Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP juniorów: Złoto dla Trefla Gdańsk, brąz dla Jastrzębskiego Węgla

MP juniorów: Złoto dla Trefla Gdańsk, brąz dla Jastrzębskiego Węgla

W Dębicy zakończyły się mistrzostwa Polski juniorów. O złoty medal walczyły drużyny AZS-u 2020 Częstochowa oraz Trefla Gdańsk i w tej rywalizacji lepsi okazali się gracze Trefla Gdańsk, wygrywając finałowe starcie w trzech setach. W walce o trzeci stopień podium Jastrzębski Węgiel 3:1 pokonał UMKS MOS Wolę Warszawa.

Finał:

Początek finałowego pojedynku stał pod znakiem walki punkt za punkt i dopiero blok Adriana Basiewicza dał dwa oczka więcej częstochowianom (7:5), prowadzenie podwyższyły mocne serwisy Damiana Czetowicza (10:6). Przy serwisach Jakuba Czerwińskiego gdańszczanie odrobili jednak straty (12:12) i na tym nie poprzestali. Zaczęli przejmować inicjatywę na parkiecie (20:16) i chociaż dobra gra blokiem częstochowian zbliżyła ich do Trefla, to serwis Czerwińskiego dał ekipie z Pomorza piłkę setową, a udany atak z prawego skrzydła prowadzenie w całym meczu.

To gdańszczanie lepiej rozpoczęli kolejną partię, blok rywali raz po raz obijał Kacper Wnuk. Potem jednak AZS zaczął gonić rywala i po asie serwisowym Damiana Czyżyka był remis po 8. Zespoły zaczęły walczyć punkt za punkt, cały czas przewaga leżała po stronie Trefla, ale ten zaczął się mylić i przez chwilę o oczko lepsi byli gracze spod Jasnej Góry. Prowadzenie odzyskali gdańszczanie, zawdzięczając to błędom w ofensywie rywali (23:20). Ci złapali jednak kontakt punktowy (22:23),ale as serwisowy Michała Cioka dał prowadzenie Treflowi.

Na parkiecie nadal trwała zażarta walka, a w niej żadna z drużyn nie była w stanie przejąć wyraźnej inicjatywy. Błędy częstochowian sprawiły, że o dwa punkty lepsi byli racze z Gdańska (12:10). Akademicy również po przerwie popełniali błędy własne (11:16), w końcu odnaleźli swoją grę i po kontrze Remigiusza Kapicy nawiązali kontakt punktowy (16:17). Trefl nie zamierzał jednak dać wydrzeć sobie zwycięstwa i świetnie zaczął grać blokiem (23:19) i chociaż tym samym odpowiedzieli częstochowianie (22:23), to pewny atak z lewej flanki Wnuka dał gdańskiemu teamowi piłkę meczową, a blok zakończył mecz o złoty medal.

MVP: Kacper Wnuk

AZS 2020 Częstochowa – Trefl Gdańsk 0:3
(22:25, 22:25, 22:25)

Mecz o brąz:

Mecz o brązowy medal lepiej rozpoczęli siatkarze MOS-u Woli Warszawa (5:2), dobre zagrywki Michała Gierżota pozwoliły jednak jastrzębian doprowadzić do remisu po 7, natomiast as serwisowy Wojciecha Laskowskiego dał oczko przewagi. Jastrzębski Węgiel powoli zaczął przejmować inicjatywę (14:10), ale warszawianie się nie poddawali, na lewej stronie skuteczny był Ernest Kaciczak (13:15) i to jego dwa bloki chwilę później doprowadziły do remisu po 15. Cztery kolejne akcje padły już łupem ekipy trenera Jarosława Kubiaka, która zaskakiwała rywali udanymi plasami (19:15). I tym razem nie udało im się jednak utrzymać wyraźnej przewagi (21:20), ale to oni szybko mieli piłkę setową (24:21) i atak Krystiana Walczaka dał jastrzębianom zwycięstwo w premierowej odsłonie.

Druga część pojedynku była już o wiele bardziej wyrównana i dopiero w połowie seta dwa oczka zaliczki zapewnili sobie gracze z Jastrzębia-Zdroju (14:12). Podopieczni trenera Kubiaka bez problemu utrzymywali przewagę nad rywalami (19:16) i po widowiskowej kontrze ze środka i asie serwisowym Jakuba Czyżowskiego powiększyli prowadzenie (21:16). Stołecznej drużynie udało się zmniejszyć straty (21:23), jednak dynamiczna akcja dała jastrzębianom setbola (24:21), natomiast atak ze środka Wojciecha Kraja prowadzenie w całym meczu 2:0.

Jastrzębianie od mocnego uderzenia rozpoczęli trzecią część walki o brązowy medal (6:1). MOS Wola Warszawa szybko wzięła się do odrabiania strat (7:8) i dzięki dobrej grze na siatce doprowadziła do remisu (8:8). Zespół prowadzony przez Konrada Copa na tym nie poprzestał i po autowym ataku rywali miał dwa oczka więcej (12:10). Gra się wyrównała (14:14), ale dobry blok przywrócił warszawianom dwupunktową zaliczkę, tę podwyższyła punktowa zagrywka Kuby Buczka (19:16). W polu zagrywki sprawy w swoje ręce wziął Konrad Stokłosiński, pozwalając Jastrzębskiemu Węglowi złapać kontakt punktowy (22:23), ale chwilę później jego zespół wyrzucił kontrę w aut (22:24) i Ernest Kaciczak udanym atakiem z lewej flanki przedłużył losy meczu.

Początek czwartej partii ułożył się lepiej dla MOS-u (5:3), sytuację odwróciły udane kontry jastrzębian (9:7). Obie drużyny grały falami, dobry blok warszawskiego zespołu przywrócił im dwa oczka zaliczki (12:10), by chwilę później tym samym odpowiedzieli gracze Jastrzębskiego Węgla i w kluczowej fazie seta ekipy szły łeb w łeb (19:18). To oni lepiej rozegrali końcówkę (24:20) i sprytnym zagraniem zakończyli zmagania.

MVP: Artur Błażej

UMKS MOS Wola Warszawa – Jastrzębski Węgiel 1:3
(22:25, 22:25, 25:23, 20:25)