Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. A: Trzecia wygrana Belgów

MŚ, gr. A: Trzecia wygrana Belgów

Reprezentacja Belgii zakończyła swój udział w rozgrywkach grupy A mistrzostw świata siatkarzy zwycięstwem z Dominikaną. Podopieczni trenera Andrei Anastasiego do II rundy przystąpią z trzema wygranymi, dwoma porażkami i 10 punktami na koncie. Dla siatkarzy Dominikany był to już ostatni mecz w turnieju – zdołała ona wygrać zaledwie jednego seta.

Tylko początek meczu był bardzo zacięty, ale szybko zagrywka Sama Deroo i skuteczne akcje Igora Grobelnego oraz Simona van de Voorde sprawiły, że Belgowie odskoczyli od rywali na cztery oczka. W kolejnych minutach Dominikańczycy prezentowali bardzo prostą i czytelną siatkówkę, a jedynie błędy rywali powodowały, że wynik jeszcze bardziej się nie rozjechał. Kiedy udaną kontrą popisał się Hendrik Tuerlinckx, Europejczycy wygrywali już 15:10. Rywalom brakowało siatkarskich argumentów na nawiązanie wyrównanej walki. Po zbiciu ze środka Van de Voorde zanosiło się na pogrom w premierowej odsłonie, ale seria zdobytych oczek przy zagrywce Hectora Cruza pozwoliła zawodnikom z Dominikany nieco podgonić wynik. W końcówce jednak dwa ich błędy – w polu serwisowym i w ataku przypieczętowały pewny triumf podopiecznych Andrei Anastasiego (25:18).

W drugiej odsłonie Belgowie nie zamierzali zwalniać tempa. Skuteczne zagrania w ofensywie Tuerlinckxa i Francoisa Lecata dały im cztery punkty przewagi. Choć udanymi akcjami próbował odpowiadać im Henry Omar Tapia Santana, to wciąż Dominikańczycy musieli gonić wynik. Pogoń okazała się mało skuteczna, tym bardziej że popełniali błędy w ataku, za to ataki Tuerlinckxa i Grobelnego wchodziły w ich parkiet jak w masło, przez co dystans dzielący obie drużyny zwiększył się do siedmiu oczek. W tym momencie gra Dominikany kompletnie się posypała. Europejczycy dokładali oczka w bloku i polu serwisowym, a ich rywale nie istnieli na boisku. w końcówce ponownie dwa ich proste błędy spowodowały, że zostali rozgromieni przez podopiecznych trenera Anastasiego, przegrywając 13:25.

W pierwszej fazie trzeciej partii Dominikańczycy próbowali dotrzymać kroku rywalom, co przez moment im się udawało. Dopiero mocne zbicie Grobelnego oraz szczelny blok spowodowały, że Belgowie zbudowali sobie trzypunktową nadwyżkę. W kolejnych minutach przypomnieli o sobie Lecat i Van de Voorde, a europejczycy kontrolowali boiskowe wydarzenia. Rywali do walki próbował poderwać Jose Miguel Caceres Gomez, ale wciąż w korzystniejszej sytuacji byli podopieczni trenera Anastasiego (15:11). Im bliżej końca seta, tym Belgowie prezentowali coraz bardziej efektowne zagrania. Dokładali też szczelny blok, a z Dominikańczyków uchodziło powietrze. W końcówce obraz gry nie uległ zmianie, a popsuta zagrywka zakończyła nierówną walkę w tym spotkaniu (25:17).

Belgia – Dominikana 3:0
(25:18, 25:13, 25:17)

Belgia: Tuerlinckx (14), Grobelny (13), Van de Voorde (8), Verhees (3), Valkiers (3), Deroo (1), Stuer (libero) oraz Lecat (8) i Coolman (4)
Dominikana: Gomez (6), Paulino (5), Capellan (2), Pena (1), Lopez (1), Perez (1), Feliz (libero) oraz Santana (8), Cepin (6), Cruz (2), Bello (2) i Gonzalez