Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-16 K: Złoto dla siatkarek Turcji, srebro dla Włoszek, brąz dla Rosji

ME U-16 K: Złoto dla siatkarek Turcji, srebro dla Włoszek, brąz dla Rosji

W Trieście zakończyły się mistrzostwa Europy do lat 16 siatkarek. Najlepsze okazały się młode zawodniczki z Turcji, które w finale pokonały w trzech setach gospodynie, reprezentację Włoch. W meczu o brązowy medal triumfowały Rosjanki, które okazały się lepsze od Słowenii.

Mecz finałowy pomiędzy Turcją i Włochami nie rozpoczął się po myśli gospodyń. Młode Turczynki od początku miały przewagę, prowadząc na drugiej przerwie technicznej już 16:10. Ostateczni pierwszego seta Włoszki przegrały do 20, jednak w drugiej partii nie poszło im lepiej. Zespół Turcji od samego początku wypracował sobie przewagę (8:3), a w końcówce prowadził 21:18. Azzurre nie były w stanie tej straty już odrobić i przegrały ponownie do 20.

Początek trzeciego seta był wyrównany, ale to Włoszki zeszły na pierwszą przerwę techniczną prowadząc jednym punktem. Potem znów inicjatywę przejęły siatkarki Turcji i to one wyszły na prowadzenie (16:13). W końcówce mimo ambitnej postawy Azzurre już nic nie mogły zrobić. Turczynki po raz trzeci wygrały do 20 i pewnie sięgnęły po tytuł mistrzyń Europy w swojej kategorii wiekowej. Liderkami nowych mistrzyń Europy były w meczu finałowym Aleyna Gocmen i Pelin Eroktay, obie miały na swoim koncie po 13 puntów. W zespole gospodyń najskuteczniejsza okazała się Sara Bellia (10 pkt.).

finał:
Włochy – Turcja 0:3
(20:25, 20:25, 20:25)

Mecz o brązowy medal doskonale rozpoczął się dla siatkarek Rosji, które triumfowały w pierwszym secie do 19. W drugiej partii inicjatywę przejęły młode Słowenki i w meczu był remis 1:1. Kolejne dwa sety to już zdecydowana przewaga Sbornej, która wygrała do 18 i 14. Dzięki temu Rosjanki zakończyły mistrzostwa Europy z brązowym medalem na szyi. 17 punktów w tym meczu zdobyła liderka rosyjskiej drużyny, Arina Fedorowcewa.

mecz o 3. miejsce:
Słowenia – Rosja 1:3
(19:25, 25:18, 18:25, 14:25)

W meczu o 7. miejsce w turnieju nie było zbyt wiele emocji. Reprezentacja Francji nie była w stanie zagrozić dobrze grającym Niemkom, które pewnie triumfowały w trzech setach. Jedynie w drugiej partii Trójkolorowe miały przez jakiś czas przewagę, jednak wyraźnie przegrały końcówkę. Zespół niemiecki do wygranej poprowadziła Mia Kirchhoff, która zdobyła w tym spotkaniu 17 punktów.

Serbia i Holandia zmierzyły się w meczu o 5. miejsce. Niezwykle zacięta była końcówka pierwszego seta, w którym Pomarańczowe miały sporą przewagę, dały się jednak dogonić. Serbki nie były w stanie pokonać rywalek w grze na przewagi, ale w kolejnej partii to one dominowały na boisku. W trzeciej odsłonie reprezentacja Serbii prowadziła już 21:19, ale przegrała do 22. Czwarty set również należał do Holandii, która ostatecznie zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy do lat 16. Zespół Pomarańczowych do zwycięstwa w tym meczu poprowadziła Nicole van de Vosse, która zdobyła 26 punktów.