Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > Męska kadra w siatkówce na siedząco przed ME

Męska kadra w siatkówce na siedząco przed ME

Reprezentacja Polski mężczyzn w siatkówce na siedząco przygotowuje się do tegorocznych mistrzostw Europy. – Jestem przekonany, iż jest to przełomowy sezon. Dzięki nowej organizacji pracy stworzyliśmy nowe możliwości obecnym reprezentantom oraz tym, którzy w przyszłości do niej dołączą. To milowy krok, który pozwoli nam na kwalifikację do igrzysk paraolimpijskich w Tokio 2020 – powiedział trener Bożydar Abadżijew.

W dniach 22-23 kwietnia w gościnnych Szamotułach odbyła się pierwsza akcja szkoleniowa rozpoczynająca przygotowania męskiej reprezentacji Polski w piłce siatkowej na siedząco do tegorocznych mistrzostw Europy. Na zgrupowanie powołano 12 zawodników:1. Andrzej Małecki
2. Tomasz Labocha
3. Piotr Tośko
4. Piotr Truszkowski
5. Michał Wypych
6. Marcin Musielak
7. Tomasz Głąb
8. Andrzej Majka
9. Robert Wydera
10. Piotr Siciński
11. Michał Machowski
12. Michał Stańdo – START Wrocław – grający trener przygotowania fizycznego

Oraz nowy sztab szkoleniowy w składzie:

Bożydar Abadżijew – trener
Adam Malik – asystent trenera
Sebastian Larysz – psycholog
Damian Grotek – fizjoterapeuta

Jestem przekonany, iż jest to przełomowy sezon. Dzięki nowej organizacji pracy stworzyliśmy nowe możliwości obecnym reprezentantom oraz tym, którzy w przyszłości do niej dołączą. To milowy krok, który pozwoli nam na kwalifikację do igrzysk paraolimpijskich w Tokio 2020 – powiedział trener Bożydar Abadżijew.

SIATKÓWKA NA SIEDZĄCO
Siatkówka na siedząco (ang. sitting-voleyball) – sportowa gra zespołowa, będąca odmianą tradycyjnej piłki siatkowej. Gra została wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych. Obecnie uprawiają ją również pełnosprawni siatkarze. Powstała z połączenia dwóch gier: niemieckiego sitzballu oraz siatkówki. Powodem utworzenia gry był fakt, że sitzball był grą zbyt mało energiczną. Początkowo siatkówka na siedząco była grą przeznaczoną dla relaksu. Z biegiem czasu przekształciła się w sport, który wszedł w skład dyscyplin olimpiady dla niepełnosprawnych. W 1980 roku po raz pierwszy odbyły się rozgrywki paraolimpijskie w tej dyscyplinie. Siatkówkę na siedząco wprowadził w 1956 roku Holenderski Komitet Sportowy. Od roku 1967 rozpoczęły się regularne rozgrywki mistrzostw świata. W pierwszych mistrzostwach świata uczestniczyły reprezentacje jedynie z siedmiu krajów. Obecnie dyscyplina ta uprawiana jest w ponad 60 krajach. Wzrost popularności tej odmiany siatkówki spowodował, iż rozgrywane są również mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Regionów. Od roku 1993 wszystkie rozgrywki odbywają się w dwóch kategoriach: męskiej i żeńskiej.

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka amatorska

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2017-04-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved