Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > MKS Kalisz ma być na wskroś polski

MKS Kalisz ma być na wskroś polski

fot. Michał Szymański

W barwach klubu Energa MKS Kalisz od nowego sezonu będą występowali sami zawodnicy z Polski. Decyzję taką w ostatnich dniach podjął zarząd spółki i taki też apel kieruje do pozostałych klubów grających w TAURON Lidze. Brak obcokrajowców w składzie ma pomóc przetrwać trudny dla polskiego sportu okres spowodowany pandemią koronawirusa.

Klub z Kalisza w ostatnich dniach wypracował model, na podstawie którego będzie budował skład zespołu na przyszły sezon. Działania takie mają przynieść spore oszczędności. W takim przypadku nie trzeba będzie wnosić wysokich opłat transferowych do zagranicznych federacji sięgających często 25 – 30 tys. zł. za jednego zawodnika.Budowanie zespołu to proces wielomiesięczny, zwłaszcza w przypadku dwóch sekcji w najwyższej klasie rozgrywkowej. Dla dobra polskiego sportu, polskich klubów oraz polskiej gospodarki powinniśmy wszyscy solidarnie ograniczyć udział obcokrajowców grających w naszej lidze – mówi prezes Energa MKS-u Kalisz, Błażej Wojtyła.Proces ten w naszym klubie będzie dotyczył również trenerów i członków sztabów szkoleniowych. Dzięki, kontraktowaniu samych Polek i Polaków, odchodzi sporo kosztów związanych z opłatami transferowymi, kosztami przelotów, wynajmem mieszkań czy ryzykiem związanym z różnicą w kursach walut. W dobie epidemii musimy być odpowiedzialni również za bezpieczeństwo zawodniczek i zawodników. Każde ograniczenie podróży zagranicznych ułatwi walkę z panującym wirusem.

Oprócz transferowania polskich zawodników, klub z Kalisza nastawia się na współprace z polskimi firmami, przy organizowaniu „życia” klubu. Ważna jest też współpraca z mniejszymi, lokalnymi firmami, czasem udzielającymi wsparcia finansowego, innym razem oferującymi wymianę barterową.  – Dzisiaj musimy zadbać o to, żeby pieniądze inwestowane w polski sport, często pochodzące z budżetów miast, spółek skarbu państwa trafiały z powrotem do polskiego budżetu. Obecnie współpraca, zarówno z firmami o ogólnopolskim zasięgu, jak i lokalnymi przedsiębiorcami jest kluczowa. Tak samo dla klubu, jak i samych firm. W obecnych czasach dbałość w doborze partnerów może okazać się jeszcze ważniejsza. Dzięki odpowiedniej współpracy możemy od nowa napędzić naszą gospodarkę, minimalizując efekty kryzysu, to od nas zależy, w jakiej sytuacji będziemy za kilka miesięcy – kontynuuje prezes Energa MKS-u Kalisz.

Jesteśmy w ciągłym kontakcie z dotychczasowymi partnerami, ale zamierzamy poszukać kolejnych możliwości do wartościowej współpracy, decydując się na współpracę wyłącznie z polskimi przedsiębiorstwami. Już dzisiaj podjęliśmy rozmowy z polskimi firmami, które będą ubierać zawodniczki, zawodników oraz sztab szkoleniowy w przyszłym sezonie. Obecnie jesteśmy blisko podpisania umowy na przyszły sezon z Przewoźnikiem Komunikacji Samochodowej z Kalisza, który będzie zapewniał transport dla naszego klubu. Również prowadzimy rozmowy z polskimi ubezpieczycielami czy też polskimi firmami zaopatrującymi sportowców w sprzęt. W ten sposób chcemy docenić polski biznes. Jesteśmy wdzięczni wszystkim sponsorom, którzy do tej pory nas wspierają – podkreśla prezes Wojtyła.

Klub z Kalisza będzie w dalszym ciągu przykładał dużą wagę do szkolenia dzieci i młodzieży, co w obecnej sytuacji odgrywa dużą rolę dla przyszłości polskiego sportu. W MKS-ie w przyszłym sezonie szanse mają dostać młode siatkarki, wychowanki. Dotychczas świetnie radziły sobie w rozgrywkach juniorskich, wygrywając potrójne mistrzostwo Wielkopolski we wszystkich kategoriach wiekowych i będące w grze o medale mistrzostw Polski aż do momentu przerwania rozgrywek przez PZPS. Klub będzie chciał wykorzystać ten potencjał. W przypadku takiego systemu doboru zawodników i zawodniczek istnieje obawa o obniżenie poziomu sportowego. Jednak zdaniem prezesa MKS-u Kalisz jest to spojrzenie krótkowzroczne. – Rezygnacja z zawodników z zagranicy wymusi na klubach większą pracę z młodzieżą a w przyszłości zapewni nam wyższy poziom pretendentów do gry w reprezentacji – mówi Wojtyła.

Prawdopodobnie przyjęta polityka oznacza zwolnienie dla pełniącej obowiązki kierownika drużyny od dwóch lat Ivany Isajlović. Działaczom z Kalisza trudno będzie ukryć, że jest ona Serbką i „dla dobra polskiego sportu, polskich klubów oraz polskiej gospodarki” MKS zrezygnuje z jej usług. Z klubem pożegnają się zawodniczki zagraniczne reprezentujące barwy MKS-u w tym sezonie – Amerykanka Hillary Reynolds oraz Serbki Adela Helić i Jovana Vesović, a także kontuzjowana w tym sezonie kapitan MKS-u Ljubica Kecman. – To liderka drużyny i nie chodzi tylko o siatkarskie umiejętności, ale też cechy wolicjonalne. Była przewodnikiem tego stada pod nazwą MKS Kalisz. Na pewno jej brakuje. Niech szybko do nas wraca  – mówił po kontuzji Serbki trener Jacek Pasiński. Okazuje się, że była kapitan MKS-u nie będzie miała już gdzie wracać…

źródło: inf. prasowa, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-04-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved