Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. B: Egipt lepszy od Chin

MŚ, gr. B: Egipt lepszy od Chin

Do pojedynku outsiderów doszło w grupie D, w której Chiny walczyły z Egiptem. Dwie pierwsze odsłony były zacięte, ale za każdym razem zwycięsko wychodzili z nich Egipcjanie. W trzecim secie wyraźnie triumfowali podopieczni Raula Lozano, ale czwarta cześć spotkania należała do Egipcjan, którzy tym samym zgarnęli komplet punktów.

W Ruse spotkały się dwie drużyny grupy B, które do tej pory przegrywały wszystkie swoje mecze. Dla Chińczyków i Egipcjan był to więc mecz o pierwsze zwycięstwo w turnieju i przedłużenie ewentualnych szans na awans do II rundy turnieju. Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla zespołu z Azji, który po ataku Chuana Jianga prowadził 7:4, ale Egipcjanie dzięki skutecznej grze Mohameda Masouda błyskawicznie wyrównali. Drużynę z Afryki wybiła trochę z rytmu kontuzja Abdallaha Bekhita, ale po dwóch autowych zbiciach Jianga to Egipt prowadził jednym punktem na drugiej przerwie technicznej. Wynik oscylował wokół remisu do samego końca. W grze na przewagi Chińczycy popełnili więcej błędów i przegrali pierwszego seta 26:28.

Druga partia rozpoczęła się od zaciętej walki punkt za punkt. Pierwsi przełamali rywala siatkarze z Kraju Środka, którzy po asie serwisowym Ji Daoshuaia prowadzili 13:10, a na drugiej przerwie technicznej mieli cztery punkty przewagi. Azjaci utrzymywali przewagę do końca i gdy po ataku Chuana Jianga mieli piłkę setową przy stanie 24:23, wydawało się, że spokojnie doprowadzą do remisu w meczu. Dwa zbicia Ahmeda Abdelhaya dały jednak prowadzenie Egipcjanom, a po chwili asem serwisowym popisał się Ahmed Shafik i było 2:0 dla Egiptu.

Podopieczni trenera Raula Lozano znów lepiej rozpoczęli kolejnego seta, prowadzili już 8:5, a Egipcjanie byli tak zagubieni, że sędziowie odgwizdali im po powrocie na boisko błąd ustawienia. Przewaga Azjatów cały czas rosła, a ich rywale mogli się tylko przyglądać punktującym Chińczykom. Na drugiej przerwie technicznej przewaga wynosiła już osiem punktów (16:8), a po kolejnym asie serwisowym Chuana Jianga doszła nawet do dziesięciu punktów. Egipcjanie próbowali gonić, zanotowali nawet serię czterech punktów z rzędu, w tym dwa po asach serwisowych Hishama Ewaisa, ale ostatecznie przegrali dość wysoko do 17 i Chińczycy przedłużyli tym samym swoje szanse.

Początek czwartej partii był wyrównany, ale to Azjaci po dobrym bloku Liu Libina zeszli do ławki rezerwowych, prowadząc 8:6. W zespole Egiptu coraz lepiej spisywał się Ahmed Shafik i siatkarze z Afryki dość szybko doprowadzili do remisu 10:10. Egipcjanie coraz lepiej radzili sobie w bloku i ten element w wykonaniu Omara Hassana dał i szesnasty punkt, i dwa oczka przewagi na drugiej przerwie technicznej. W końcówce Chińczycy starali się jeszcze uratować ten mecz, jednak mylili się zbyt często. Egipt wygrał tego seta po ataku Ahmeda Abelhaya 25:21 i całe spotkanie 3:1. To oznacza, że siatkarze z Afryki zachowali jeszcze cień szansy na awans do II rundy turnieju, a Chińczycy pożegnają się z mistrzostwami świata wtorkowym meczem z Brazylią.

Chiny – Egipt 1:3
(26:28, 24:26, 25:17, 21:25)

Chiny: Jiang (28), Liu (19), Chen (9), Ji (5), Rao (2), Mao (1), Tong (libero) oraz Zhang, Du (5), Miao (4) i Yu
Egipt: Abdelhay (23), Shafik (14), Abou (12), Masoud (7), Abdelrahman (2), Bekhit, Abdelaal (libero) oraz Abdalla (7), Mohamed, Aly (libero), Hassan (1), Ewais (6) i Seoudy (2)