Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. A: Włosi lepsi od Rumunów, Portugalia przegrała z gospodarzami

ME M, gr. A: Włosi lepsi od Rumunów, Portugalia przegrała z gospodarzami

Po pierwszych dwóch setach, które gładko wygrali Włosi wydawało się, że podopieczni Gianlorenzo Blenginiego nie będą mieli problemów z szybkim zakończeniem meczu z Rumunami. Podopieczni trenera Pascu w kolejnej odsłonie pokazali się ze znacznie lepszej strony, wygrywając swój pierwszy set na tym turnieju. Na więcej nie było ich już stać i cały pojedynek zakończył się triumfem reprezentacji Włoch 3:1. W drugim meczu grupy A Portugalczycy zmierzyli się z Francją i nie zdołali wygrać ani jednego seta.

Od początku pojedynku Rumuni zdobywali punkty głównie po błędach Włochów. Nie do zatrzymania był Osmany Juantorena. Reprezentanci Włoch ryzykowali w polu zagrywki, przez co często popełniali błędy w tym elemencie. Podopieczni trenera Gianlorenzo Blenginiego zdobywali punkty seriami. Do Juantoreny w drugiej fazie seta dołączył jeszcze Ivan Zaytsev. Kilkupunktowy dystans utrzymywał się. Pojedyncze skuteczne zagrania Roberta Aciobanitei na niewiele się zdały. W końcówce efektowne wejście zaliczył Gabriele Nelli. Rumuni nie radzili sobie z przyjęciem jego zagrywki. Trzy asy Włocha i dobre ataki Juantoreny i Zaytseva pozwoliły siatkarzom trenera Blenginiego wygrać do 15.

W drugiej partii Włosi poszli za ciosem, górując na siatce. Przewaga szybko się powiększała i ponownie Rumuni punktowali głównie po błędach przeciwników. Raz za razem skutecznie atakowali Zaytsev i Juantorena. Dla Rumunów pojedyncze punkty zdobywał Rares Balean. Po celnym zagraniu Filippo Lanzy było już 19:13. Końcówkę ponownie zdominowali Włosi. Najpierw dwa asy posłał Nelli, następnie skutecznie na siatce zagrał Simone Anzani. Ostatnie dwa punkty padły natomiast po punktowych zagrywkach Simone Giannelliego. W tej odsłonie Rumuni samodzielnie zdobyli 5 punktów.

W trzecim secie reprezentacja Rumunii przebudziła się, coraz pewniej zaczęła punktować w ataku i po zagraniu Cipriana Matei prowadziła 8:6. W kolejnych akcjach sytuacja na boisku nie ulegała zmianie. To podopieczni trenera Danuta Pascu lepiej prezentowali się na siatce. Po obu stronach siatki zdarzały się błędy a na prowadzeniu pozostawali Rumuni. Po ataku Raresa Baleana w decydującą część seta wchodzili z trzypunktową zaliczką (20:17). Włosi do końca nie odpuszczali. Chociaż obronili kilka piłek setowych to ostatnie słowo należało do Cristiana Bartha.

Włosi z nową energią weszli w czwartą partię. Celne zagrywki Davide Candellaro i ataki Zaytseva i Piano pozwoliły Włochom odskoczyć na siedem punktów. W kolejnych akcjach Rumuni starali się wrócić do gry, jednak błędy własne uniemożliwiły im postawienie się przeciwnikom. Siatkarze z Rumunii mieli problemy z przyjęciem, co odbijało się na ich skuteczności w ataku (10:18). W końcówce nie do zatrzymania byli Zaytsev i Lanza. Rumuni pomagali jeszcze rywalom psując kolejne zagrywki (12:23). Skuteczne zagranie atakującego reprezentacji Włoch dał temu zespołowi kolejne piłki meczowe – 24:13. Chociaż atak Mihaia Gheorghita przedłużył jeszcze grę, to w kolejnej akcji siatkarz zepsuł zagrywkę, kończąc mecz.

Rumunia – Włochy 1:3
(15:25, 14:25, 25:23, 14:25)

Rumunia: Mihalcea (5), Aciobanitei (10), Bartha (2), Lica (3), Bala (2), Spinu (2), Crisudor (libero) oraz Matei (8), Dumitru (1), Gheorghita (4), Suson, Balean (7), Olteanu (2) i Kantor (libero)
Włochy: Juantorena (11), Giannelli (6), Zaytsev (27), Lanza (13), Piano (8), Anzani (3), Colaci (libero) oraz Candellaro (2), Sbertoli, Nelli (5), Lavia i Balaso (libero)

Już na początku pierwszego seta spotkania z Portugalią, Francuzi zaliczyli efektowną serię, gdzie skuteczne ataki przeplatali  blokami. Passę przerwał dopiero błąd w polu zagrywki Juliena Lyneela. Raz za razem punktowali Nicolas Le Goff i Kevin Tillie. W kolejnych akcjach sytuacja na boisku nie ulegała zmianie. Kolejną serię, tym razem przy zagrywkach Kevina Le Roux przerwał atakiem Alexandre Ferreira. Głównie jednak punkty Portugalczyków pochodziły z błędów przeciwników. W końcówce kilka punktów dołożył jeszcze Stephen Boyer, a ostatnie słowo należało do Lyneela.

W drugiego seta lepiej weszli Portugalczycy, w pierwszej części seta Francuzi nie ustrzegli się prostych błędów. W kolejnych akcjach trwała ciekawa wymiana ciosów. Asy serwisowe Le Roux dały sygnał siatkarzom z Francji. Dystans stopniowo topniał a podopieczni trenera Tillie nie tylko dorobili straty, ale również wyszli na prowadzenie. Chociaż swoją postawę znacznie poprawił Bruno Cunha, nie wystarczyło to, by podopieczni Hugo Silvy odwrócili bieg seta. Francuzi w końcówce nie ustrzegli się pomyłek, ale po skutecznym ataku Boyer wygrali 25:20.

Set numer trzy był wyrównany. Dopiero po dobrych zagraniach Lourenco Martinsa i Bruno Cunha Portugalczycy wyszli na prowadzenie. Własne błędy nie pozwoliły im jednak go utrzymać.  Gdy zagrywkę zepsuł Alexandre Ferreira na tablicy wyników widniał remis a gdy po chwili Boyer zapunktował w ataku i polu zagrywki, to Francuzi prowadzili 16:14. W kolejnych akcjach punktowali głównie Cunha i Boyer. Autowy atak Le Goffa dał kolejny raz wyrównanie (19:19). Z czasem trwała zacięta walka. As francuskiego atakującego dał jego zespołowi kolejne piłki meczowe. Pierwszej Francuzi nie wykorzystali, ale za drugim razem w aut piłkę posłał Portugalczyk, kończąc pojedynek.

Portugalia –  Francja 0:3
(11:25, 20:25, 23:25)

Portugalia: Teixeira (1), Cveticanin (4), Ferreira A. (9), Simoes,  Cunha B. (9), Tavares Rodrigues (1), Alvar (libero) oraz Violas (1), Martins L. (7), Menezes (3), Fidalgo (libero), Cunha M. (1)
Francja: Toniutti (2), Tillie (10), Lyneel (11), Le Roux (7), Boyer (17), Le Goff (10), Grebennikov (libero) oraz Brizard, Rossard, Chinenyeze (1)