Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Ciężka przeprawa biało-czerwonych z Francją

ME juniorów: Ciężka przeprawa biało-czerwonych z Francją

Reprezentacja Polski juniorów swój występ w mistrzostwach Europy do lat 20 rozpoczęła w Płowdiw od tie-breaka. Młodzi Polacy przegrali dość łatwo dwa pierwsze sety i obudzili się dopiero w trzecim. Doprowadzili do remisu, a w decydującej partii pokonali Francuzów do 11, notując na swoim koncie pierwszą wygraną.

Polacy swój inauguracyjny mecz w mistrzostwach Europy rozpoczęli od wyrównanej gry z rywalem (3:3) i chociaż szybko wyszli na dwupunktowe prowadzenie (6:4), to równie szybko je utracili (8:8). Wiele niedokładności w grze reprezentantów Polski nie pozwalało im wypracować przewagi, ale równie nieskuteczni byli Francuzi (13:13). Dobre akcje po stronie trójkolorowych poskutkowały dwupunktową różnicą po ich stronie (17:15). Biało-czerwoni nie potrafili przełamać swojej niemocy (15:20) i wyraźnie przegrali premierową odsłonę 20:25. Również początek drugiej partii stał pod znakiem gry punkt za punkt (4:4), podopieczni Sebastiana Pawlika nie potrafili jednak zakończyć swoich akcji punktem i przeciwnik odskoczył im na trzy oczka (5:8). Kiedy prowadzenie Francji wzrosło do czterech punktów, o czas poprosił szkoleniowiec polskiej kadry (8:12), jednak na drugim czasie technicznym biało-czerwoni nadal przegrywali (11:16). Po asie serwisowym Łukasza Kozuba strata zmalała do trzech oczek (14:17), ale punktowy blok Francuzów pozwolił im ponownie uzyskać wyraźną przewagę (20:15). Również w końcówce tej partii Polakom brakowało skuteczności (17:23), ale w końcu udane kontrataki zmniejszyły dystans (21:23). Nie wystarczyło do jednak, aby doprowadzić do remisu, a drugiego seta zakończył popsuty serwis Jakuba Kochanowskiego (22:25).

Trzeciego seta to Polacy rozpoczęli od mocnego uderzenia (5:2), a błędy po francuskiej stronie pozwoliły utrzymać drużynie Sebastiana Pawlika trzypunktowe prowadzenie (7:4). Dobra postawa w polu serwisowym i ataku dała biało-czerwonym przewagę w postaci aż sześciu oczek (13:7). Francuzi zapisali po swojej stronie trzy kolejne akcje (10:13), jednak tym samym odwdzięczyli się młodzi Polacy i na drugim czasie technicznym wygrywali już 16:10. Wysoka przewaga biało-czerwonych cały czas się utrzymywała (22:14) i podopieczni Sebastiana Pawlika pewnie zapisali na swoim koncie tę partię wynikiem 25:15. Pierwsze cztery punkty kolejnego seta powędrowały na konto Polaków (4:0), ale świetna postawa w bloku trójkolorowych natychmiast zlikwidowała ich sporą stratę (3:4). Na regulaminowym czasie polska ekipa powróciła jednak do swojej czteropunktowej przewagi (8:4). Po wznowieniu gry walka po obu stronach siatki się wyrównała, ale błędy zaczęli popełniać Francuzi, którzy tracili już do swoich rówieśników sześć oczek (8:14). Na drugą przerwę techniczną Polacy zeszli po udanym ataku z przechodzącej piłki Norberta Hubera (16:9) i także przed kluczowym momentem seta prowadzenie polskich juniorów było niezagrożone (19:13). Francji udało się odrobić sporą część strat (20:22), ale Bartosz Kwolek zdobył punkt atakiem z drugiej linii (23:20). Błędy biało-czerwonych dały rywalom jeszcze dwa oczka, ale całą partię zakończył dynamiczny atak Jakuba Kochanowskiego (25:22).

Początek tie-breaka należał do Francuzów (2:0), jednak polski zespół szybko doprowadził do remisu (3:3), a sprytna zagrywka dała mu minimalną przewagę (4:3). Podopieczni trenera Pawlika byli lepsi o jeden punkt również przy zmianie stron (8:7) i chwilę potem mieli już w zapasie trzy oczka dzięki dobrej zagrywce (12:9). Końcówka decydującego seta należała do Polaków, a pierwszą piłkę meczową dał im as serwisowy Bartosza Kwolka (14:9). To właśnie przyjmujący zakończył ten pojedynek świetną akcją z drugiej linii (15:11).

Francja – Polska 2:3
(25:20, 25:22, 15:25, 22:25, 11:15)

Francja: Chinenyeze (14), Basserau (12), Panou (16), Manusauaki (8), Thoral (11), Meier, Diez (libero) oraz Halle, Parville (libero), Queva (4) i Novotni
Polska: Kwolek (16), Kochanowski (14), Kozub (1), Ziobrowski (10), Huber (12), Fornal (7), Masłowski (libero) oraz Jakubiszak i Domagała (8)