Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Niemcy nie dali rady, awans Bułgarów do półfinału

ME: Niemcy nie dali rady, awans Bułgarów do półfinału

Świetne spotkanie i zasłużona wygrana – tak w kontekście reprezentacji Bułgarii można ocenić jej ćwierćfinał z Niemcami. Ekipa trenera Heynena tylko krótkimi momentami potrafiła poradzić sobie z bardzo skutecznie grającymi rywalami. To było za mało i po trzech odsłonach schodziła z boiska pokonana. Współgospodarze mistrzostw Europy powalczą więc o medale turnieju.

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Znakomicie działał niemiecki blok, co pozwoliło ekipie Vitala Heynena prowadzić 3:2. Bułgarzy jednak przy zagrywce Nikołaja Penczewa zdołali odskoczyć na 7:5 – po udanym ataku ze środka. Po przerwie technicznej nakręceni Bułgarzy zdobywali kolejne punkty, grając dobrze w bloku i kontrataku (11:6). Kiedy jednak Niemcy wygrali trzy kolejne akcje z rzędu, Plamen Konstantinow poprosił o przerwę. Nie poskutkowało, bowiem tuż po przerwie zadziałał po raz kolejny niemiecki  blok, na który nadział się m.in. Władymir Nikołow (11:11). Oba zespoły punktowały blokiem bardzo często, a tuż przed przerwą techniczną ten element zafunkcjonował u Bułgarów (16:14). Współgospodarze turnieju utrzymywali dwupunktowe prowadzenie, a wkrótce prowadzili już 19:16 i Vital Heynen zarządził przerwę. Po niej Grozer uderzył w aut i prowadzenie współgospodarzy mistrzostw jeszcze wzrosło. Bułgarzy pewnie zmierzali po wygraną w tym secie, dobrze u nich funkcjonował atak ze skrzydeł. Duże problemy w ataku miał Grozer, który często był w tym momencie seta blokowany, podopieczni Vitala Heynena przegrywali 18:23, a po ataku Nikołowa Bułgarzy mieli już piłki setowe. Po chwili kolejny raz zadziałał bułgarski blok i zakończył seta (25:19).

Początek partii numer dwa był bardzo wyrównany (5:5). Grozer dalej miał spore problemy w ataku, w pewnym momencie pojedynczym blokiem zatrzymał go Todor Aleksiew (7:5). Do remisu punktową zagrywką doprowadził Lukas Kampa, ale na przerwie technicznej minimalnie prowadzili Bułgarzy. Warto także odnotować zmianę w kadrze Niemiec, za Fromma wszedł Sebastian Schwarz. Słabo dysponowanego Grozera z kolei w tym fragmencie meczu zastąpił Jochen Schöps. Przy zagrywce właśnie tego zawodnika Niemcy wyszli na jednopunktowe prowadzenie (12:11), ale dobrze dysponowany był Aleksiew. Dopiero udany blok Broshoga dał Niemcom minimalne prowadzenie na przerwie technicznej. Po niej jednak na 18:16 odskoczyli Bułgarzy – po ataku swojego weterana, Aleksiewa. Wraz z Nikołowem był on zdecydowanym liderem drużyny, skończył atak na 21:18. Zagrywka Dirka Westphala pozwoliła  naszym zachodnim sąsiadom zbliżyć się na 22:23. Atak Josifowa dał współgospodarzom turnieju piłki setowe. Bułgarzy zakończyli tę część meczu punktowym blokiem.

W trzecim secie Niemcy odskoczyli na 4:2, ale po błędzie Sebastiana Schwarza na tablicy był już remis. Niemcy nie poddawali się do samego końca i po m.in. ataku Schöpsa prowadzili już 11:6. Sprawy w swoje ręce próbował brać Peneczew, ale podopieczni Vitala Heynena utrzymywali prowadzenie. Bułgarzy w pewnym momencie powrócili jednak do swojej dobrej gry, wykorzystali także błędy Niemców (13:13). Po zepsutej zagrywce Schöpsa Bułgarzy na przerwie technicznej przeważali jednym punktem. Trzeba jednak przyznać, że atakujący Asseco Resovii Rzeszów dość dobrze zastąpił Grozera. Po powrocie na parkiet błąd ataku pozwolił Bułgarom odskoczyć na 17:15, ale do remisu zagrywką doprowadził Sebastian Schwarz. Bułgarzy jednak wydawali się pewnie zmierzać do półfinału, a udana akcja w bloku dała im wynik 20:17. Szereg niedokładności w ekipie bułgarskiej, chociażby w rozegraniu, pozwolił jednak Niemcom nie tylko odrobić straty, ale i wyjść na prowadzenie. Niemcy jednak pomogli swoim rywalom, popełniając szereg błędów własnych (21:23). Do remisu punktową zagrywką doprowadził Lukas Kampa. Błąd Fromma, który wraz z Grozerem pojawił się na boisku w końcówce, przechylił szalę wygranej na stronę rywali. W kolejnej akcji blok Bułgarów zakończył spotkanie.

Bułgaria – Niemcy 3:0
(25:19, 25:23, 25:23)

Bułgaria: Bratojew (1), Nikołow (14), Josifow (11), Todorow (8), Aleksiew (11), Penczew (3), Iwanow (libero) oraz Petkow, Gradinarow, Salparow i Agoncew
Niemcy: Fromm (3), Kaliberda (3), Böhme (11), Grozer (3), Kampa (5), Broshog (7), Tille (libero) oraz Steuerwald (libero), Schwarz (7), Westphal (1), Schöps (6) i Strohbach