Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > MEVZA: Medale dla Polaków

MEVZA: Medale dla Polaków

W Bleiburgu rozegrany został turniej finałowy MEVZA, w którym zmierzyły się cztery najlepsze zespoły z Europy Środkowej. W meczu o złoty medal turnieju po dwóch stronach siatki stanęło aż czterech Polaków. Radosław Gil i jego Calcit Kamnik w półfinale pokonał ACH Volley Lublana, ale w finale musiał już uznać wyższość drużyny SK Posojilnica Aich/Dob, której barwy reprezentują Jan Król, Łukasz Wiese oraz Wiktor Siewierski.

Siatkarze Calcitu Kamnik w półfinale turnieju finałowego MEVZA sprawili małą niespodziankę, pokonując ACH Volley Lublana. Zespół prowadzony przez Gaspera Ribica jedynie w trzeciej partii musiał uznać wyższość rywali, choć na przestrzeni całego spotkania gorzej zaprezentował się w ofensywie. Gracze Calcitu aż 14 razy blokowali rywali, a na swoim koncie zapisali także 7 asów serwisowych. W trzecim secie na boisku pojawił się Radosław Gil i został na nim już do końca. Polski rozgrywający zdobył 2 punkty, powstrzymując ataki ACH.

ACH Volley Lublana (SLO) – Calcit Kamnik (SLO) 1:3
(22:25, 23:25, 25:15, 20:25)

W czterech setach rozstrzygnął się również drugi półfinał. W nim siatkarze SK Posojilnicy Aich/Dob przegrali tylko trzecią partię, w pozostałych dystansując ekipę Mladostu Zagrzeb i nie pozwalając jej na zdobycie nawet 20 oczek. W podstawowym składzie zwycięskiej drużyny zagrał Łukasz Wiese, który zapisał na swoim koncie 10 punktów. Polski przyjmujący z 11 ataków skończył 7, a dodatkowo mógł pochwalić się blokiem i 2 asami serwisowymi. Na parkiecie w drugiej partii pojawił się także Jan Król.

Mladost Zagrzeh (CRO) – SK Posojilnica Aich/Dob (AUT) 1:3
(16:25, 18:25, 25:23, 16:25)

W meczu o brązowy medal MEVZA wyraźnie lepsi okazali się siatkarze ACH Volley Lublany, którzy 3:1 pokonali chorwacki Mladost Zagrzeb. Zespół ze stolicy Słowenii lepiej poradził sobie w bloku, a w zwycięstwie nie przeszkodziła mu gorsza skuteczność ataku. Liderem swojego zespołu był Petar Dirlić, zapisując na swoim koncie 20 punktów.

ACH Volley Lublana (SLO) – Mladost Zagrzeb (CRO) 3:1
(25:23, 19:25, 25:21, 25:19)

W wielkim finale po dwóch stronach siatki stanęli Polacy. Premierowa odsłona padła łupem drużyny z Austrii 25:22, ale w drugiej lepiej zaczęli sobie radzić gracze Calcitu Kamnik. Podopieczni trenera Matjaza Hafnera w dwóch kolejnych partiach dyktowali już warunki gry, wygrywając ostatecznie mecz finałowy 3:1. Ponownie w trzecim secie pojawił się Radosław Gil, natomiast po drugiej stronie siatki od początku walczył Łukasz Wiese. Był on najlepiej punktującym zawodnikiem w całym spotkaniu. Zdobywca 28 punktów zanotował 59 proc. skutecznych ataków, a do 24 oczek tym elementem dołożył 3 asy serwisowe i blok. Wiktor Siewierski wszedł na zmianę w drugiej odsłonie, a Jan Król w drugiej, trzeciej, natomiast czwartego seta rozpoczął już w pierwszej szóstce. W tym czasie zdobył 11 oczek, a z 14 ataków udanie zakończył 10, do swojego konta dopisując również blok i punkt bezpośrednio zza linii 9. metra.

Calcit Kamnik (SLO) – SK Posojilnica Aich/Dob (AUT) 1:3
(22:25, 25:19, 20:25, 17:25)