Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Montreux VM: Polki zdecydowanie pokonały Szwajcarki

Montreux VM: Polki zdecydowanie pokonały Szwajcarki

W ostatnim spotkaniu w szwajcarskim Montreux reprezentacja Polski mierzyła się z gospodyniami turnieju Volley Masters. Polki nie dały swoim rywalkom zbyt wielu szans i pewnie pokonały Szwajcarki 3:0, w każdym secie wygrywając 25:16.

Dwie pierwsze akcje meczu na lewym skrzydle pewnie zakończyła Natalia Mędrzyk, a w bloku swoje trzy grosze dołożyła Agnieszka Kąkolewska i Polki znakomicie weszły w spotkanie, którego stawką było zajęcie 5. miejsca na turnieju w Montreux. Później mieliśmy do czynienia z dość kuriozalną sytuacją, bo kiwka biało-czerwonych ewidentnie znalazła miejsce w „pomarańczowym”, ale pani arbiter z Niemiec tego nie zauważyła. Tak stracone punkty bardzo często, szczególnie w żeńskiej siatkówce, kończą się dekoncentracją w zespole, który prowadzi grę. Na szczęście pomocną dłoń wyciągnęły same Szwajcarki, najpierw błąd techniczny gospodyń, a następnie autowy atak Mai Strock sprawiły, że nie było mowy o jakimkolwiek zagrożeniu (7:2). Kolejne oczka dołożyły Agnieszka Kąkolewska i Malwina Smarzek, która w tym turnieju powróciła na pozycję atakującej. Różnicę robił zwłaszcza blok biało-czerwonych, Joanna Wołosz w parze z Zuzanną Efimienko sprezentowały Laurze Kulzner efektowną „czapę”. Pomimo dużej dysproporcji w warunkach fizycznych po obu stronach siatki i pozytywnego wyniku trener Jacek Nawrocki z pewnością mógł mieć wiele uwag do swoich podopiecznych. Grzechy zaniechania, nieporozumienia czy błędy własne to mankamenty, które nie mogły jednak odbić się na wyniku przy bardzo chaotycznej grze Szwajcarek (16:9). Przy stanie 21:14 na boisku pojawiły się Monika Bociek i Marlena Pleśnierowicz, a Efimienko postawiła kropkę nad i 25:16.

Na początku drugiego seta obraz gry się wyrównał. Szwajcarki poprawiły grę w obronie, a akcję na 2:2 skończyła Julie Langweiler. Młodym rywalkom sztuka „wepchnięcia” piłki między siatkę a blokujące udawała się tylko przez moment. Kiedy wydawało się, że biało-czerwone opanowały sytuację, piłka przy przyjęciu uciekła z rąk Natalii Mędrzyk i przewaga Polek zmalała do jednego punktu. Szwajcarki szybko uczyły się na swoich błędach i nie ściągały już tak mocno piłki przy swoich zbiciach, piłkę źle dograła do rozgrywającej Smarzek i zrobiło się po 9. Jak się okazało, nawet pojedynczy blok był w stanie zatrzymać Mędrzyk, ale to blok Polek był tym elementem, w którym biało-czerwone górowały nad przeciwniczkami. Na drugiej przerwie technicznej reprezentacja Polski prowadziła 16:12. Szwajcarki nie miały sposobu na powstrzymanie Smarzek, mogąc liczyć jedynie na jej indywidualne błędy. Przewaga biało-czerwonych cały czas była bezpieczna, po bloku Efimienko i Bociek oraz autowym ataku Langweiler Polki miały piłki setowe (24:16), co ciekawe ponownie ostatni punkt zdobyła Efimienko.

Z seta na set dominacja Polek była coraz wyraźniejsza, fatalna postawa w przyjęciu i wyeliminowanie przez biało-czerwone błędów własnych dały im bezpieczną przewagę (5:0). Asy serwisowe Joanny Wołosz, pewna gra w ataku Mędrzyk oraz dobre czytanie gry przez blok Polek zapewniły nam zdecydowane prowadzenie (13:5). Atak Smarzek w 9. metr był zaproszeniem na drugą przerwę techniczną (16:9). Swoją szansę dostała Patrycja Polak, trener Nawrocki zaproponował też wielokrotnie obserwowaną w tym meczu podwójną zmianę. Właśnie Moniki Bociek najczęściej szukała w ataku Pleśnierowicz, ale atakująca Legionovii miała problemy z ominięciem szwajcarskiego bloku. Mecz zakończyła Patrycja Polak, atakując z drugiej linii (25:16).

Polska – Szwajcaria 3:0
(25:16, 25:16, 25:16)

Polska: Kąkolewska (11), Efimienko (9), Wołosz (3), Grajber (6), Mędrzyk (5), Smarzek (18), Krzos (libero) oraz Witkowska (libero), Bociek (4), Pleśnierowicz, Polak (1) i Alagierska
Szwajcaria: Halter (4), Matter (7), Storck (12), Lengweiler (4), Kunzler (6), Pierret (1), Dalliard (libero) oraz Trosch i Deprati (libero)