Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Zaytsev poprowadził Włochów do strefy medalowej

ME: Zaytsev poprowadził Włochów do strefy medalowej

Bez szans wobec uderzeń Ivana Zaytseva byli w ostatnim ćwierćfinale mistrzostw Europy Rosjanie. Mocno wspierany przez Juantorenę Zaytsev poprowadził swój zespół do trzysetowego zwycięstwa nad nadal jeszcze panującymi mistrzami olimpijskimi. Sborna nie obroni tym samym złota z ostatnich mistrzostw Europy.

Spotkanie mocnym akcentem rozpoczęli Włosi. Ustawienie z Simone Giannellim w polu serwisowym okazało się wyjątkowo szczęśliwe. Odrzuceni od siatki Rosjanie popełniali kolejne błędy własne, a niedociągnięcia rywali bezbłędnie wykorzystywali Azzurri. Po punktowym zagraniu Piano z przechodzącej piłki było już 6:3 dla miejscowych. Zryw Sbornej i równie skuteczny co w przypadku Włochów serwis Siwożeleza pozwolił ekipie trenera Alekny odzyskać kontakt punktowy (5:6). Rosjanie cieszyli się już nawet z remisu, jednak czujnością przy proszeniu o wideoweryfikację wykazał się Gianlorenzo Blengini. Punkt przyznano Włochom, a Zaytsev i jego koledzy przy kolejnej serii punktowej zostawili rywali w tyle. Problemy z przebiciem się przez blok rywali miał już nie tylko Michajłow, na lewym ataku kolejnych zagrań nie kończył Iljinych (6:11). Szybko się okazało, że był to dopiero wstęp do popisów Włochów, grający pod presją goście popełniali kolejne błędy własne. Sytuacji nie uratowały kolejne zmiany dokonywane przez trenera Alekno. I tak po autowym zagraniu Muserskiego dystans wzrósł do siedmiu oczek, przy przewadze Azzurrich 17:10. Słabość Rosjan w przyjęciu obnażył jeszcze Juantorena, prowadząc swój zespół do wygranej w partii premierowej. Przy dominacji Włochów – 20:11 – Rosjanie sprawiali wrażenie bezradnych. Goście próbowali jeszcze ratować sytuację, jednak w tej części meczu podopieczni trenera Alekny zdołali już tylko zmniejszyć rozmiar porażki (20:25).

Konsekwentni Włosi również w drugim secie meczu kontynuowali swoją dobrą grę. Wyciągając wnioski z odsłony premierowej, Rosjanie tym razem w początkowej fazie seta nie pozwolili rywalom „rozwinąć skrzydeł”, na kolejne zagrania odpowiadając równie skutecznymi atakami. Do stanu 5:5 utrzymywała się więc gra na styku. Po raz kolejny sygnał do ataku dał swoim kolegom Ivan Zaytsev, popis asa Azzurrich w ataku i kolejne punktowe serwisy dały ekipie z Półwyspu Apenińskiego prowadzenie 10:6 i zmusiły Władimira Aleknę do wykorzystania pierwszej przerwy na żądanie. Po wznowieniu gry sytuacja Rosjan wcale nie ulegała poprawie, kolejne niewymuszone błędy własne przyjezdnych i silny serwis Włochów znalazły swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników. Obok Zaytseva uaktywnili się Juantorena z Lanzą. I to właśnie po ataku Filippo Lanzy ekipa trenera Blenginiego prowadziła już 15:10. Pojedyncze skuteczne zagrania Rosjan nie były w stanie zbyt wiele zmienić, po kolejnym błędzie Sbornej prowadzenie gospodarzy na drugiej przerwie technicznej utrzymywało się – 16:12. Mimo kolejnych prób Rosjanie w tej części meczu nie byli w stanie dorównać rywalom, Simone Giannelli bezbłędnie rozrzucał blok rywali, popisując się równie skutecznymi kiwkami. I tak po kolejnym zagraniu młodego rozgrywającego Włosi prowadzili 21:15. Podobnie jak w partii premierowej podopieczni trenera Alekny uaktywnili się jeszcze w końcówce, jednak także tym razem pogoń za rywalem przyszła za późno (19:25).

Scenariusz z lepszym startem w wykonaniu reprezentantów Włoch powtórzył się po raz kolejny. Już przy zagrywce Simone Giannellego podopieczni Gianlorenzo Blenginiego prowadzili 3:0. Czujność w bloku Rosjan w niemal ekspresowym tempie zniwelowała ten dystans (3:4), jednak kolejne akcje należały ponownie do Azzurrich. Skuteczność w kontratakach była atutem Włochów, w kluczowych zagraniach nie zawodzili Zaytsev z Juantoreną. To właśnie Osmany Juantorena popisując się atakiem z lewego skrzydła, dał swojej drużynie prowadzenie 8:5 podczas pierwszej przerwy technicznej. Pojedyncze zagrania Muserskiego pozwoliły Rosjanom grać z rywalem punkt za punkt, jednak przy kilkupunktowej zaliczce Azzurrich. Włosi nie zwalniali tempa, przy ustawieniu z Juantoreną w polu serwisowym zwiększając nieco dystans (8:13). Także w tej części meczu Rosjanie nie mieli sportowych argumentów pozwalających nawiązać wyrównaną rywalizację z rozpędzonymi Włochami. Kolejne zagrania Lanzy czy Juantoreny systematycznie przybliżały zespół trenera Blenginiego do końca seta (9:16). Kolejne zagrywki Zaytseva przybliżały Azzurrich do końca seta, jednak Rosjanie nie zamierzali ułatwiać rywalom sytuacji, po raz kolejny wracając do gry w końcówce seta (13:18). Przerwa na żądanie szkoleniowca reprezentacji Włoch uspokoiła jednak sytuację, a zagrania Zaytseva i Juantoreny dopełniły formalności. Włosi wygrywając 25:19 i w całym meczu 3:0, uzupełnili stawkę półfinalistów.

Rosja – Włochy 0:3
(20:25, 19:25,19:25)