Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > MKS Dąbrowa Górnicza zagra w Lidze Mistrzyń

MKS Dąbrowa Górnicza zagra w Lidze Mistrzyń

fot. Łukasz Krzywański

W ostatnim czasie Impel Wrocław oraz PGE Atom Trefl Sopot zdecydowały, że nie zagrają w Lidze Mistrzyń i tym samym pozostały dwa wolne miejsca w tych rozgrywkach. Działacze klubu z Dąbrowy Górniczej zdecydowali, że przyjmą ofertę i wystawili drużynę do tych rozgrywek. Czy będzie to dobry krok, o tym przekonamy się w trakcie trwania nowego sezonu.

Wiadomym jest, że gra w europejskich pucharach niesie za sobą więcej wydatków niż zysków. Kluby muszą spełnić szereg wymogów, płacą za awans do kolejnych rund, a w zamian nie otrzymują nic. Często zdarza się, że kluby muszą dopłacać do występów swoich drużyn, a niejednokrotnie ponoszą znaczące straty. W Sopocie oraz we Wrocławiu dosyć szybko tamtejsi działacze wyciągnęli wnioski z nieudanych startów swoich ekip i postanowili nie zgłaszać ich do europejskich pucharów. Na potwierdzenie powyższego przedstawiamy wypowiedź sternika sopockiego klubu. – Rozgrywki europejskie wiążą się ze sporymi kosztami, o czym była mowa już także w latach ubiegłych i są to pieniądze, które później się niestety nie zwracają. My postanowiliśmy przeznaczyć je w tym roku na budowę drużyny zdolnej do walki o medale w rozgrywkach krajowych. Zdajemy sobie sprawę, że nasi kibice mogą czuć się trochę rozczarowani, ale postaramy się zrekompensować im to poprzez dobrą postawę i wielkie emocje w meczach ligowych – mówi Marek Wierzbicki, prezes PGE Atomu Trefla Sopot.W ubiegłym sezonie dąbrowska drużyna nie zagrała w europejskich pucharach, pomimo że zajęła piątą lokatę w lidze i przysługiwało jej prawo gry w Pucharze CEV. – Wszystko było poukładane i zamierzaliśmy wystartować w Pucharze CEV, drugim pod względem prestiżu turnieju po Lidze Mistrzyń. Dwa telefony w krótkim odstępie czasowym zburzyły całą koncepcję przygotowaną na przyszły sezon – wyjawia prezes Tauronu, Robert Koćma. – Wieść o ich wycofaniu spadła jak grom z jasnego nieba, ale natychmiast podjęliśmy decyzję, że zgłaszamy nasz zespół do Ligi Mistrzyń – dodaje sternik dąbrowskiego klubu. Zadzwoniłem do centrali związkowej z informacją o potwierdzeniu udziału i zaczęliśmy pisać aplikację do CEV. Nie wiem, czy nasze zgłoszenie zostanie rozpatrzone pozytywnie, ale mam taką nadzieję. Nowy szef CEV Aleksandar Boricić zapewnił kluby, że formuła Ligi Mistrzyń ulegnie zmianie i kluby nie będą dopłacać, na tej podstawie prezes MKS-u wierzy, że CEV zwróci koszty uczestnictwa MKS-owi – Tak po cichu liczymy, że uda nam się zakwalifikować do LM bez eliminacji, ale i tak start w nich będzie ciekawą przygodą – przekonuje prezes Koćma. – I tak planowaliśmy start w europejskich pucharach, a przecież Liga Mistrzyń ma większy prestiż, są transmisje telewizyjne, ponadto liczę, że konfederacja zgodnie z obietnicą po tym sezonie zwróci koszty uczestnictwa. Gra w Lidze Mistrzyń to również poprawa wizerunku klubu i bodziec dla nas do jeszcze większej pracy nad ułożeniem składu oraz zwiększeniem budżetu –zakończył Robert Koćma. Występ w lidze Mistrzyń w sezonie 2016/2017 będzie czwartym dla dąbrowianek. Tylko w sezonie 2009/2010 dąbrowianki zagrały w fazie play-offs 12, następnie w sezonie 2012/2013 zakończyły zmagania w fazie challenge Pucharu CEV, a w sezonie 2013/2014 zakończyły zmagania w fazie grupowej.

W chwili obecnej trwa budowanie składu ekipy z Zagłębia. Trenerem w dalszym ciągu będzie Juan Manuel Serramalera, a drugą trenerką będzie Magdalena Śliwa. W drużynie pozostały dwie środkowe: Eleonora Dziękiewicz oraz Kamila Ganszczyk, a także młoda libero Kinga Drabek oraz przyjmująca Tamara Kaliszuk. Reszta zawodniczek postanowiła nie przedłużać kontraktów z dąbrowskim klubem. Pierwszą zawodniczką, która postanowiła zasilić szeregi MKS-u, jest Dominika Sobolska, która w sezonie 2014/2015 grała w dąbrowskiej ekipie.

źródło: atomtrefl.pl, inf. własna, katowickisport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-05-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved