Strona Główna > Aktualności > Młoda Liga > Młoda Liga: ZAKSA wróciła na zwycięskie tory, bez większych niespodzianek

Młoda Liga: ZAKSA wróciła na zwycięskie tory, bez większych niespodzianek

W 6. kolejce rywalizacji Młodej Ligi siatkarzy triumfowali faworyci. Po zeszłotygodniowej porażce w Jastrzębiu-Zdroju otrząsnęli się siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Podopieczni Rolanda Dembończyka w meczu 6. kolejki bez większych problemów pokonali akademików z Częstochowy. W ten weekend pauzowały zespoły z Warszawy i Będzina, przełożone zostało również spotkanie Jastrzębskiego Węgla z Resovią Rzeszów. Zaległy mecz 5. kolejki rozegrali natomiast akademicy z Częstochowy, ulegając MKS-owi Będzin.

W rywalizacji grupy A tylko spotkanie w Bydgoszczy było nieco bardziej zacięte, pozostałe mecze to dość jednostronne widowiska przy zdecydowanej przewadze gospodarzy. I tak startujący z pozycji faworyta Czarni Radom nie dali większych szans gościom z Bełchatowa. Podopieczni Andrzeja Sitkowskiego spotkanie rozpoczęli jeszcze dość niepewnie, pozwalając rywalom prowadzić grę na styku. Przy niezłej dyspozycji w ataku bełchatowianie zdołali nawet wypracować kilkukrotnie przewagę. Prowadzenie przyjezdnych nie było jednak zdecydowane, a przy lepszej skuteczności w ataku i kolejnych blokach radomianie przejęli kontrolę nad przebiegiem zmagań, wygrywając do 21. W kolejnych fragmentach meczu gospodarze nie pozwolili rywalom na tak wiele, te partie miały niemal identyczny przebieg, po szybko wypracowanej przewadze (odpowiednio 8:2, 8:5) Czarni Radom nie pozwolili rywalom dojść do głosu. W szeregach gospodarzy dobrze prezentował się Karol Gęborys, najlepiej punktujący zespołu trenera Sitkowskiego do skutecznych ataków dodał dwa oczka zdobyte blokiem i dwa asy serwisowe.

Trudniejszy start mieli siatkarze z Bydgoszczy. Podejmujący Effectora Kielce zawodnicy Krzysztofa Kowalczyka w pierwszych akcjach spotkania sprawiali wrażenie zespołu panującego nad sytuacją. To miejscowi prowadzili bowiem na kolejnych przerwach technicznych 8:4, 16:15. Bydgoszczanie mieli jednak problemy z przebiciem się przez blok rywali, a grający skutecznie w kontrach kielczanie zdołali odwrócić losy seta. Po wygranym do 22 przez ekipę z Kielc pierwszym secie jeszcze więcej emocji przyniosła kolejna partia. Tym razem również nie brakowało zwrotów akcji, po stronie Łuczniczki nie zawodził duet Bobrowski/Kleinschmidt, kielczanie mogli liczyć na Ziemnickiego i Oniszka. Przy zbliżonym poziomie efektywności na siatce także tym razem kluczem do sukcesu okazała się gra Effectora w bloku i zagrywce. Po przegranej na przewagi w odsłonie trzeciej gospodarze zdołali wrócić do gry, przedłużając losy rywalizacji. Było to jednak ostatnie słowo bydgoszczan. Czwarty set to popis kielczan, zwieńczony wygraną do 21 i w całym meczu 3:1.

Rywalizację grupy A tego weekendu zmagań zakończyło spotkanie w Gdańsku, gdzie zespół Edwarda Pawluna w godzinę rozprawił się z olsztyńskimi akademikami. Podobnie jak w przypadku starcia w Radomiu pierwsza partia meczu mogła być jeszcze zapowiedzią emocjonującego widowiska. Ambitnie walczący olsztynianie zdołali bowiem dotrzymywać kroku rywalom, doprowadzając do końcówki rozgrywanej na przewagi. W kluczowych momentach ręka nie zadrżała Jakubiszakowi oraz Lindzie i czołowi zawodnicy Lotosu Trefla poprowadzili swój zespół do zwycięstwa. Rozbici porażką przyjezdni dość nerwowo rozpoczęli kolejną partię, szybko znajdując się w roli ekipy goniącej rywali. Spadła też skuteczność w ataku siatkarzy AZS-u, podczas gdy miejscowi mogli pochwalić się blisko 70-procentową efektywnością. Popis gry gdańszczan miał swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników, po wygranej do 14 partii również trzeci set nie przyniósł niespodzianki – wygrali gospodarze, zatrzymując komplet punktów.

W szóstej kolejce rozgrywek grupy A pauzował zespół – AZS Politechnika Warszawska.

Ten weekend był wyjątkowo intensywny (i pechowy) dla akademików z Częstochowy. Podopieczni Wojciecha Pudo w krótkim czasie musieli rozegrać dwa spotkania. W sobotę rywalem AZS-u byli kędzierzynianie. Podopieczni Rolanda Dembończyka po zeszłotygodniowej, sensacyjnej porażce z Jastrzębskim Węglem mieli coś do udowodnienia. Tym razem sprostali oczekiwaniom. W konfrontacji z wyżej notowanym rywalem akademicy tylko w drugim secie stawili większy opór rywalom. Odsłona premierowa to prawdziwy pogrom, czego potwierdzeniem może być wynik partii, wygranej przez ZAKSĘ 25:10. Swój zespół do triumfu poprowadził zdobywca 10 oczek, Bartosz Jastrowicz. W odsłonie drugiej goście walczyli jeszcze w końcówce, jednak pogoń za rywalem przyszła za późno i AZS nie był w stanie odwrócić losów partii. Odsłona trzecia była już tylko formalnością. Finalnie w ekspresowym tempie – 51 minut – ZAKSA rozprawiła się z rywalem. Kolejną porażkę częstochowianie zanotowali w niedzielne popołudnie, w rozgrywanym zaległym meczu 5. kolejki ulegając MKS-owi Będzin 1:3.

Niespodzianki nie przyniosło również starcie w Bielsku-Białej. Podopieczni Pawła Gradowskiego przystąpili do meczu mocno skoncentrowani, bielszczanie grali konsekwentnie w ataku, bezwzględnie wykorzystując niedociągnięcia w grze rywali. Goście mieli wyraźne problemy z wyprowadzeniem skutecznych zagrań w pierwszym ataku, popełniając coraz więcej błędów własnych. Po pewnie wygranej odsłonie premierowej w partiach kolejnych BBTS musiał walczyć nieco dłużej. Lubinian do walki próbował poderwać jeszcze Piotr Rewak, wtórował mu co prawda Mateusz Szubart, jednak to nie wystarczyło. Siatkarze BBTS atakowali na poziomie skuteczności ok. 60%, co pozwalało im już w początkowych częściach partii zbudować kilkupunktową zaliczkę. Tej przewagi miejscowi nie pozwolili sobie odebrać, wygrywając kolejne partie w identycznym wymiarze – 25:22.

Ostatnie z zaplanowanych na 6. kolejkę zmagań pomiędzy Asseco Resovią Rzeszów i Jastrzębskim Węglem zostało przełożone. Obie ekipy spotkają się 5 grudnia. W szóstej kolejce rozgrywek grupy B pauzował zespół MKS Będzin.