Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Montreux VM: Chinki z brązowymi medalami

Montreux VM: Chinki z brązowymi medalami

Siatkarki Chin pokonały w meczu o 3. miejsce turnieju Montreux Volley Masters reprezentację Argentyny. Po dwóch pewnie wygranych partiach Chinki miały moment słabości, które wykorzystały siatkarki z Ameryki Południowej. W czwartej partii spotkania chiński zespół znów jednak potwierdził swoją wyższość i stanął na najniższym podium turnieju.

Oba zespoły grały ze sobą już w Montreux kilka dni wcześniej w rozgrywkach grupowych. Wówczas dość niespodziewanie górą były siatkarki Argentyny, które pokonały Chiny 3:2 i tym samym zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie. Mecz o trzecie miejsce w turnieju rozpoczął się od zaciętej walki punkt za punkt. Po efektownym bloku Emilce Sosy i Lucii Fresco Argentynki wyszły na prowadzenie 10:9, ale po asie serwisowym Linyu Diao znów był remis 12:12. Gdy rozgrywająca zespołu z Ameryki Południowej Helena Vidal pojedynczym blokiem zatrzymała Jingwen Qian, podopieczne trenera Guillermo Orduny prowadziły jednym punktem na drugiej przerwie technicznej. Argentyński szkoleniowiec przerwał grę po trzech kolejnych wymianach wygranych przez Chinki, które jednak nie oddały prowadzenia już do końca seta. Wygrały 25:21, obejmując prowadzenie w meczu. Po wyrównanym początku drugiego seta zespół z Azji prowadził na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Liderką argentyńskiego zespołu była Paula Nizetich, jednak Chinki znalazły w końcu na nią sposób i przed drugą przerwą techniczną wypracowały sobie już pięciopunktową przewagę. Argentynki zupełnie straciły pomysł na grę, przegrywały kolejne wymiany seriami i do końca tej partii zdobyły już tylko jeden punkt, wysoko przegrywając drugiego seta do 12.

Niezrażone tak wysoką porażką siatkarki z Ameryki Południowej dobrze rozpoczęły kolejnego seta i na przerwie technicznej prowadziły jednym punktem. W ataku dawała o sobie znać Elina Rodriguez i przewaga Argentyny wzrosła do czterech punktów (13:9), a na drugiej przerwie technicznej nawet do pięciu. Tej straty Chinki mimo starań nie były w stanie już odrobić i przegrały trzeciego seta do 20, a zespół Argentyny wrócił do gry. Gdy w czwartej partii po ataku Lucii Fresco Argentynki prowadziły 8:7, wydawało się, że są w stanie podobnie jak w meczu grupowym doprowadzić do tie-breaka. Dobra gra podopiecznych trenera Orduny utrzymywała się do drugiej przerwy technicznej, na której Chinki wciąż miały jeden punkt straty. Końcówka seta w wykonaniu Azjatek była jednak zabójcza. Od stanu 18:17 dla rywalek zespół chiński wygrał trzy kolejne wymiany, nie pomogły zmiany w drużynie Argentyny – Chinki nie odpuściły już do końca, wygrywając do 21 i całe spotkanie 3:1. Najskuteczniejszą zawodniczką w zwycięskim zespole była Xiangyu Gong (17 punktów), a kolej Paula Nizetich zdobyła dla swojej drużyny 23 punkty.

Argentyna – Chiny 1:3
(21:25, 12:25, 25:20, 19:25)

Argentyna: Nizetich (23), Rodriguez (12), Fresco (11), Aispurua (8), Sosa (7), Vidal (3), Rizzo (libero) oraz Acosta (4), Bosio, Piccolo, Sagardia, Giorgi i Franchi
Chiny: Xiangyu Gong (17), Yi Gao (12), Yuanyuan Wang (10), Xiaotong Liu (9), Jingwen Qian (7), Linyu Diao (4), Li Lin (libero) oraz Huimin Wang (7), Yixin Zheng (7) i Di Yao