Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Montreux VM: Tajlandia pokonana w trzech setach, Polki w finale

Montreux VM: Tajlandia pokonana w trzech setach, Polki w finale

Świetny mecz rozegrały reprezentantki Polski w półfinale Montreux Volley Masters przeciwko Tajlandii. Biaało-czerwone po wygranym pierwszym secie do 18 w drugiej partii rozbiły rywala z Azji do… 9. W trzecim secie losy zwycięstwa rozstrzygnięte zostały w emocjonującej końcówce. Polki wygrały 25:23 i cały mecz 3:0, awansując tym samym do finału turnieju w Montreux.

Biało-czerwone doskonale weszły w to spotkanie. Dwa ataki Malwiny Smarzek i trzy błędy rywalek, które atakowały w aut dały naszym siatkarkom prowadzenie 5:1 i trener Danai Sriwacharamaytakul poprosił o przerwę. Po powrocie na boisko pogubiła się Martyna Grajber, która psuła ataki i była bardzo niepewna w przyjęciu zagrywki. Tajlandia doprowadziła do remisu 6:6, a potem gra toczyła się punkt za punkt. Dzięki skutecznej postawie na siatce Polki odskoczyły znów na trzy punkty i przy stanie 14:11 trener Azjatek wykorzystał drugą przerwę. Tajlandki były przygotowane na ataki Malwiny Smarzek z prawego skrzydła, ale ku ich zaskoczeniu Marlena Pleśnierowicz dość często kierowała piłki na lewą stronę, gdzie nieźle radziła sobie Natalia Mędrzyk. Polki dobrze grały blokiem, na siatce czujna była Agnieszka Kąkolewska i przewaga biało-czerwonych rosła. Po ataku Mędrzyk nasz zespół miał piłkę setową przy stanie 24:18, a w następnej akcji atakiem z środka seta zakończyła Agnieszka Kąkolewska.

Na początku drugiego seta Polki ostrą zagrywką wymuszały kolejne błędy na rywalkach. Dotknięcia siatki, przełożenie rąk, ataki w aut i to biało-czerwone prowadziły 6:2 gdy trener Sriwacharamaytakul poprosił o przerwę. Niewiele ona pomogła, bowiem w bloku rozpoczęła swój popis Klaudia Alagierska i przewaga Polek rosła bardzo szybko. Trener Tajlandii po raz drugi przerwał grę przy stanie 11:4 dla reprezentacji Polski. Nasze siatkarki grały wyśmienicie, trudną zagrywką ustawiały sobie grę, a na środku szalała znów Klaudia Alagierska, mając oparcie w Natalii Mędrzyk na lewym skrzydle. Pogubione rywalki popełniały proste błędy, przydarzył im się nawet błąd ustawienia i Polki miały już dziesięć punktów przewagi. W końcówce biało-czerwone zdominowały grę, punktowała wprowadzona na boisko Magdalena Stysiak, a seta wynikiem 25:9 zakończył dwa asy serwisowe Malwiny Smarzek. Polki rozbiły w tej partii zespół rywalek i prowadziły już 2:0.

Również początek trzeciego seta należał do biało-czerwonych, które po błędach rywalek prowadziły już 6:2. Wówczas naszym siatkarkom zaczęły się przytrafiać proste błędy, a na środku siatki zaczęła szaleć Pleumjit Thinkaow i zespół Tajlandii błyskawicznie doprowadził do remisu 7:7. Od tego momentu rozgorzała walka punkt za punkt. W ekipie Tajlandii świetnie spisywały się Thinkaow oraz Onuma Sittirak, w polskiej drużynie ciężar ataku wzięła na siebie Malwina Smarzek. Żaden z zespołów nie mógł sobie wypracować większej przewagi, a gdy biało-czerwone odskoczyły na dwa punkty (19:17) trener Sriwacharamaytakul natychmiast przerwał grę. O drugą przerwę poprosił przy stanie 22:20 dla Polek. W końcówce emocje były spore, pierwszą piłkę setową popsuła zagrywając w siatkę Magdalena Stysiak (24:23), ale po chwili potężny atak Malwiny Smarzek dał Polkom trochę niespodziewane zwycięstwo i awans do finału turnieju w Montreux.

Polska – Tajlandia 3:0
(25:18, 25:9, 25:23)

Polska: Smarzek (21), Kąkolewska (11), Mędrzyk (9), Alagierska (7), Grajber (2), Pleśnierowicz (2), Senzel (libero) oraz Stysiak (4) i Różański
Tajlandia: Kongyot (9), Moksri (8), Thinkaow (5), Tomkom (1), Kamlangmak (1), Kanthong (1), Pannoy (libero) oraz Changkeaw (libero), Sittirak (9), Boonlert (2) Piampongsan i Montripila