Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Serbowie lepsi od Bułgarów, uzupełnili skład półfinalistów

ME: Serbowie lepsi od Bułgarów, uzupełnili skład półfinalistów

Reprezentacja Serbii wciąż niepokonana w turnieju finałowym mistrzostw Europy. Serbowie w ćwierćfinale pokonali w trzech setach reprezentację Bułgarii, która w trzeciej partii miała aż trzy piłki setowe i żadnej z nich nie wykorzystała. O awans do finału Serbowie zagrają w sobotę z reprezentacją Niemiec.

Kontra z pipe’a Petricia już po pierwszych akcjach dała Serbom prowadzenie 3:0. W kolejnych obie drużyny grały dobrą siatkówkę, wymieniając się ciekawymi atakami, ale nadal utrzymywał się trzypunktowy dystans. Po kilku minutach kontra Sokołowa, a także blok na Luburiciu wyrównały stan seta po 7. Gra na krótki czas wyrównała się, ale po bloku Jovovicia Serbowie znowu zaczęli przejmować inicjatywę. Nie pomógł czas, o który poprosił trener Plamen Konstantinow. Po nim kolejny punkt dołożył znowu blok serbskiej ekipy, która odskoczyła na 13:9. Drużyna Nikoli Grbicia czuła się pewnie i nie tylko siłowymi rozwiązaniami zdobywała punkty. Kiwał Kovacević, kiwał Srećko Lisinac, który następnie dołożył punkt zagrywką (19:14). Wysoka nadwyżka, po wkroczeniu w decydującą fazę, zaczęła topnieć, a to za sprawą m.in. Sokołowa w polu serwisowym (19:21). Serbowie nie pozwolili sobie na dłuższą chwilę dekoncentracji i Luburić dał im piłkę setową. Od razu zagrywką wykorzystał ją Uros Kovacević.

Początek drugiej odsłony należał już do Bułgarów, którzy dość szybko podporządkowali sobie boiskowe wydarzenia. Rywale sami ułatwiali im zadanie, psując sporo ataków. Gdy po czasie, o który poprosił trener Grbić, Kovacević uderzył w aut, było już 8:3 dla siatkarzy z Bułgarii. Blok Serbów na 6:9 dodał im skrzydeł i w kolejnych minutach ich coraz skuteczniejsza gra zaczęła wyrównywać starcie. Dobrze w ataku spisywał się Luburić i to jego kontra wyrównała po 11. Do tego serbska ekipa dołożyła skuteczny blok na Sokołowie i to ona była na prowadzeniu 12:11. Dwukrotnie zatrzymane ataki Luburicia przywróciły przewagę na stronę Bułgarów (14:13), ale tylko na chwilę, gdyż w kolejnych rozpoczął się „koncert” przeciwników, którzy punktowali raz za razem. Bułgarski rozgrywający miał spore problemy ze zgubieniem bloku rywali i gdy ci po raz kolejny zagrali tym elementem, było 18:14 dla Serbów. W końcówce nie do zatrzymania był Petrić i to jego ataki pozwoliły serbskiej ekipie utrzymać inicjatywę i triumfować w secie.

Blok na Luburiciu, który był niezwykle skuteczny do połowy drugiej partii, otworzył odsłonę numer trzy. Bułgarzy wyszli też na dwupunktową przewagę, ale nie trzeba było długo czekać na remis. Był to najbardziej wyrównany set, a delikatne prowadzenie co jakiś czas zmieniało strony boiska. Po udanej kontrze to Serbowie byli na czele (9:8). Po okresie wyrównanej gry coraz częściej punkty padały po błędach i gdy Luburić uderzył w aut, a Sokołow uderzył w kontrze, to Bułgarzy mieli nadwyżkę 14:12. Gdy w polu zagrywki stanął Petrić, obraz gry zmienił się diametralnie i to Serbowie mieli dwa oczka więcej (16:14). Wszystko to trwało chwilę, gdyż następnie to rywale rozpoczęli zdobywanie punktów, a pierwsze skrzypce w ataku i polu zagrywki grał Sokołow. Nikołow również dobrze spisał się za linią końcową i w decydującą część seta Bułgarzy wkroczyli z dwupunktowym prowadzeniem (20:18). Serbowie starali się odrobić straty, ale swojej szansy nie wykorzystał Luburić, którego autowy atak dał podopiecznym Plamena Konstantinowa piłkę setową (24:22). Serbski zespół nie poddawał się, a ciężar gry na swoje barki wziął Kovacević. Najpierw ekipa trenera Grbicia broniła piłki setowe, by po jego kontrze uzyskać „meczówkę”. Bułgarzy jeszcze ją wybronili, ale następnie Serbowie zagrali blokiem i zakończyli całą rywalizację.

Serbia – Bułgaria 3:0
(25:21, 25:22, 28:26)

Serbia: Kovacević (11), Petrić (10), Jovović (2), Luburić (13), Podrascanin (10), Lisinac (7), Rosić (libero) oraz Okolić, Skundrić, Buculjević i Majstorović (libero)
Bułgaria: Bratoew, Penczew R. (6), Josifow (2), Penczew N. (7), Nikołow (4), Sokołow (20), Salparow (libero) oraz Skrimow (3), Seganow, Todorow (1) i Iwanow