Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Montreux VM: Polki nie dały rady Chinkom

Montreux VM: Polki nie dały rady Chinkom

Siatkarki reprezentacji Polski nie udało się awansować do półfinału turnieju Montreux Volley Masters. Podopieczne Jacka Nawrockiego rywalizowały z Chinkami o piąte miejsce. Dwa pierwsze sety po zaciętej walce wygrały przeciwniczki, później biało-czerwone zdołały przedłużyć losy rywalizacji. Mimo ambitnej walki to Chinki ostatecznie triumfowały.

Polki świetnie otworzyły spotkanie, za sprawą skutecznego ataku Malwiny Smarzek zbudowały dwupunktową przewagę (3:1). Chinki jednak błyskawicznie wyrównały wynik, a po świetnym bloku Mingyuan Hu to siatkarki z Państwa Środka objęły prowadzenie (7:6). Dalsza część seta była bardzo wyrównana, raz jeden, raz drugi zespół był minimalnie z przodu, ale żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć na więcej niż dwa punkty. Zarówno biało-czerwone, jak i Chinki pewnie prezentowały się w ofensywie. Podopieczne Jacka Nawrockiego zaczęły mieć problemy ze skończeniem ataku, popełniały coraz więcej błędów, co skrzętnie wykorzystywały przeciwniczki (22:19). Polki walczyły o odrobienie strat, w samej końcówce złapały jeszcze kontakt z rywalkami (23:24), lecz ostatecznie to Chinki wygrały pierwszą partię za sprawą skutecznego uderzenia Xiaotong Liu (25:23).

Biało-czerwone rewelacyjnie weszły także w drugiego seta, w naszej drużynie świetnie atakowała Malwina Smarzek, z kolei mistrzynie olimpijskie popełniały coraz więcej błędów, co skutkowało zbudowaniem przez Polki pokaźnej zaliczki (7:3). Niezrażone nie najlepszym początkiem Chinki rzuciły się do odrabiania strat. Poprawiły się zwłaszcza w bloku, dzięki czemu złapały kontakt z rywalkami (7:8), a po chwili na tablicy wyników widniał remis (9:9). W tym momencie seta siatkarki z Państwa Środka prezentowały się lepiej w każdym elemencie, za sprawą skutecznej „czapy” Xiangyu Gong miały już trzy punkty zaliczki (13:10). Trener Jacek Nawrocki dużo rotował składem, na boisku pojawiła się większość zawodniczek obecnych w meczowej czternastce. Biało-czerwone nie zamierzały się poddawać, dzięki rewelacyjnej postawie w ofensywie Malwiny Smarzek wyrównały stan seta (20:20) i o wszystkim zadecydowała zacięta końcówka. Po punktowym bloku Agnieszki Kąkolewskiej nasze reprezentantki miały piłkę setową (24:23), lecz jej nie wykorzystały i gra toczyła się na przewagi. Polki jednak zaczęły mylić się w ofensywie, kłopoty biało-czerwonych wykorzystały Chinki i to one zwyciężyły w drugiej partii 28:26.

Początek kolejnej odsłony spotkania był bardzo wyrównany, gra toczyła się punkt za punkt aż do stanu 6:6, kiedy to na zagrywkę weszła Martyna Grajber. Jej kąśliwe serwisy ułatwiały zadanie naszym blokującym, co pozwoliło biało-czerwonym Polkom zbudować trzypunktowe prowadzenie (9:6), które powiększyły po asie Marleny Pleśnierowicz (13:9). Rozgrywająca Chemika Police, która nie wyszła na boisko w pierwszym składzie, wniosła dużo dobrego do gry Polek, co pozwoliło naszym reprezentantkom utrzymać przewagę (20:16). Polki świetnie prezentowały się także w końcówce trzeciej partii, którą zakończyła punktową zagrywką Martyna Grajber (25:21).

Chinki lepiej rozpoczęły czwartego seta, dzięki asowi serwisowemu Xiangyu Gong wyszły na dwupunktowe prowadzenie (4:2), które jednak szybko straciły (4:4). Dalsza część seta miała bardzo wyrównany przebieg, oba zespoły pewnie prezentowały się w ofensywie, a wynik pozostawał na styku przez długi czas. Za sprawą świetnej postawy w ofensywie Agnieszki Kąkolewskiej i Malwiny Smarzek biało-czerwone odskoczyły przeciwniczkom (17:14), lecz zawodniczki z Państwa Środka przełamały impas i błyskawicznie doprowadziły do remisu (17:17). W końcówce Polki miały kłopoty w ataku, z kolei świetnie w kontrze spisywała się Xiangyu Gong, po jej kolejnym skutecznym uderzeniu to Chinki miały piłki meczowe (24:22). Wykorzystały drugiego meczbola i to one mogły cieszyć się ze zwycięstwa w tym spotkaniu (25:23).

Chiny – Polska 3:1
(25:23, 28:26, 21:25, 25:23)
Chiny: Xiangyu Gong (26), Fang Duan (17), Xiaotong Liu (16), Mingyuan Hu (12), Hanyu Yang (5), Linyu Diao (2), Li Lin (libero) oraz Han Wu, Yi Gao, Yanhan Liu i Haiping Sun
Polska: Smarzek (26), Kąkolewska (22), Efimienko-Młotkowska (9), Grajber (8), Twardowska (5), Nowicka (1), Stenzel (libero) oraz Murek (3), Pleśnierowicz (1), Łukasik J. (1), Łukasik M. i Damaske