Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Mirosław Przedpełski: Będą zmiany w sposobie tworzenia rankingu

Mirosław Przedpełski: Będą zmiany w sposobie tworzenia rankingu

fot. archiwum

Były takie układy, że słabsze kontynenty walczyły o swoje pozycje, a te kontynenty to była siła wyborcza. Ale próbujemy wszystko prostować – o systemie przyznawania punktów rankingowych, kwalifikacjach olimpijskich mówił w rozmowie z portalem sport.pl Mirosław Przedpełski.

Do igrzysk w Tokio dwa lata, ale już mamy zamieszanie wokół systemu kwalifikacji w siatkówce. Wiadomo, że zagramy w turnieju z trzema innymi reprezentacjami i że uzyskamy awans, jeśli go wygramy. A na ile prawdopodobne jest, że jednym z naszych rywali będzie Francja?Mirosław Przedpełski: – Jeszcze będą w FIVB dyskusje, nic jeszcze nie jest przesądzone, jeśli chodzi o zasady tworzenia nowego rankingu.

Przypomnijmy, że zespoły z konkretnych miejsc w rankingu są już przypisane do poszczególnych turniejów kwalifikacyjnych. Tylko że obecny ranking jest stary, z ubiegłego roku. Nowy powstanie dopiero w styczniu, tak?

– Zgadza się, ranking zostanie opublikowany 1 stycznia 2019 roku. A w połowie listopada będzie kongres FIVB w Meksyku i tam będzie podjęta decyzja, z jakich imprez punkty będą liczone reprezentacjom do rankingu.

Na dziś zapowiada się, że będą liczone z Pucharu Świata 2015, mistrzostw świata 2018 i igrzysk olimpijskich 2016, a drużynom, które nie awansowały do tych imprez – z kwalifikacji do nich?

– Część ludzi ma inne pomysły, ale myślę, że te pomysły nie przejdą. Raczej nie będą liczone punkty z Ligi Narodów, bo większość z nas nie chce ich liczyć. Jednak to jeszcze nie jest przesądzone, w Meksyku będzie jeszcze dyskusja. Już na sto procent przeszła metoda rozgrywania kwalifikacji olimpijskich w oparciu o sześć turniejów. I ja sobie to poczytuję za olbrzymią zasługę, bo bardzo za tym obstawałem. Uważam, że to jest sprawiedliwa, dobra metoda. Eliminuje takie sytuacje, jaką mieliśmy choćby z awansem Meksyku do olimpijskiego turnieju w Rio, po tym jak ten Meksyk wygrał bardzo słabo obsadzony turniej [grały w nim jeszcze Chile, Tunezja i Algieria]. Teraz opieramy się na rankingu i to jest o wiele lepsze.

Ale system wciąż nie jest dobry. Oparcie się o ranking nie załatwia wszystkiego.

– I dlatego będą zmiany w sposobie tworzenia rankingu. Teraz są w nim punkty między innymi z Ligi Światowej z 2017 roku, a to – identycznie jak następca rozgrywek, czyli Liga Narodów – impreza komercyjna, do której światowa federacja zaprasza. I ze względów właśnie komercyjnych zaproszenie dostają choćby Chińczycy. Oni mają duży potencjał komercyjny, ale czy to powinno mieć znaczenie w eliminacjach olimpijskich? No nie, tak nie powinno być.

Dlaczego Puchar Świata 2019 nie będzie jedną z olimpijskich kwalifikacji?

– On wyskoczył nagle, wszystko było podpisane, ale okazało się, że Japończycy nie mogliby zagrać, gdyby turniej był kwalifikacją do igrzysk. MKOl by się nie zgodził. I co, Japończycy mieliby zorganizować Puchar Świata i w nim nie zagrać?

Dlaczego MKOl nie zgodziłby się na ich grę?

– A mecze Japonii miałyby się liczyć do tabeli czy nie?

Dlaczego miałyby się nie liczyć? Nie można byłoby na starcie ustalić, że awans do igrzysk w Tokio uzyska x najlepszych drużyn, a jeśli w tym gronie znajdzie się Japonia, to kwalifikację dostanie następny zespół w tabeli?

– To by nie było takie proste. Zaraz by się znalazły tysiące narzekaczy twierdzących, że jednym Japończycy odpuścili, a drugim nie, że z kimś się na coś dogadali. Moim zdaniem teraz trzeba się skupić na tym, że mamy wreszcie lepszy system, bo granie o igrzyska dla 24 najlepszych drużyn rankingu i awanse dla zwycięzców turniejów to naprawdę sprawiedliwe rozwiązanie. A na następne lata mam pomysł udoskonalenia systemu. Moim zdaniem warto byłoby zrobić eliminacje również dla drużyn z dalszych miejsc, bo teraz np. męska reprezentacja Niemiec i nasza damska przez nieobecność w gronie 24 najlepszych ekip rankingu nie dostaną pierwszej szansy i zostanie im tylko po jednej możliwości walki o igrzyska [to będzie turniej dla tych europejskich zespołów, które jeszcze nie wywalczyły prawa gry w Tokio w sześciu turniejach w 2019 roku. I z tego grona na igrzyska pojedzie tylko zwycięzca].

Wróćmy do tworzenia rankingu. Niemcy, wicemistrzowie Europy, z 10. miejsca wypadną poza Top 24, bo zabrakło ich w tegorocznych mistrzostwach świata. Będą m.in. za Meksykiem czy Kamerunem.

– Niestety. Ale generalnie pomysł zmian w punktacji jest słuszny. Punktów z mistrzostw kontynentalnych nie można liczyć, bo przecież 30 punktów zdobytych w Afryce nie może ważyć tyle samo, co 30 punktów z Europy. Rozsądne jest nieliczenie takich wyników, dane kontynenty mają swoje rankingi.

W siatkówce jest tych paradoksów tak dużo, że nie da się wszystkich wyeliminować, nawet faktycznie idąc ze zmianami w dobrym kierunku?

– No jest ich trochę, jest. Były takie układy, że słabsze kontynenty walczyły o swoje pozycje, a te kontynenty to była siła wyborcza. Ale próbujemy wszystko prostować. Mimo to czytam takie wypowiedzi, że rządzi jakaś mafia, że są spiski, żeby gra o igrzyska odbyła się w lipcu, czyli jeszcze zanim Wilfredo Leon będzie mógł grać w polskiej kadrze. Spokojnie, turnieje będą w sierpniu. Innej możliwości nie ma, bo w lipcu będzie jeszcze grana Liga Narodów. Są podpisane kontrakty, wtedy będzie turniej finałowy w USA. Dopiero później przyjdzie czas na walkę o igrzyska.

Kiedy będziemy wiedzieli, czy taki turniej rozegramy u siebie?

– Ranking musi być opublikowany 1 stycznia, a jak zostanie ogłoszony, to wtedy do wszystkich 24 krajów, którym przysługuje gra w turniejach, zostanie wysłane z FIVB zapytanie czy one chcą wziąć udział w eliminacjach. Może się tak zdarzyć, że ktoś nie będzie chciał.

Więcej w serwisie Sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-10-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved