Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Michał Podgórzak o grze w Stanach Zjednoczonych

Michał Podgórzak o grze w Stanach Zjednoczonych

fot. CEV

W sierpniu doszło do transferu Michała Podgórzaka z KPS-u Siedlce do Limestone College. Jak wygląda siatkówka w Stanach Zjednoczonych?  – Struktura rozgrywek jest zbliżona do tych młodzieżowych w Polsce. Jesteśmy podzieleni regionami i każdy gra w swojej konferencji. Zwycięska drużyna z każdej konferencji gra później w play-off i następnie sześć najlepszych ekip rozgrywa finał krajowy – opowiada libero z Siedlec.

W sierpniu zdecydowałeś się na opuszczenie KPS-u i wyjazd z Polski. Jak z półrocznej perspektywy oceniasz tę decyzję?Michał Podgórzak:Myślę, że była to dobra decyzja. Dzięki temu mogę spróbować czegoś nowego. Jest to niezwykle interesujące doświadczenie. Wcześniej nie miałem okazji do obcowania z inną kulturą. Mogę poznać, jak wygląda cały proces szkoleniowy poza Polską i na razie jestem z tego bardzo zadowolony.

Widziałem, że w twojej drużynie są zawodnicy urodzeni w Portoryko, ale w ligowym składzie jesteś jedynym siatkarzem z Europy w ekipie. Jak przebiegła twoja aklimatyzacja w zespole?

– W drużynie mamy jeszcze rozgrywającego z Serbii i środkowego z Irlandii. Z tym że oni mogą tylko trenować, gdyż mieli jakieś problemy z tłumaczeniami świadectw. Liga zawiesiła ich na pierwszy rok i dopiero w przyszłym sezonie zagrają w lidze. Ogólnie aklimatyzacja przebiegła bardzo dobrze. W drużynie każdy jest do siebie pozytywnie nastawiony i różnice kulturowe nie stanowią problemu. Na uniwersytecie mamy studentów z całego świata. Są ludzie z Afryki, Australii czy Ameryki Południowej, także nie byłem tutaj pierwszym obcokrajowcem i mogłem zaaklimatyzować się bez większych problemów.

Jak wyglądały początki w aspekcie sportowym? Jesienią graliście tylko w różnych turniejach towarzyskich, także wydaje się, że czasu na przyzwyczajanie się do gry w nowym miejscu było sporo.

– Tak – tutaj sezon wygląda inaczej niż w Polsce i trwa od stycznia do maja. Semestr jesienny jest przeznaczony na treningi i granie w sparingach oraz turniejach. Dla mnie to było bardzo dobre, gdyż miałem cztery miesiące, aby zapoznać się z nowym stylem i z nowymi założeniami taktycznymi. Mogłem też zgrać się z nowymi kolegami, dzięki czemu od początku sezonu mogę regularnie występować.

Tak jak wspomniałeś, niedawno, bo w połowie stycznia wystartowały rozgrywki, w których występujesz. Jak wygląda rywalizacja w USA?

– Struktura rozgrywek jest zbliżona do tych młodzieżowych w Polsce. Jesteśmy podzieleni regionami i każdy gra w swojej konferencji. Zwycięska drużyna z każdej konferencji gra później w play-off i następnie sześć najlepszych ekip rozgrywa finał krajowy. My zaczęliśmy sezon od trzech porażek, ale ostatnio gramy coraz lepiej i na razie zajmujemy piąte miejsce.

Częstotliwość meczów jest bardzo duża – wydaje mi się, że zdecydowanie większa niż w Polsce, bo gdy zaczęliście już sezon, to gracie praktycznie non stop co 2-3 dni.

– Tak, bo w Polsce sezon jest rozłożony od września do maja. W Polsce jest więcej czasu na treningi w trakcie sezonu. W razie jakiś problemów jest zawsze cały tydzień, aby coś poprawić przed kolejnym spotkaniem. Tutaj zdarza się tak, że mamy trzy mecze w tygodniu i nie ma czasu na treningi.

Jakbyś porównał poziom gry w lidze uniwersyteckiej, w której występujesz, do rozgrywek I ligi w Polsce, w których grałeś w barwach KPS?

– W mojej opinii I liga w Polsce jest lepsza niż ta, w której teraz gram. Decydującym czynnikiem jest doświadczenie zawodników. W I lidze grają siatkarze, którzy na ligowych parkietach rywalizują po kilkanaście lat. W lidze uniwersyteckiej występują zawodnicy w wieku od 19 do 24 lat i widać, że siatkówka w Polsce jest dużo bardziej dojrzała. W I lidze np. jest zdecydowanie mniej błędów własnych. Tutaj poziom jest bardziej zbliżony do juniorskiego.

Cały wywiad w serwisie sportsiedlce.pl

 

źródło: sportsiedlce.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-02-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved