Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Młoda Liga: Gdańszczanie najlepsi po I rundzie

Zakończyły się zmagania w rundzie zasadniczej Młodej Ligi. W grupie A triumfowali zawodnicy BBTS-u Bielska-Białej, którzy 10 z 12 pojedynków rozstrzygnęli na swoją korzyść. Jeszcze lepszym bilansem mogli się pochwalić siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk, bowiem w tym sezonie przegrali tylko jeden mecz.

Do grupy A trafiły zespoły w większości przypadków z południa Polski: BBTS-u Bielsko-Biała, Jastrzębskiego Węgla, ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Cuprum Lubin, Asseco Resovii Rzeszów, MKS-u Będzin. Stawkę uzupełnił Effector Kielce. W grupie B rywalizowały natomiast drużyny: Lotosu Trefla Gdańsk, Łuczniczki Bydgoszcz, RCS-u Cerrad Czarnych Radom, Indykpolu AZS-u Olsztyn, ONICO AZS-u Politechniki Warszawskiej, PGE Skry Bełchatów i AZS-u IV LO Częstochowa.Bardzo często rozgrywki młodzieżowe nie są odwzorowaniem podziału sił z plusligowych parkietów. Tak było też i w tegorocznym sezonie Młodej Ligi. Pierwsze miejsca w grupach wcale nie przypadły zespołom o najwyższych budżetach, rywalizującym o medale ekstraklasy. Grupę A wygrali gracze BBTS-u Bielska-Białej. Podopieczni Pawła Gradowskiego zapisali na swoim koncie 29 oczek, wygrali 10 spotkań. Co ciekawe tylko raz rywalizowali w tie-breaku. Był to mecz z MKS-em Będzin, zakończony wygraną BBTS-u. Siatkarze z województwa śląskiego zaledwie dwukrotnie schodzili z boiska pokonani (0:3 z Cuprum Lubin, 1:3 z Jastrzębskim Węglem). Najlepszym zawodnikiem w bielskiej ekipie jest Tomasz Piotrowski, zdobywca 111 punktów, który w trakcie sezonu otrzymał również trzy statuetki MVP.

Drugie miejsce przypadło Jastrzębskiemu Węglowi. W klubie postawiono mocno na szkolenie młodzieży i jak widać przynosi to zamierzone rezultaty. Ekipa prowadzona przez Jarosława Kubiaka triumfowała w 8 spotkaniach, zgromadziła 25 punktów. O ile przez pierwszą rundę przeszła bez porażki, o tyle w drugiej złapała lekką zadyszkę i musiała uznać wyższość ZAKSY Kędzierzyn-Koźle (1:3), BBTS-u Bielsko-Biała (1:3), Asseco Resovii Rzeszów (2:3) i Cuprum Lubin (2:3).

Również osiem zwycięstw w grupie A zanotowała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, jednak podopieczni Rolanda Dembończyka mają groszy bilans setów niż Jastrzębski Węgiel, a także zdobyli o 2 oczka mniej. Ostatnie miejsce, premiowane awansem do kolejnej rundy, zajęli zawodnicy Asseco Resovii Rzeszów. Gracze z Podkarpacia zapisali na swoim koncie 17 punktów, a ich liczba wygranych jest taka sama jak przegranych.

Do fazy play-off nie zakwalifikowały się więc: MKS Będzin (13 punktów, 4 zwycięstwa, 8 porażek), Effector Kielce (oczko mniej, taki sam bilans) oraz Cuprum Lubin. Gracze z Dolnego Śląska zapisali na swoim koncie tylko 7 punktów przy dwóch wygranych meczach.

Z bardzo dobrej strony w grupie B pokazał się Lotos Trefl Gdańsk. Zawodnicy prowadzeni przez Edwarda Pawluna przez rundę zasadniczą przeszli jak burza. W 5. kolejce przegrali z Łuczniczką Bydgoszcz i jak się później okazało, była to jedyna porażka graczy z Trójmiasta. W późniejszych meczach rozegrali jednak trzy tie-breaki, dlatego druga w tabeli Łuczniczka traci do Lotosu tylko oczko. Podopieczni Bartosza Zaparuchy przegrali jeszcze starcie z RCS-em Cerrad Czarnymi Radom. To właśnie wojskowym przypadło trzecie miejsce w rankingu. Reprezentanci województwa mazowieckiego zgromadzili na swoim koncie 24 punkty (8 zwycięstw, 4 przegrane). Tuż za podium znaleźli się zawodnicy Indykpolu AZS-u Olsztyn, którzy tracą aż 7 punktów do trzeciego miejsca (5 wygranych, 7 porażek).

W kolejnej rundzie zabraknie przedstawicieli stolicy (13 punktów, 4 wygrane, 8 przegranych), PGE Skry Bełchatów (12 oczek, taki sam bilans). Zdecydowanie najsłabszym ogniwem grupy B była ekipa z Częstochowy. AZS zdobył zaledwie 3 punkty, nie wygrywając przy tym żadnego spotkania.

Rywalizacja w fazie play-off odbywać się będzie w systemie mecz i rewanż plus ewentualny złoty set. Pierwsze potyczki zaplanowano na 29 marca, a ich gospodarzami będą drużyny, które w grupach zajęły niższe miejsca. Spotkania rewanżowe odbędą się 12 kwietnia.

Zwycięzcy par play-off awansują do turnieju finałowego, który odbędzie się w maju. W nim wraz z najlepszymi zespołami spoza Młodej Ligi, wyłonionymi w kwalifikacjach PZPS-u, powalczą o medale młodzieżowych mistrzostw Polski U-23.

Zestaw par:

Indykpol AZS Olsztyn – BBTS Bielsko-Biała

RCS Cerrad Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Łuczniczka Bydgoszcz

Asseco Resovia Rzeszów – Lotos Trefl Gdańsk

źródło: inf. własna, mlodaliga.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved