Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K, gr. B: Ukraina wygrała z Portugalią i zajęła piąte miejsce w grupie

ME K, gr. B: Ukraina wygrała z Portugalią i zajęła piąte miejsce w grupie

Reprezentacja Ukrainy pokonała Portugalię 3:0 i zajęła piąte miejsce w grupie C. Portugalki pomimo ambitnej postawy zeszły z boiska pokonane i z zerowym dorobkiem punktowym zakończyły udział w mistrzostwach Europy.

Portugalki mecz zaczęły od prowadzenia 3:0, ale przy zagrywce Julii Gierasimowej Ukrainki wróciły do gry. W kolejnych minutach mogły liczyć na błędy rywalek, a po asie serwisowym Ołesii Rychliuk zaczęły przejmować inicjatywę na boisku. Do gry na siatce włączyła się Nadja Kodoła, a Portugalki miały problem z kończeniem własnych akcji. Do gry poderwała je dopiero Julia Kawalenka, a po asie serwisowym Barbary Gomes na świetlnej tablicy pojawił się remis. W końcówce jednak siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego popełniły więcej błędów, a Kodoła przypieczętowała sukces Ukrainek w premierowej odsłonie (25:22).

W pierwszej fazie drugiego seta obie drużyny szły łeb w łeb, ale taka sytuacja miała miejsce tylko do stanu po 6. Szczelny blok oraz pomyłka w ataku Kawalenki sprawiły, że Ukrainki odskoczyły od rywalek na trzy oczka. W kolejnych minutach nie do zatrzymania była Anastazja Kraiduba, a po drugiej stronie siatki brakowało zawodniczki, która poderwałaby siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego do walki. Portugalki popełniały coraz więcej błędów, a na środku rozkręcała się Swietłana Dorsman. W końcówce Ukrainki raz za razem popisywały się szczelnymi blokami, a as serwisowy Dorsman zakończył nierówną walkę w tej części spotkania (25:15).

Początek trzeciej partii stał pod znakiem walki cios za cios. Prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, ale żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie przewagi. Dopiero dwa zbicia Kraiduby pozwoliły Ukrainkom odskoczyć od rywalek na dwa oczka. W kolejnych minutach do gry włączyły się Dorsman oraz Denisowa, a Portugalki wciąż musiały gonić wynik. Próbowały to robić Marta Hurst na spółkę z Gomes, ale blok przeciwniczek sprawił, że były one coraz bliżej sukcesu w całym meczu. W końcówce obraz gry nie uległ zmianie, a Kodoła postawiła kropkę nad i w całym meczu (25:20).

Portugalia – Ukraina 0:3
(22:25, 15:25, 20:25)

Portugalia: Monteiro (6), Hurst (6) Durao (1), A. Rodrigues (6), Kawalenka (9), Gomes (9), Resende (libero) oraz Duarte, I. Rodrigues i Maio (5)
Ukraina: Truszkina (2), Denisowa (13), Gierasimowa (8), Kodola (10), Peretiatko, Rychliuk (4), Karsowa (libero) oraz Dorsman (12) i Kraiduba (10)