Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Mistrzostwo Europy ma dawać kwalifikację olimpijską

Mistrzostwo Europy ma dawać kwalifikację olimpijską

fot. CEV

Zgodnie ze zmianami, które w najbliższych latach wprowadzi Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV), mistrz Europy siatkarzy z 2019 roku będzie miał zapewniony udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Kluczową dla europejskiej siatkówki zmianę zapowiedział szef CEV, Serb Aleksandar Boricić.

Do zmian w sposobie kwalifikowania się europejskich drużyn na igrzyska olimpijskie Aleksandar Boricić obiecał się odnieść po wygranej w wyborach nowego szefa europejskich władz. Gdy w październiku w Sofii Serb został wybrany prezydentem Europejskiej Konfederacji Siatkówki (CEV), stało się jasne, że dojdzie do zmian i nowego sposobu dystrybucji miejsc w turnieju olimpijskim pośród reprezentacji z Europy.Aleksandar Boricić skrytykował obecną formułę i konieczność gry w dodatkowych kwalifikacjach, które nadwyrężają drużyny narodowe, kluby rywalizujące w Lidze Mistrzów i europejskich pucharach, a przede wszystkim mocno eksploatowane siatkarki i siatkarzy. Nowe władze CEV mają już projekt zmian, który podniesie rangę mistrzostw Europy i zarazem ułatwi proces kwalifikacji na igrzyska. – Wiemy doskonale, jak obecnie ciężko się dostać na igrzyska i jak ciężko walczyć o olimpijski medal. Dla europejskich drużyn ten system nie jest sprawiedliwy, jest bardzo ciężki i sprawia, że drużyny płacą za awans wysoką cenę. Chcemy to zmienić i zamierzam nawiązać współpracę z władzami FIVB, by dokonać zmiany – zapowiedział Aleksandar Boricić.

Jeśli założyć czarny scenariusz, silna siatkarsko Europa będzie miała w Rio tylko po dwóch reprezentantów. Optymistyczny jest taki, że Stary Kontynent wyśle do Brazylii po cztery drużyny żeńskie i męskie. O ile w siatkówce kobiet taki wynik możemy uznać za sukces – drużyny z Ameryki czy Azji są wyżej notowane od większości europejskich, o tyle u mężczyzn taki podział jest krzywdzący, bo większość silnych ekip na świecie pochodzi z Europy. – Dążymy do tego, by na igrzyska olimpijskie w 2020 roku awans miały zapewnione najlepsze ekipy z danej konfederacji i organizator. W wówczas zostanie sześć wolnych miejsc i te powinny zostać obsadzone tak, by w kwalifikacjach awans uzyskały najsilniejsze drużyny, które wywalczą sobie prawo gry na igrzyskach – przedstawił swój pomysł Boricić.

W ten sposób w Tokio w 2020 roku na pewno zagrają reprezentacje Japonii i drużyny, które federacje kontynentalne wyłonią w wybrany przez siebie sposób. W Europie CEV ma przyznać bezpośrednią kwalifikację najlepszej drużynie mistrzostw Europy 2019, dzięki czemu nie dojdzie już do sytuacji, w której niecałe trzy miesiące po czempionacie Starego Kontynentu najmocniejsze reprezentacje znów spotykają się, by walczyć o prymat. Mistrz Europy zostanie nagrodzony kwalifikacją, a najlepsze ekipy z turnieju finałowego będą miały szansę gry o igrzyska w kwalifikacjach.

Więcej w serwisie eurosport.onet.pl

źródło: eurosport.onet.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-12-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved