Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MEJ: Trzy tie-breaki w drugim dniu, niepokonani Niemcy, Włosi i Belgowie

MEJ: Trzy tie-breaki w drugim dniu, niepokonani Niemcy, Włosi i Belgowie

O ile w pierwszym dniu mistrzostw Europy juniorów nie oglądaliśmy meczów pięciosetowych, tak w niedzielę było ich aż trzy. Tie-breakami kończyły się  prawie wszystkie mecze rozgrywane w Kortrijk, gdzie gra grupa II, jedynie Włosi pokonali Turcję 3:1. W grupie I pięć setów trwał mecz Niemcy – Czechy, w trzech setach swoje spotkania wygrali Holendrzy i Białorusini, dla których było to pierwsze zwycięstwo w imprezie. Co najważniejsze swój mecz wygrała także reprezentacja Polski, pokonując Rosję 3:2.

Grupa I

Swoje drugie zwycięstwo w turnieju odniosła reprezentacja Niemiec. Do pokonania Czechów potrzebowała jednak aż pięciu setów. Podopieczni Johana Verstappena w przeciągu meczu okazali się lepsi przede wszystkim w ataku (56 proc. przy 48 proc. rywali). W asach serwisowych było 9:6 dla Niemców, a w bloku 8:7 dla Czechów. Klasą dla siebie okazał się Linus Weber, który zdobył aż 30 punktów, notując przy tym aż 59 proc. efektywności ataku (23 punkty na 39 prób). Dla Czechów 21 punktów zdobył Marek Sotola (w tym 20 atakiem), a 19 Luca Vasina.

Czechy – Niemcy 2:3
(23:25, 25:21, 25:19, 16:25, 9:15)

Po wygranej nad Białorusią w swoim drugim meczu goryczy porażki zaznali Finowie. Pogromcami podopiecznych byłego zawodnika PGE Skry, Janne Heikkinena, okazali się Holendrzy. Współgospodarze turnieju byli lepsi w zagrywce (10:4 w asach serwisowych), skuteczniej także atakowali (61 proc. efektywności ataku przy 55 proc. Finów), w bloku było 6:4 dla zwycięzców. Wynik 3:0 nie oznacza, że walki nie brakowało, w pierwszym secie o wyniku zadecydowała dopiero gra na przewagi, zaś w drugim i trzecim różnica już była nieco większa. 14 punktów dla Oranje zdobył Daan Streutker, zaś dla Finlandii po 14 razy punktowali Aaro Nikula i Niko Suihkonen.

Holandia – Finlandia 3:0
(30:28, 25:20, 25:19)

Białoruś w drugim dniu turnieju odniosła swoje pierwsze zwycięstwo, pewnie pokonując Portugalczyków. W każdym z trzech setów podopieczni Olega Mikanowicza w pełni kontrolowali boiskowe wydarzenia. Kluczem do sukcesu Białorusinów okazała się zagrywka, gdzie zanotowali oni aż 9 asów serwisowych przy ani jednym rywali. Białoruś była także lepsza w ataku, notując w tym elemencie 53 proc. skuteczności przy 45 proc. rywali. W bloku było 7:5 dla zwycięzców. Uladzislau Charnysz zdobył dla Białorusi 19 oczek, w tym 16 atakiem przy 59 proc. skuteczności. Dla pokonanych 10 punktów zdobył Andre Marquees.

Białoruś – Portugalia 3:0
(25:19, 25:20, 25:20)

Bardzo cenne zwycięstwo w grupie II odnieśli Polscy juniorzy. Biało-czerwoni przegrywali już z Rosją 0:2, ale od trzeciego seta już przejęli kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Warto odnotować, że mieli oni także szansę na wygranie dwóch pierwszych setów. Do sukcesu podopiecznych Mariusza Sordyla poprowadziło trio Bartosz Firszt, Remigiusz Kapica i Mikołaj Sawicki autorzy 22, 23 i 19 punktów. Po stronie rosyjskiej liderami byli Iwan Kuzniecow i Maksim Sapożkow, którzy zdobyli 21 i 20 punktów. Szerzej o meczu TUTAJ.

Rosja – Polska 2:3
(26:24, 25:23, 19:25, 18:25, 9:15)

W dwóch pierwszych setach meczu Belgii z Francją trwała zacięta walka, ale zwycięsko wyszli z nich Belgowie. Potem jednak gra współgospodarzy turnieju kompletnie się posypała, spadła przede wszystkim skuteczność ataku. Doszło zatem do tie-breaka. W nim przez dłuższy czas prowadzili Francuzi, ale końcówka należała już do Belgii. Nie sprawdziło się zatem porzekadło, że kto nie wygrywa 3:0, przegrywa 2:3. Francuzi byli lepsi w polu zagrywki (10:3 w asach serwisowych), ale Belgowie z kolei okazali się skuteczniejsi w ataku (43 proc. skuteczności przy 37 proc. rywali). W bloku było 11:11. Dobrze spisał się Pierre Derouillon, który dla Trójkolorowych zdobył 25 punktów, dla Belgii 13 punktów zdobył Dries van Lommel, a 12 Berre Peters.

Francja – Belgia 2:3
(23:25, 22:25, 25:15, 25:16, 13:15)

Niewiele brakowało, aby tie-break rozstrzygnął także rywalizację w meczu Włochy – Turcja. Italia pod dwóch pewnie wygranych setach w trzecim oddała inicjatywę przeciwnikom. Turcy po przedłużeniu rywalizacji w czwartym secie zacięcie walczyli o doprowadzenie do tie-breaka. Ostatecznie jednak więcej zimnej krwi zachowali Azzurri. Byli oni lepsi praktycznie w każdym elemencie, ale przede wszystkim w ataku (50 proc. skuteczności przy 42 proc. rywali). W bloku było 9:8, a w asach serwisowych 6:4 dla Włochów. 19 punktów dla zwycięskiej ekipy zdobył Francessco Recine, a dla Turcji aż 25 razy zapunktował Adis Lagumdzija. Dla Włochów było to drugie zwycięstwo w turnieju.

Turcja – Włochy 1:3
(19:25, 19:25, 25:20, 23:25)