Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Michał Kubiak: O naszą motywację jestem spokojny

– Nie chcemy nikogo lekceważyć. To nie jest tak, że inni będą rzucać płatki róż i rozkładać czerwony dywan przed nami, bo jesteśmy mistrzami świata. Trzeba wyjść na boisko, zrobić swoje i przygotowywać się do następnych meczów – mówi przed mistrzostwami Europy kapitan reprezentacji Polski, Michał Kubiak.

Lecicie na mistrzostwa Europy do Holandii ze spokojnymi głowami, bo nie musicie już walczyć o igrzyska olimpijskie. To duży komfort?Michał Kubiak:Duży. Mamy luz psychiczny i przewagę nad innymi zespołami. Pamiętam 2015 rok, gdy na EURO pojechaliśmy bez kwalfikacji olimpijskiej i cały czas mieliśmy z tyłu głowy, że musimy walczyć o Rio. Była dodatkowa presja. Zupełnie niepotrzebna.

Wtedy po Pucharze Świata, w którym nie udało wam się wywalczyć olimpijskiej przepustki, powiedział pan, że coś pękło w drużynie.

– Tak było. Wszyscy wiedzieliśmy, że byliśmy blisko zwycięstwa w najtrudniejszym turnieju na świecie. Przegraliśmy Puchar Świata przez jednego seta w meczu z Włochami. Byliśmy załamani, bo zabrakło nam tak niedużo do awansu i wygrania turnieju. To bardzo bolało. 

Jest jeszcze co poprawiać w reprezentacji Polski?

– Oczywiście. Wszystko jest do poprawy. To, co pokazaliśmy w Gdańsku podczas turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk, nie było szczytem naszych możliwości. Drużyna jest na tyle głodna sukcesu, że o naszą motywację jestem spokojny, Nikt nie wymięknie, nie będzie szukał wymówek. Jedyne, o co można się martwić, to zdrowie, bo nie do końca możemy go przypilnować. Jeśli jednak wszyscy będziemy zdrowi, to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy walczyli o kolejne medale.

W każdej drużynie są jednak gracze, którzy robią różnicę. Tacy jak Kurek, Kubiak, Leon. Co będzie, gdy ich zabraknie?

– Takie pytania padały, gdy kariery kończyli Zagumny, Wlazły i Winiarski. Pojawiły się głosy, że sobie nie poradzimy, bo jesteśmy zmanierowanym pokoleniem. Mam głęboko w czterech literach negatywne opinie innych ludzi. Żyję swoim życiem i mam cele przed sobą. Dlatego nie przejmuję się takim gadaniem, bo zawsze znajdą się hejterzy, którzy nic innego nie robią, tylko krytykują.

Pana celem zawsze jest złoto. Kiedyś takie deklaracje mogły budzić powątpiewanie, ale teraz, gdy jesteście mistrzami świata, nie wypada mówić inaczej przed mistrzostwami Europy.

– Często jest to odbierane jako arogancja, ale każdy jedzie na turniej, by go wygrać. Inni nie składają odważnych deklaracji, a ja mówię głośno, jakie mam marzenia. A jeśli ktoś się z tego śmieje, to jego wola. Żyjemy w wolnym świecie. Uważam, że nasza drużyna ma potencjał na wygranie jeszcze kilku turniejów.

Mistrzostwa Europy nie muszą być dla was bardzo intensywnym turniejem. Czy to powoduje, że w październiku może pan zagrać w Pucharze Świata w Japonii?

– Trener dał nam wybór, ale jeśli uważa, że powinienem zagrać w Pucharze Świata, stawię się na jego wezwanie. Na razie są takie ustalenia, że 7 października dołączę do drużyny i będę z nią do końca turnieju. Po Pucharze Świata nie mamy zbyt dużo wolnego przed startem ligi. Dlatego po mistrzostwach Europy na kilka dni wrócę do kraju. Mam już prawie 32 lata i potrzebuję więcej czasu na regenerację, ale jeśli trener nie zmieni ustaleń, polecę do Japonii. Oczywiście mam nadzieję, że odpoczynek będzie krótki, bo w mistrzostwach Europy zagramy do końca.

Czy za dwa lata zagra pan w kolejnych mistrzostwach Europy?

– Mam mnóstwo obowiązków pozasportowych, chociażby wychowywanie dzieci czy swoje interesy. W przyszłym roku będzie dziesięć lat od momentu, gdy poświęciłem życie kadrze. Czuję, że po Tokio przyjdzie czas, by spełniać się w innych dziedzinach życia. Nie deklaruję teraz, że po igrzyskach nie zagram już w reprezentacji, ale czuję, że turniej w Tokio to ostatnia przystań w narodowym zespole i tego zamierzam się trzymać. Nie wiem, czy po ewentualnym sukcesie byłbym zmotywowany na turniej typu Liga Narodów.

Rozmawiał Ryszard Opiatowski – cały wywiad w Przeglądzie Sportowym

Polscy siatkarze w ME

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-09-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved