Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Trzy punkty Polaków w meczu z Francją

ME juniorów: Trzy punkty Polaków w meczu z Francją

Reprezentacja Polski juniorów odniosła drugie grupowe zwycięstwo w mistrzostwach Europy do lat 20. Podopieczni trenera Mariusza Sordyla pokonali 3:1 Francję i wciąż mają szansę na awans do półfinału. Przed biało-czerwonymi jeszcze mecze z Włochami i Turcją, które muszą wygrać, by myśleć o medalach.

Początek pierwszej partii meczu z Francją miał wyrównany przebieg. Mimo że les bleus cały czas mieli jeden punkt zapasu, Polacy deptali im po piętach i przy najbliższej okazji wyszli na prowadzenie (8:7). Od tego momentu biało-czerwoni rozpoczęli swoją dominację na boisku. Podopieczni Mariusza Sordyla grali koncertowo w ataku, notując w tym elemencie aż 74-procentową skuteczność. Najważniejsze jednak było to, że polscy juniorzy szanowali piłkę, atakowali mądrze i skutecznie. Jedyną stratę naszej drużynie przynosiła zagrywka, choć widać było, że Polacy ryzykowali w polu serwisowym i także tutaj szukali bezpośrednich punktów. Zresztą pełna kontrola gry pozwalała im na popełnianie błędów, bowiem pomimo siedmiu podarowanych Francuzom punktów to właśnie nasi juniorzy cieszyli się ze zwycięstwa w tej partii.

Zimny prysznic z odsłony inauguracyjnej rozbudził Francuzów, którzy znacznie poprawili swoją skuteczność w ataku, co szybko znalazło swoje przełożenie w ogólnym obrazie meczu. Ten set miał bardzo wyrównany przebieg, jednak minimalna przewaga leżała po stronie francuskiej, gdzie popełniono zdecydowanie mniej błędów. Ewidentnie największą szkodę Polakom robiła własna zagrywka, która przyniosła tylko cztery oczka przy dwunastu zepsutych serwisach. Właśnie takie detale w setach granych na przewagi odgrywają kluczową rolę, co potwierdziło się także w tym przypadku. Nasi siatkarze przegrali ostatecznie 24:26. Cieszyć może jednak bardzo dobra gra Bartosza Firszta, który w dwóch partiach zdobył 7 punktów i skończył blisko 80 procent piłek.

Końcówkę trzeciego seta Francuzi będą pamiętać bardzo długo! Les bleus prezentowali dobrą grę i nic nie zapowiadało przestoju, który kompletnie zwiąże im ręce i nogi. Rywale biało-czerwonych prowadzili już 16:13, kiedy nagle Polscy zaczęli odrabiać straty. Najpierw podopieczni Mariusza Sordyla wyrównali wynik, na co zareagował trener Francji. Czas nic nie pomógł, a nasi siatkarze kontynuowali zwycięski marsz. Przy stanie 20:17 dla biało-czerwonych Francuzi popełnili dwa błędy, potem przyszedł czas na asa serwisowego, skuteczny blok i atak i było już 2:1 dla Polski.

Trójkolorowi rozpoczęli lepiej kolejnego seta i na pierwszej przerwie technicznej to oni prowadzili 8:5. Podopieczni trenera Mariusza Sordyla powoli jednak odrabiali straty i na kolejnej przerwie technicznej to już oni mieli punkt przewagi. Zacięta walka punkt za punkt trwała niemal do samego końca. Przy stanie 22:22 najpierw skuteczny atak, a potem szczelny blok dały biało-czerwonym pierwszą piłkę meczową. Po chwili rywale pomylili się w ataku i trzy punkty dla naszych siatkarzy stały się faktem. Najwięcej punktów dla polskiej drużyny zdobył Remigiusz Kapica (18), uwagę zwraca również wysoka skuteczność w ataku Sebastiana Adamczyka (82%). W drużynie francuskiej najskuteczniejszym zawodnikiem był Pierre Derouillon, który zapisał na swoim koncie 15 punktów. – Cieszymy się niezmiernie z wygranej za trzy punkty, które są dla nas bardzo cenne. Wciąż liczymy się w grze i to jest najważniejsze. Nie patrzymy jednak na tabelę, ale myślami jesteśmy już przy kolejnym meczu z Turcją. To będzie bardzo ważne spotkanie – powiedział po meczu Sebastian Adamczyk.

Polska – Francja 3:1
(25:17, 24:26, 25:17, 25:22)

Polska: Nowak (3), Sawicki (8), Adamczyk (12), Kapica (18), Poręba (9), Firszt (15), Szymura (libero) oraz Prokopczuk, Janikowski (7) i Grygiel (1)
Francja: Soldner (1), Rebeyrol (12), Toledo (1), Cardin (10), Derouillon (15), Roatta (7), Ramon (libero) oraz Gill (2), Laumon (2), Faure, Agesilas (2) i Pineau (libero)