Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Michał Mieszko Gogol: Trzeba walczyć o igrzyska olimpijskie

Michał Mieszko Gogol: Trzeba walczyć o igrzyska olimpijskie

fot. Klaudia Piwowarczyk

– Gdyby igrzyska olimpijskie się odbyły w terminie, to byłby to symbol zwycięstwa świata nad koronawirusem. Tyle tylko, że nie wiemy czy to zwycięstwo przyjdzie w tak krótkim czasie – mówi Michał Mieszko Gogol, trener PGE Skry Bełchatów i asystent Vitala Heynena w reprezentacji Polski, a także olimpijczyk z Londynu. 

Czy igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się w terminie? – Świat mierzy się z teraz z przeciwnikiem, którego nie zna i którego dopiero poznaje. Planowanie czegokolwiek zwłaszcza w najbliższych miesiącach to trochę wróżenie ze szklanej kuli – mówi trener PGE Skry. – Igrzyska olimpijskie są czymś wyjątkowym i otacza je swoista aura „świętości” dla każdego sportowca i myślę, że gdyby się odbyły, to byłby to symbol zwycięstwa świata nad koronawirusem. Tyle tylko, że nie wiemy czy to zwycięstwo przyjdzie w tak krótkim czasie – dodaje.Gogol, który kilkakrotnie był w Japonii uważa, że mało jest tak bezpiecznych i wiarygodnych miejsc. – Kraj bardzo dba o bezpieczeństwo ludzi, nie tylko swojego społeczeństwa, więc jeśli miałbym komuś zaufać w organizacji igrzysk olimpijskich w tym trudnym czasie, to zaufałbym właśnie Japonii. Rząd tego kraju zawsze jawił się jako transparentny i wiarygodny – mówi trener PGE Skry i asystent Heynena w reprezentacji Polski.

Najważniejszym czynnikiem jest jednak ludzkie zdrowie i zatrzymanie obecnej pandemii, a to chyba dyskwalifikuje zawody w lipcu – kontynuuje Gogol. – Nie chodzi to przecież o Japonię, ale o cały świat, który się tam pojawi. Po pierwsze: to ogromne ryzyko zarażenia, a po drugie: brak czasu na odpowiednie przygotowanie dla poszczególnych sportowców czy dyscyplin – dodaje.

Trener PGE Skry zwraca uwagę również na fakt, że jeśli igrzyska zostaną przełożone na późniejszy termin, to pandemia może rozwinąć się i szczytować w krajach, gdzie dopiero koronawirus „kiełkuje” i to m.in. kraje Ameryki Południowej będą miały problem z przygotowaniami do igrzysk. – Każdy kontynent i każdy kraj jest i będzie w innym momencie walki z koronawirusem, a to niestety totalnie zaburza planowanie czegokolwiek na skalę światową – mówi Gogol.

Co dalej? – Czekamy na decyzję PKOl i MKOl, ale przede wszystkim na rozwój sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju – rozkłada ręce Gogol. – Nie wierzę, że igrzyska zostaną utrzymane w pierwotnym terminie, ale gdyby tak się stało, to przygotowanie się do nich wymagałoby gigantycznej pracy logistycznej. Potrzebne byłyby zamknięte ośrodki dla sportowców i restrykcje na niespotykaną dotąd skalę. Ponadto do tej pory większość zgrupowań reprezentacji Polski w siatkówce odbywała się w Centralnych Ośrodkach Sportu w Spale czy Zakopanem, gdzie zawsze przebywa cała masa sportowców z różnych dyscyplin, a także z różnych krajów – przyznaje.

Gogol podkreśla, że dla większości ludzkości, nie tylko dla sportu, nadszedł trudny czas, ale… – Sport, zwłaszcza w tym olimpijskim wydaniu, zawsze jednoczył, był ponad podziałami, łamał bariery i udowadniał, że niemożliwe staje się możliwe. W sporcie zawsze trzeba walczyć do ostatniego gwizdka i musimy walczyć o te igrzyska, nawet jak odbędą się później. Dla świata mogą okazać się czymś więcej niż wielką imprezą sportową raz na cztery lata… – kończy szkoleniowiec PGE Skry.

Igrzyska olimpijskie twoim zdaniem należy:

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved