Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Michał Żuk: Gra w I lidze nie jest problemem

Michał Żuk: Gra w I lidze nie jest problemem

fot. Anna Gumowska

– Moje zdanie jest takie, że w ogóle nie powinno być czegoś takiego jak „zamknięta” liga, ponieważ jest to zabijanie ducha rywalizacji. Uważam, że awans musi być sprawą czysto sportową, bowiem siatkówka ma to do siebie, że musi być w niej o co grać. Rozumiem czynniki dyskwalifikujące – małą salę, brak budżetu – które powinny zamykać drogę klubom do wyższych szczebli rozgrywek, ale jeśli wszystko jest w porządku, to czemu nie miałoby zabraknąć awansu – zastanawiał się z perspektywy świeżo upieczonego „pierwszoligowca” były zawodnik MKS-u Będzin, Michał Żuk.

Za panem przenosiny do nowego zespołu – drużyny, która nie występuje w PlusLidze. Czy trudno było pogodzić się z tym, że nie jest pan już reprezentantem najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce?

Michał Żuk: – Nie, dla mnie to nie jest problem. Wydaje mi się, że klub z Zawiercia rozwija się na tyle dobrze, że nie można zobaczyć przeskoku między nim a teamami z PlusLigi. Jasne jest, że sportowo występują pewne dysonanse, lecz zarówno organizacyjnie, jak i personalnie wszystko jest na najwyższym poziomie. W naszym zespole walczą zawodnicy, którzy występowali na plusligowych parkietach. Nie ma więc dla mnie dramatu, że nie gram w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju.

Co w takim momencie dzieje się z ambicjami?

- Mamy o co grać. Możemy wygrać I ligę, walczyć w finale… Cały czas pamiętamy o tym, że jest o co walczyć i nigdy nie patrzymy na to, że szczebel, na którym występujemy, jest rozumiany jako gorszy. Chcemy być w czwórce.W jakiejś perspektywie awans jednak może się pojawić. To też napędza czy zbyt długa przed wami droga, by tak było?

– Oczywiście, że tak. Tym bardziej cieszy nas mierzenie się w sparingach z zespołami, które w teorii są silniejsze od nas, a przecież z nimi również mogą przydarzyć się baraże.

Czy z Sebastianem Wardą na pokładzie jest raźniej? To już potwierdzony transfer Aluronu Virtu Warty Zawiercie?

– Na pewno! Znamy się z Sebastianem bardzo dobrze, już czwarty rok z rzędu będziemy grać po jednej stronie, więc jest raźniej. Fajnie jest mieć u boku kogoś z byłej drużyny. Tak, to już potwierdzony transfer.

Jesteście w takim momencie przygotowań, w którym gracie pierwsze turnieje, sparingi. Beskidy 2016 pokazały to, że forma faluje – potraficie gładko przegrać pierwszego seta, by później wygrać mecz. Jak nazwałby pan etap waszych działań i zgrania, na którym obecnie się znajdujecie?

– Trudno cokolwiek mówić o naszych możliwościach, bowiem jest na to zdecydowanie za wcześnie. Widać, że w pełni nie prezentujemy tego, co potrafimy. Obecnie ciężko pracujemy na siłowni, a sparingi w turnieju Beskidy 2016 pokazały, że mamy nad czym pracować i trochę nam brakuje do docelowej formy. Ważne jest to, by zdawać sobie z tego sprawę. Trenerzy na pewno wyciągną coś dla siebie z ostatnich spotkań, a my dzięki nim zrobimy krok do przodu. W naszym zespole jest sporo nowych osób, w tym ja, i musimy się poznać, jak również wypracować pewne schematy, by w przyszłości było dobrze.

Do jakiego pułapu chciałby pan, żeby doszedł team, by mógł pan powiedzieć, że pierwsza faza „zgrywania się” została zakończona?

– Wydaje mi się, że zostanie to zweryfikowane przez pierwszych kilka kolejek I ligi, które przyjdzie nam zagrać. Będą odpowiedzią na to, czy nasza praca przyniosła efekty i wszystko stanie się jasne.

Jak z perspektywy zmiany klubu oceni pan otwarcie PlusLigi?

– Moje zdanie jest takie, że w ogóle nie powinno być czegoś takiego jak „zamknięta” liga, ponieważ jest to zabijanie ducha rywalizacji. Uważam, że awans musi być sprawą czysto sportową, bowiem siatkówka ma to do siebie, że musi być w niej o co grać. Rozumiem czynniki dyskwalifikujące – małą salę, brak budżetu – które powinny zamykać drogę klubom do wyższych szczebli rozgrywek, ale jeśli wszystko jest w porządku, to czemu nie miałoby zabraknąć awansu?

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-09-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved