Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP kadetów: Złoci jastrzębianie, Maraton z brązem

MP kadetów: Złoci jastrzębianie, Maraton z brązem

W Człuchowie pomiędzy Jastrzębskim Węglem a AKS-em Rzeszów toczyła się walka o mistrzostwo Polski kadetów. Jak się okazało, graczom ze Śląska potrzebne były jedynie trzy sety, by zakończyć tę rywalizację i stanąć na najwyższym stopniu podium. Brązowe medale wywalczyli natomiast siatkarze Maratonu Świnoujście, którzy w czterech setach pokonali Chemika Bydgoszcz.

W pierwszym secie finału obie drużyny popełniały sporo błędów, przy okazji też obie wymieniały się co jakiś czas skutecznymi akcjami w bloku. Praktycznie od początku delikatnie stawce na boisku przewodzili jastrzębianie (12:9). Choć AKS co rusz gonił rywali, to jednak ci nie chcieli oddać prowadzenia i wygrali w partii premierowej. Drugą część spotkania Jastrzębski Węgiel rozpoczął od mocnego uderzenia, a szkoleniowiec graczy z Rzeszowa przy stanie 2:7 wykorzystał już dwie przerwy na żądanie. AKS miał bardzo duże problemy ze skończeniem ataku – popełniał błędy, a także uderzał lekko, co pozwalało rywalom bronić piłki. W kolejnych minutach gra się wyrównała, ale to jastrzębscy kadeci nadal prowadzili trzema punktami. Im bliżej końca, tym coraz mocniej dawać o sobie zaczęli rzeszowianie. Jastrzębski Węgiel złapał jakby zadyszkę, co sprawiło, że na tablicy wyników pojawił się remis 23:23. O czas poprosił wtedy trener Kubiak, a jego podopieczni dokończyli już odsłonę, nie pozwalając przeciwnikom odmienić losów seta. W kolejnym cały czas prowadzili kadeci z Jastrzębia-Zdroju. Rzeszowianie co prawda starali się jak mogli, skuteczne atakując i podbijając trochę piłek w obronie. Jednak to rywale byli lepsi i zakończyli pojedynek w minimalnej liczbie setów.

MVP spotkania wybrano Patryka Czyrniańskiego – atakującego Jastrzębskiego Węgla, który w finale zdobył dla swojej drużyny 19 punktów.

Jastrzębski Węgiel – AKS V LO Rzeszów 3:0
(25:22, 25:23, 25:20)

Siatkarze Maratonu Świnoujście prowadzili od początku spotkania – 1:4, a dobre akcje w bloku oraz przede wszystkim świetna zagrywka pozwoliły im budować nadwyżkę. Gdy kadeci ze Świnoujścia prowadzili już 13:6, drugą przerwę wykorzystał trener bydgoszczan. Nic to jednak nie dało, a przewaga rywali nadal rosła (21:10). Maraton finalnie wygrał partię premierową do 16. W drugim secie było już więcej zaciętej walki, choć ekipa ze Świnoujścia znowu szybko odskoczyła (8:2, 17:14). Kadeci Chemika Bydgoszcz nie poddali się jednak bez walki i zaczęli odrabiać straty, wszystko za sprawą dobrej gry w polu i skutecznych ataków. Różnica stopniała, a gdy BKS objął prowadzenie 19:18, o czas poprosił trener Maratonu, nic to nie dało, chwilę później szkoleniowiec poprosił po raz kolejny swoich siatkarzy do siebie. Nie przyniosło to skutku, a bydgoszczanie wyrównali stan meczu.

W kolejnej odsłonie toczyła się już zacięta walka, a prowadzenie co rusz zmieniało stronę boiska. Gdy na dwa oczka odskoczyli kadeci ze Świnoujścia, grę przerwał trener bydgoszczan (10:12). Jego siatkarze co rusz zbliżali się do rywali, ale ci tym razem nie marnowali swoich okazji w ataku i utrzymywali się na prowadzeniu. Wyrównana gra toczyła się do końca, ale to Maraton nadawał tonu grze i to on triumfował w secie. Prowadzenie w meczu podbudowało ekipę ze Świnoujścia i to ona była wyraźnie lepsza (5:1, 15:9). Po okresie bardzo dobrej gry mały przestój sprawił, że różnica zaczęła się zmniejszać. Gdy Chemik zbliżył się na dwa oczka strat (18:20), o czas poprosił trener Maratonu. To dobrze wpłynęło na jego drużynę, która w końcówce nie dała już rywalom większych szans, dzięki czemu wywalczyła brązowe medale tegorocznych mistrzostw Polski kadetów.

MVP spotkania wybrano przyjmującego Maratonu Świnoujście Michała Nowakowskiego.

Chemik Bydgoszcz – Maraton Świnoujście 1:3
(16:25, 25:23, 22:25, 20:25)