Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. A: Pewna wygrana Włochów, Belgowie bez szans

MŚ, gr. A: Pewna wygrana Włochów, Belgowie bez szans

Włosi zgodnie z planem pokonali reprezentację Belgii 3:0 i z kompletem sześciu punktów prowadzą w swojej grupie. Belgowie tylko w pierwszym secie zdobyli 20 punktów, w pozostałych dwóch byli tłem dla dobrze dysponowanych gospodarzy mistrzostw świata.

We wczesnej fazie spotkania włoskie przyjęcie dobrymi zagrywkami poważnie naruszył Thomas Rousseaux, pomagając swojemu zespołowi objąć prowadzenie (5:4). Niedługo później pięknym za nadobne odpłacił się Simone Anzani, po którego serwisie Włosi osiągnęli wynik 10:8. Z czasem drużyny zaczęły grać skutecznie i czasami efektownie, co potwierdził atak z krótkiej Daniele Mazzone (13:12). Belgowie nieco zgubili kontakt z przeciwnikiem, kiedy piłkę w aut posłał Simon van de Voorde (14:17). W kolejnej akcji skutecznym atakiem popisał się Ivan Zaytsev. Belgowie starali się powrócić do wyrównanej walki, raz po raz zgarniając punkty na swoje konto. Końcówka seta należała jednak do graczy z Półwyspu Apenińskiego, którzy bawili się siatkówką oraz bezlitośnie korzystali z błędów przeciwnika, pieczętując zwycięstwo w inauguracyjnej odsłonie.

Powrót na boisko obu ekip przyniósł wyrównaną rywalizację pomiędzy zespołami (5:5). Przy stanie 6:5 dla Belgii na parkiecie doszło do sporego zamieszania, po którym punkt trafił na konto Włoch (6:6). Impas w walce skutecznym atakiem przerwał Osmany Juantorena, sprowadzając reprezentacje na przerwę techniczną (8:6). Współgospodarze turnieju powiększyli swoje prowadzenie po udanym skończeniu kontry przez Filippo Lanzę oraz „czapie” od Anzaniego (13:9). Niedługo później wspomniany środkowy umieścił zagrywkę w pomarańczowym, by następnie blok dołożył Mazzone (16:10). Andrea Anastasi chciał zmienić coś w grze swojego zespołu, desygnując do gry rezerwowych. Zmiany jednak na niewiele się zdały, gdyż za sprawą wygranej walce na siatce przez Simone Giannellego Italia prowadziła 22:14, by następnie pewnie doprowadzić drugą partię do końca.

Niesieni dopingiem publiczności Włosi w trzeciej partii szli za ciosem. Dzięki dwóm skutecznym akcjom Lanza przekonał Anastasiego do wzięcia przerwy dla swojego zespołu (6:3). Na parkiecie wyróżniał się Zaytsev, który po przerwie technicznej zaaplikował asa serwisowego (9:4). Podopieczni Gianlorenzo Blenginiego konsekwentnie utrzymywali wypracowaną zaliczkę. Belgowie nie pomagali sobie w odrabianiu strat, od stanu 8:12 popełniając trzy błędy z rzędu. Gdy set wchodził w końcową fazę,  kibice otrzymywali kolejne popisy gry włoskiej kadry, gdyż w pewnym stylu, co potwierdzał kolejny as Zaytseva, zmierzała ona w stronę wygrania meczu 3:0. Do końca spotkania na parkiecie nie doszło do wielkich emocji, ponieważ Belgia nie była w stanie zatrzymać rywala.

Włochy – Belgia 3:0
(25:20, 25:17, 25:15)

Włochy: Zaytsev (20), Juantorena (9), Lanza (10), Mazzone (8), Anzani (7), Giannelli (5), Colaci (libero) oraz Nelli
Belgia: Van den Dries (7), Deroo (7), Rousseaux (5), Verhees (5), Van den Voorde (4), D’hulst, Ribbens (libero) oraz Tuerlinckx (5), Valkiers (1), Lecat, Grobelny (2), Klinkenberg (2), Koolman (1) i Stuer (libero)