Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Michał Bryl i Grzegorz Fijałek mistrzami Polski w siatkówce plażowej

Michał Bryl i Grzegorz Fijałek mistrzami Polski w siatkówce plażowej

Rozstawieni w turnieju ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Toruń 2019 z numerem „1” – Grzegorz Fijałek i Michał Bryl zakończyli zmagania na najwyższym stopniu podium. Po emocjonującej walce w strefie medalowej reprezentanci Polski mogli cieszyć się z mistrzostwa kraju. W finale Fijałek i Bryl pokonali po tie-breaku Jakuba Szałankiewicza i Maciej Rudola. Brązowe krążki wywalczyli Michał Kądzioła i Marcin Ociepski.

Tegoroczny turniej finałowy ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Toruń 2019 stał na niezwykle wysokim poziomie, a w strefie medalowej każdy z meczów przyniósł nie lada wrażeń. O medale w toruńskim turnieju walczył dwie pary krajowe oraz dwa duety reprezentacji Polski. W pierwszym półfinale bracia Adam i Roman Andrys postawili trudne warunki gry Grzegorzowi Fijałkowi i Michałowi Brylowi. W pierwszym secie krajowa dwójka przez długi czas szła łeb w łeb i dopiero w końcowej fazie seta przeciwnikom udało się wypracować trochę większą przewagę. Drugi półfinał okazał się skutecznym rewanżem Macieja Rudola i Jakuba Szałankiewicza na Marcinie Ociepskim i Michale Kądziole. Obie pary spotkały się już w trzeciej rundzie turnieju i wtedy górą był duet Ociepski/Kądzioła. Już wtedy mecz był zacięty i zakończył się w trzech setach. Nie inaczej było w półfinale, do którego kadrowy team awansował po trzymeczowej batalii z prawej strony turniejowej drabinki. Tym razem górą byli Rudol i Szałankiewicz, mimo że ten drugi grał z poważną kontuzją.

Mecz o brązowy medal to kolejne bardzo wyrównane widowisko, mimo że zakończyło się w dwóch setach. Od pierwszych akcji obie pary długi czas toczyły wyrównany bój, a żadnej nie udało się wypracować przewagi. Dopiero zbliżając się do końca seta premierowego pojawiła się przewaga Ociepskiego i Kądzioły. Roman Andrys uderzył w aut na 15:18, a Kądzioła w ostatnich akcjach m.in. dwa razy punktował blokiem i set zakończył się wynikiem 21:15. Duet Andrys/Andrys nie odpuszczał i choć w kolejnej odsłonie para rywali wypracowała prowadzenie 12:9, to w krótkim czasie na tablicy wyników pojawił się remis 14:14. W kolejnych akcjach Kądzioła i Ociepski zachowali więcej zimnej krwi, a opanowanie w ataku tego drugiego dało im wygraną w całym meczu i brązowe medale.

Spotkanie finałowe było starciem dwóch najwyżej rozstawionych par, które sprostały zadaniu i stworzyły widowisko na najwyższym poziomie, stawiając kropkę nad „i” całego turnieju finałowego. Mecz otworzyły świetne zagrywki Grzegorza Fijałka, które dały tej parze prowadzenie 4:0. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź. Maciej Rudol zaprezentował się wyśmienicie za linią końcową boiska, straty zostały szybko odrobione, a w kolejnych akcjach para Rudol/Szałankiewicz zaczęła budować nadwyżkę. Ta rosła coraz bardziej. Mimo że broniący tego duetu zmagał się nie tylko z rywalami, ale i ze swoją kontuzją, grał na wysokiej skuteczności, pilnował piłek w obronie, a dobrą grą na siatce wspierał go boiskowy partner. Kolejne udane zagrywki Rudola tylko zwiększały dystans (17:10) i choć przeciwnicy poderwali się do walki – nie zdołali tych strat odrobić. Fijałek i Bryl w pełni wykorzystywali fakt, że nie w pełnej dyspozycji jest Szałankiewicz, zagrywali na niego, utrudniając mu grę. To jednak turniejowa „dwójka” cały czas radziła sobie lepiej, prowadząc czterema punktami. Michał Bryl w drugiej partii czuł się coraz pewniej, zapisał na swoim koncie udane bloki, a różnica zaczęła się zmniejszać, aż wreszcie najwyższej rozstawieni w zawodach reprezentanci Polski wyszli na prowadzenie. W ostatnich akcjach tej części meczu emocji było pod dostatkiem i choć Fijałek/Bryl jako pierwsi wypracowali piłkę setową, to przeciwnicy nie odpuszczali, mając nawet niedługo później okazję na skończenie całego meczu. Rudol i Szałankiewicz musieli więc rozegrać tie-breaka. Czas działał jednak na ich niekorzyść, a uraz coraz mocniej dawał się we znaki temu drugiemu. Fijałek i Bryl to wykorzystali i w trzeciej partii wygrali już dość pewnie, wskakując niedługo później na najwyższy stopień podium.