Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > MKS Kalisz ma być na wskroś polski

MKS Kalisz ma być na wskroś polski

fot. Michał Szymański

W barwach klubu Energa MKS Kalisz od nowego sezonu będą występowali sami zawodnicy z Polski. Decyzję taką w ostatnich dniach podjął zarząd spółki i taki też apel kieruje do pozostałych klubów grających w TAURON Lidze. Brak obcokrajowców w składzie ma pomóc przetrwać trudny dla polskiego sportu okres spowodowany pandemią koronawirusa.

Klub z Kalisza w ostatnich dniach wypracował model, na podstawie którego będzie budował skład zespołu na przyszły sezon. Działania takie mają przynieść spore oszczędności. W takim przypadku nie trzeba będzie wnosić wysokich opłat transferowych do zagranicznych federacji sięgających często 25 – 30 tys. zł. za jednego zawodnika.Budowanie zespołu to proces wielomiesięczny, zwłaszcza w przypadku dwóch sekcji w najwyższej klasie rozgrywkowej. Dla dobra polskiego sportu, polskich klubów oraz polskiej gospodarki powinniśmy wszyscy solidarnie ograniczyć udział obcokrajowców grających w naszej lidze – mówi prezes Energa MKS-u Kalisz, Błażej Wojtyła.Proces ten w naszym klubie będzie dotyczył również trenerów i członków sztabów szkoleniowych. Dzięki, kontraktowaniu samych Polek i Polaków, odchodzi sporo kosztów związanych z opłatami transferowymi, kosztami przelotów, wynajmem mieszkań czy ryzykiem związanym z różnicą w kursach walut. W dobie epidemii musimy być odpowiedzialni również za bezpieczeństwo zawodniczek i zawodników. Każde ograniczenie podróży zagranicznych ułatwi walkę z panującym wirusem.

Oprócz transferowania polskich zawodników, klub z Kalisza nastawia się na współprace z polskimi firmami, przy organizowaniu „życia” klubu. Ważna jest też współpraca z mniejszymi, lokalnymi firmami, czasem udzielającymi wsparcia finansowego, innym razem oferującymi wymianę barterową.  – Dzisiaj musimy zadbać o to, żeby pieniądze inwestowane w polski sport, często pochodzące z budżetów miast, spółek skarbu państwa trafiały z powrotem do polskiego budżetu. Obecnie współpraca, zarówno z firmami o ogólnopolskim zasięgu, jak i lokalnymi przedsiębiorcami jest kluczowa. Tak samo dla klubu, jak i samych firm. W obecnych czasach dbałość w doborze partnerów może okazać się jeszcze ważniejsza. Dzięki odpowiedniej współpracy możemy od nowa napędzić naszą gospodarkę, minimalizując efekty kryzysu, to od nas zależy, w jakiej sytuacji będziemy za kilka miesięcy – kontynuuje prezes Energa MKS-u Kalisz.

Jesteśmy w ciągłym kontakcie z dotychczasowymi partnerami, ale zamierzamy poszukać kolejnych możliwości do wartościowej współpracy, decydując się na współpracę wyłącznie z polskimi przedsiębiorstwami. Już dzisiaj podjęliśmy rozmowy z polskimi firmami, które będą ubierać zawodniczki, zawodników oraz sztab szkoleniowy w przyszłym sezonie. Obecnie jesteśmy blisko podpisania umowy na przyszły sezon z Przewoźnikiem Komunikacji Samochodowej z Kalisza, który będzie zapewniał transport dla naszego klubu. Również prowadzimy rozmowy z polskimi ubezpieczycielami czy też polskimi firmami zaopatrującymi sportowców w sprzęt. W ten sposób chcemy docenić polski biznes. Jesteśmy wdzięczni wszystkim sponsorom, którzy do tej pory nas wspierają – podkreśla prezes Wojtyła.

Klub z Kalisza będzie w dalszym ciągu przykładał dużą wagę do szkolenia dzieci i młodzieży, co w obecnej sytuacji odgrywa dużą rolę dla przyszłości polskiego sportu. W MKS-ie w przyszłym sezonie szanse mają dostać młode siatkarki, wychowanki. Dotychczas świetnie radziły sobie w rozgrywkach juniorskich, wygrywając potrójne mistrzostwo Wielkopolski we wszystkich kategoriach wiekowych i będące w grze o medale mistrzostw Polski aż do momentu przerwania rozgrywek przez PZPS. Klub będzie chciał wykorzystać ten potencjał. W przypadku takiego systemu doboru zawodników i zawodniczek istnieje obawa o obniżenie poziomu sportowego. Jednak zdaniem prezesa MKS-u Kalisz jest to spojrzenie krótkowzroczne. – Rezygnacja z zawodników z zagranicy wymusi na klubach większą pracę z młodzieżą a w przyszłości zapewni nam wyższy poziom pretendentów do gry w reprezentacji – mówi Wojtyła.

Prawdopodobnie przyjęta polityka oznacza zwolnienie dla pełniącej obowiązki kierownika drużyny od dwóch lat Ivany Isajlović. Działaczom z Kalisza trudno będzie ukryć, że jest ona Serbką i „dla dobra polskiego sportu, polskich klubów oraz polskiej gospodarki” MKS zrezygnuje z jej usług. Z klubem pożegnają się zawodniczki zagraniczne reprezentujące barwy MKS-u w tym sezonie – Amerykanka Hillary Reynolds oraz Serbki Adela Helić i Jovana Vesović, a także kontuzjowana w tym sezonie kapitan MKS-u Ljubica Kecman. – To liderka drużyny i nie chodzi tylko o siatkarskie umiejętności, ale też cechy wolicjonalne. Była przewodnikiem tego stada pod nazwą MKS Kalisz. Na pewno jej brakuje. Niech szybko do nas wraca  – mówił po kontuzji Serbki trener Jacek Pasiński. Okazuje się, że była kapitan MKS-u nie będzie miała już gdzie wracać…

źródło: inf. prasowa, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-04-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę