnował do gry kolejnych zawodników z pierwszego zespołu, to gra holenderskiej ekipy nadal pozostawiała wiele do życzenia (8:10). Pomarańczowi w końcu doprowadzili do remisu, kiedy Egipcjanie popełnili kosztowny błąd w komunikacji (11:11). Po chwili faworyci pojedynku zgarnęli na swoje konto trzy punty z rzędu, a Ter Maat sprowadził formacje na przerwę techniczną (16:12). Europejczycy szli po zwycięstwo za trzy punkty, co potwierdził Ter Maat, aplikując oponentom dwa asy serwisowe (20:12). Kadra ze Starego Kontynentu niedługo później dopięła swego, ostatecznie kończąc spotkanie z kompletem „oczek”.

Egipt – Holandia 1:3
(18:25, 21:25, 25:23, 16:25)

Egipt: Abou (9), Abdelhay (6), Abdalla (5), Shafik (5), Abdelrahman (2), Masoud (1), Abdelaal (libero) oraz Ewais (19), Mohamed (8), Seoudy (4), Hassan (2), Atia (1) i Aly (libero)
Holandia: Ter Maat (26), Parkinson (12), Rauwerdink (11), Van Garderen (10), Keemink (4), Smit (2), Dronkers (libero) oraz Ter Horst (5), Jorna (3), Van Haarlem (2), Diefenbach (2), Sparidans (libero) i Abdel-Aziz