Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Montreux VM: Druga wygrana Tajlandii

Montreux VM: Druga wygrana Tajlandii

Reprezentacja Tajlandii odniosła drugie zwycięstwo w grupie B turnieju w Montreux. Po pokonaniu Włoszech tym razem Azjatki wygrały 3:1 z gospodyniami turnieju i są już jedną nogą w półfinale Volley Masters. Dla zespołu Szwajcarii była to już druga porażka w tym turnieju.

Po wczorajszej wygranej z reprezentacją Włoch zespół Tajlandii był faworytem w spotkaniu grupy B ze Szwajcarią. Początek meczu należał jednak do gospodyń, które wyszły szybko na prowadzenie 8:3. Kibice mogli oglądać długie wymiany, w których sporo było świetnych obron, ale ambitnie grające Tajlandki doprowadziły do remisu 9:9. Zespół z Azji nie zwalniał i kolejna seria czterech punktów z rzędu pozwoliła im odskoczyć od gospodyń na bezpieczną odległość. Siatkarki ze Szwajcarii nie miały jednak zamiaru ustępować rywalkom i w końcu znów doprowadziły do remisu 20:20. Przy stanie 23:23 trener Tajlandii poprosił jeszcze o przerwę, by uporządkować grę swojej drużyny. Po niej skutecznym blokiem popisała się Laura Künzler, ale gospodynie zepsuły zagrywkę. Ostatnie dwie wymiany wygrał zespół z Azji i to on prowadził po pierwszym secie tego spotkania.

Drugą partię zespół Tajlandii przy zagrywkach Nootsary Tomkom rozpoczął od prowadzenia 6:0. Przewaga Azjatek utrzymywała się, a podopieczne trenera Sriwacharamaytakula Danaia pozwalały sobie nawet na takie kombinacje, jak rzadko spotykana w żeńskiej siatkówce „podwójna krótka” (11:4). Pewne rozprężenie w szerach siatkarek Tajlandii pozwoliło gospodyniom odrobić część strat (11:14). Po przerwie na życzenie trenera Danaia Azjatki znów wróciły do swojej skutecznej gry i znów odskoczyły rywalkom na pięć punktów. Szwajcarki nie mogły przebić się przez blok rywalek, a te były skuteczne w kontratakach (22:14). W końcówce Tajlandia nie wypuściła już swojej szansy z rąk i mimo niewykorzystanych trzech pierwszych piłek setowych wygrały do 19 i prowadziły już w meczu 2:0.

Na początku trzeciej odsłony meczu przewagę miały Szwajcarki, które dzięki błędom rywalek wyszły na prowadzenie 6:3. Po dwóch kolejnych punktach dla gospodyń trener Sriwacharamaytakul Danai przerwał grę i poprosił swoje zawodniczki do ławki rezerwowych. Niewiele to jednak pomogło, Tajlandki w zmienionym nieco składzie, z rezerwową rozgrywającą prezentowały się po prostu słabo (7:14). Świetnie ustawiony szwajcarski blok punktował raz za razem i przewaga gospodyń wzrosła do ośmiu punktów. W końcówce Szwajcarki nie dały szans rywalkom, pewnie wygrywając tego seta do 15 po skutecznym ataku Livii Zaugg.

W czwartym secie jako pierwsze przewagę uzyskał zespół z Azji, wychodząc na prowadzenie 7:4. Szwajcarki natychmiast się ocknęły, doprowadzając do remisu 8:8. Tajlandia znów odskoczyła i po dwóch asach serwisowych Nootsary Tomkom prowadziły 14:9. Gospodynie przestały wierzyć w wygraną, dodatkowo Azjatkom sprzyjały błędne decyzje arbitrów i ich przewaga wzrosła do ośmiu punktów (19:11). Do końca meczu nie mogło się zdarzyć już nic niespodziewanego. Tajlandia wygrała wysoko 25:14 i całe spotkanie 3:1, gwarantując sobie praktycznie już udział w półfinale turnieju.

Szwajcaria – Tajlandia 1:3
(24:26, 19:25, 25:15, 14:25)

Szwajcaria: Storck (18), Künzler (16), Schottroff (7), Trösch (5), Matter (3), Petitat, Deprati (libero) oraz Zaugg (6), Staffelbach (2), Lengweiler (1) i Pierret
Tajlandia: Sittirak (14), Moksri (13), Thinkaow (6), Montripila (6), Tomkom (4), Kamlangmak (2), Pannoy (libero) oraz Changkeaw (libero), Kongyot (5), Hyapha (4), Luangtonglang (1), Piampongsan i Boonlert