Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Przed MŚ: Brazylijczycy i Francuzi będą rozdawać karty w grupie B?

Przed MŚ: Brazylijczycy i Francuzi będą rozdawać karty w grupie B?

fot. Klaudia Piwowarczyk

W grupie D na tegorocznych mistrzostwach zmierzą się ze sobą zespoły Brazylii, Francji, Kanady, Holandii, Egiptu i Chin. W tej grupie mamy dwóch faworytów nie tylko pierwszej fazy rozgrywek, ale i całego czempionatu. O wyjście z grupy powinni być też spokojni podopieczni Stephane’a Antigi, a pozostałe trzy ekipy powinny walczyć o ostatnie miejsce premiowane awansem do kolejnej fazy. Wszystkie mecze tej grupy odbędą się w bułgarskim Ruse, a pierwsze rozpocznie się już w środę o godzinie 13.

1. Brazylia (1. miejsce w rankingu FIVB)Zacznijmy od ekipy z Ameryki Południowej, czyli zespołu, który na każdej imprezie znajduje się w gronie największych faworytów. Nie inaczej jest tym razem. Mimo zawodu podczas tegorocznych finałów Ligi Narodów, w której zajęli czwarte miejsce, Brazylijczycy wciąż są głównym kandydatem do mistrzostwa. Mają jednak oni swoje problemy, ponieważ z powodu kontuzji na mundial nie pojadą Ricardo Lucarelli i Mauricio Borges, czyli podstawowi przyjmujący w układance Renana Del Zotto. Kanarkowi we Włoszech i Bułgarii będą starali się poprawić wynik z poprzednich mistrzostw, gdzie zajęli drugie miejsce, a nie jest to niemożliwe, ponieważ w grach kontrolnych przegrali oni tylko jedno spotkanie z Argentyną w stosunku 2:3. Na pewno ten zespół stać na to, aby odzyskać tytuł mistrzów świata, który zdobywali aż trzy razy z rzędu (2002, 2006, 2010).

Reprezentacja Brazylii na mistrzostwa świata:
Rozgrywający: Bruno Rezende, William Arjona
Atakujący: Wallace de Souza, Evandro Guerra
Przyjmujący: Felipe Fonteles, Lucas Loh, Douglas Souza, Carlos Eduardo Silva
Środkowi: Lucas Saatkamp, Mauricio Souza, Eder Carbonera, Isac Santos
Libero: Thales Hoss, Maique Reis

2. Francja (9. miejsce w rankingu FIVB)

Cztery lata temu Francuzi byli jedną z większych niespodzianek mistrzostw, zajmując ostatecznie tak nielubiane czwarte miejsce. Wtedy większość ekspertów zaczęła wróżyć tej ekipie sukcesy w najbliższych latach i jak się okazało, nie mylili się. Les Bleus od tego czasu regularnie są na podium ówczesnej Ligi Światowej (w tym roku Ligi Narodów), zwyciężając w niej dwa razy i po razie zajmując niższe miejsca na podium. Z problemami zdrowotnymi przed mundialem borykał się Earvin N’Gapeth, ale ostatecznie lider tej ekipy wesprze kolegów w walce o medale. Najlepszym wynikiem reprezentacji Francji w mistrzostwach świata jest brązowy medal z 2002 roku. Cztery lata temu Francuzi atakowali podium w roli czarnego konia i zabrakło im naprawdę niewiele. W tym roku to oni są jednym z faworytów i mają duże szanse, aby zapisać się w annałach jako najlepsza reprezentacja w historii Francji, bijąc wyczyn kolegów sprzed 16 lat. W przygotowaniach do imprezy Francuzi grali ze zmiennym szczęściem, wygrywając i przegrywając po dwa spotkania w oficjalnych sparingach. Laurent Tillie jednak już nie raz udowadniał, że potrafi wycisnąć ze swojego zespołu maksimum i dlatego każdy zespół powinien się ich obawiać.

Reprezentacja Francji na mistrzostwa świata:
Rozgrywający: Benjamin Toniutti, Antoine Brizard
Atakujący: Stephen Boyer, Jean Patry
Przyjmujący: Julien Lyneel, Earvin N’Gapeth, Kevin Tillie, Thibault Rossard
Środkowy: Kevin Le Roux, Nicolas Le Goff, Daryl Bultor, Barthelemy Chinenyeze
Libero: Jenia Grebennikov, Jeremy Mouiel

3. Kanada (6. miejsce w rankingu FIVB)

Kanadyjczycy mimo wysokiego miejsca w rankingu FIVB nie są postrzegani jako główny faworyt turnieju. Wielu widzi ich w roli czarnego konia, ale aby zespół Stephane’a Antigi pokusił się o niespodziankę i wszedł do najlepszej szóstki turnieju, będzie potrzebował nieco szczęścia. Ekipa z Ameryki Północnej potrafi sprawiać pojedyncze niespodzianki, ale w systemie, gdzie każdy mecz mistrzostw będzie się liczył w dalszych fazach turnieju, Kanadyjczycy mogą mieć problem, aby zrobić coś więcej niż awans do drugiej fazy grupowej. W ostatnich przygotowaniach do mistrzostw ten zespół nie prezentował się najlepiej, ponieważ poległ w praktycznie wszystkich spotkaniach (tylko jedno zwycięstwo z Iranem 3:2) z rywalami, którzy również pojawią się na parkietach w Bułgarii i Włoszech.

Reprezentacja Kanady na mistrzostwa świata:
Rozgrywający: TJ Sanders, Jay Blankenau
Atakujący: Sharon Vernon-Evans, Ryan Sclater
Przyjmujący: Gordon Perrin, Nicholas Hoag, Jason Derocco, Stephen Maar
Środkowy: Graham Vigrass, Lucas van Berkel, Daniel Jansen VanDoorn, Arthur Szwarc
Libero: Steven Marshall, Blair Bann

4. Holandia (25. miejsce w rankingu FIVB)

Holendrzy to zespół, który pod koniec XX wieku był silnym ośrodkiem na siatkarskiej mapie świata. W 1996 roku Oranje zdobyli m.in. złoty medal olimpijski. Jednak w ostatnim czasie Holendrzy nieco spuścili z tonu. Pokazały to wyniki z ubiegłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu, gdzie Oranje zajęli ostatnie miejsce w grupie D i szybko pożegnali się z turniejem. W ostatnich spotkaniach przed mistrzostwami zespół z Holandii mierzył się z Argentyńczykami. Pojedynki te dwukrotnie kończyły się po tie-breakach, raz ze zwycięstwa cieszyli się Holendrzy, a raz ich rywale.

Reprezentacja Holandii na mistrzostwa świata:
Rozgrywający: Dan van Haarlem, Wessel Keemink
Atakujący: Nimir Abdel-Aziz, Wouter Ter Maat
Przyjmujący: Thijs ter Horst, Gijs Jorna, Jeroen Rauwerdink, Maarten van Garderen
Środkowy: Michael Parkinson, Jasper Diefenbach, Tim Smit, Thomas Koelewijn
Libero: Dirk Sparidans, Just Dronkers

5. Egipt (13. miejsce w rankingu FIVB)

Mimo wysokiego miejsca w rankingu FIVB to Egipcjanie wydają się być najsłabszym zespołem w grupie B. Tak naprawdę w tej chwili nie wiemy o tym zespole zbyt wiele, ponieważ nie znalazł się on w gronie 16 drużyn uprawnionych do gry w Lidze Narodów. Jedyny oficjalny sparing, jaki odbyli Egipcjanie, to mecz z Bułgarami, w którym wynik nie był zaskoczeniem. Porażka 0:3 raczej mówi o tym, że nie powinniśmy się spodziewać po zespole z Afryki fajerwerków i prawdopodobnie tak jak cztery lata temu zakończą mistrzostwa już w pierwszej fazie grupowej.

Reprezentacja Egiptu na mistrzostwa świata (szeroki):
Rozgrywający: Abdallah Abdalsalam, Hossam Abdalla, Ahmed Saber Mohamed
Atakujący: Ahmed Abdelhay, Hisham Ewais, Reda Haikal
Przyjmujący: Mohamed Thakil, Ahmed Mohamed, Mohamed Badawy, Omar Hassan, Ahmed Omar, Ahmed Shafik, Mostafa Abdelrahman
Środkowy: Shehabeldeen Mohamed, Abd Elhalim Mohamed Abou, Abdelrahman Seoudy, Rashad Atia, Mohamed Masoud, Abdelrahman Abouelella
Libero: Sherif Aly, Ahmed Abdelaal, Mohamed Noureldin

6. Chiny (20. miejsce w rankingu FIVB)

Chińczycy wydają się być zespołem, który w tej grupie będzie walczył o czwartą pozycję w grupie wraz z Holendrami. W tegorocznej Lidze Narodów zajęli dopiero 15 miejsce, ale potrafili pokonać takie zespoły jak Francja czy Argentyna więc na pewno w ekipie Raula Lozano drzemie potencjał. Zdecydowanie całą grę opierają na swoim liderze, atakującym Jiangu Chuanie, który w Lidze Narodów zdobył 273 punkty i z ogromną przewagą nad drugim Wallacem wygrał klasyfikację najlepiej punktujących zawodników. Zespół z Azji w ostatnich sparingach przed mistrzostwami dwukrotnie poległ z Włochami (0:3, 1:3), ale dla nich w tegorocznym czempionacie najważniejsze będą spotkania z Holandią i Egiptem, czyli rywalami, z którymi na pewno mają szansę zwyciężyć.

Reprezentacja Chin na mistrzostwa świata (szeroki):
Rozgrywający: Tianyi Mao, Runming Li, Yaochen Yu, Meng Liu
Atakujący: Jiang Chuan, Jingyi Wang, Chuanhang Tang, Shinkun Peng
Przyjmujący: Daoshuai Ji, Chen Zhang, Binglong Zhang, Jingyin Zhang, Haixiang Du, Libin Liu, Dangyi Yuan
Środkowy: Longhai Chen, Shuhan Rao, Ruantong Miao, Zuyuan Zhang
Libero: Jiahua Tong, Jiajie Chen, Xiaoteng Ma

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2018-09-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved