Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP kadetów: Częstochowianie mistrzami kraju

MP kadetów: Częstochowianie mistrzami kraju

W niedzielę w Szczytnie odbyły się decydujące mecze mistrzostw Polski kadetów. Spotkanie o brąz padło łupem zawodników KS Gwardii Wrocław, którzy pokonali Trefla Gdańsk w czterech setach. Mistrzami kraju zostali siatkarze AZS-u 2020 Częstochowa, którzy wygrali z UMKS MOS Wola Warszawa 3:0.

Mecz o 3. miejsce

Od meczu o brązowy medal mistrzostw Polski kadetów rozpoczął się ostatni dzień czempionatu w Szczytnie. O najniższy stopień podium rywalizowały ze sobą ekipy Trefla Gdańsk i KS Gwardii Wrocław. Inauguracyjną odsłonę lepiej rozpoczęli gdańszczanie, którzy od początku wykazywali się ogromną cierpliwością w konstruowaniu akcji i ofiarną grą w obronie. To pomogło im w najważniejszych momentach seta. Ostatecznie to gracze Trefla zapisali pierwszą partię na swoim koncie. W drugim secie zaczęła dawać o sobie znać brawura i wielka odwaga w konstruowaniu akcji prezentowana przez KS Gwardię Wrocław. Ta odrobina cwaniactwa i kreatywności okazała się przynosić wymierne efekty w postaci kolejnych punktów. Finalnie to właśnie wrocławianie zakończyli set swoim zwycięstwem i wyrównali stan spotkania.

Trzeciego seta lepiej rozpoczęli wrocławianie, którzy szybko wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Gdańszczanie przez spory czas szukali swojego rytmu gry, przez co pozwolili rywalom przejąć inicjatywę. Kilka spełnionych bloków ekipy z Pomorza zniwelowało stratę i doprowadziło do emocjonującej gry punkt za punkt. Od tego momentu prowadzenie w spotkaniu zmieniało się jak w kalejdoskopie i żadna z drużyn nie była w stanie zbudować większej przewagi. Impuls do napędzenia gry wrocławianom dało dopiero sprytne zagranie rozgrywającego, które zapoczątkowało serię udanych akcji. Wypracowany punktowy dystans ekipa KS Gwardii utrzymała do samego końca, przez co objęła prowadzenie w meczu i była tylko jeden krok od upragnionych brązowych medali.

W czwartą partię wrocławianie weszli wyraźnie rozpędzeni zwycięstwem z poprzedniej odsłony i w początkowej fazie seta wychodziło im praktycznie każde zagranie. Dopiero dobrze pracujący blok gdańszczan umożliwił graczom Trefla złapanie kontaktu z szalejącymi rywalami. Zupełne zniwelowanie starty było jednak możliwe dopiero przy stanie 16:16, co ponownie zapoczątkowało ogromnie emocjonującą i wyrównaną grę. Po pełnej zaciętej walce w końcówce, po brązowe medale sięgnęli zawodnicy KS Gwardii Wrocław.

MVP: Szymon Janus

Trefl Gdańsk – KS Gwardia Wrocław 1:3
(25:22, 23:25, 22:25, 22:25)

Finał:

Pierwszy set należał do AZS-u 2020 Częstochowa, która od początku wywarła presję na swoich rywalach i skutecznie wykorzystywała ich pomyłki. Bardzo dobrze prezentował się Mateusz Borkowski, który występował w roli lidera drużyny. Jego dobra gra w ofensywie pozwoliła częstochowianom na wysoką wygraną 25:19 i objęcie prowadzenia w spotkaniu.

W drugiej odsłonie zawodnicy MOS-u mieli swoje szanse na to by przedłużyć spotkanie, przede wszystkim w końcówce seta. AZS 2020 Częstochowa w najważniejszych akcjach potrafiła jednak zachować więcej chłodnej głowy i uniknęła niepotrzebnego komplikowania swojej sytuacji. Ostatecznie częstochowianie okazali się o dwie piłki lepsi i jeszcze bardziej zwiększyli swoją przewagę w meczu.

Początek trzeciej partii nie należał do przyjemnych, bowiem w jednej z pierwszych akcji urazu kostki nabawił się Igor Gniecki, który musiał zostać zniesiony z boiska. Utrata rozgrywającego odbiła się na grze AZS-u, który stracił przewagę i oddał inicjatywę przeciwnikom. Szybka pomoc medyczna okazała się jednak na wagę złota, młody wystawiający wrócił na parkiet i znacząco odmienił obraz gry swojej drużyny. W końcówce to częstochowianie rozdawali karty i to oni mieli pierwszą piłkę meczową. Umiejętne obicie bloku przez warszawian przedłużyło szanse stołecznej drużyny. Popsuta zagrywka MOS-u i perfekcyjny atak Mateusza Borkowskiego zakończyły jednak losy tego spotkania. To AZS 2020 został nowym mistrzem kraju!

MVP: Mikołaj Tataruch

UMKS MOS Wola Warszawa – AZS 2020 Częstochowa 0:3
(19:25, 23:25, 24:26)