Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. D: Serbia zdecydowanie lepsza od Finów

ME, gr. D: Serbia zdecydowanie lepsza od Finów

Drugie zwycięstwo zapisali na swoim koncie siatkarze reprezentacji Serbii. Atanasijević i spółka po tie-breaku rozegranym w pierwszym dniu w drugiej kolejce pokonali bardzo zdecydowanie drużynę z Finlandii. Pojedynek zakończył się w niespełna półtorej godziny.

Od początku spotkanie było bardzo wyrównane, a gra toczyła się punkt za punkt. Żadna z drużyn nie odpuszczała, walczyła o każdą piłkę. Minimalnie na prowadzeniu utrzymywała się Finlandia, która bardzo dobrze prezentowała się w ataku. Tuż przed drugą przerwą techniczną Finom udało się wypracować sobie dwupunktową przewagę, którą następnie w błyskawicznym tempie odrobili Serbowie. To oni też prowadzili na drugim regulaminowym czasie, dzięki czemu poczuli się trochę pewniej. Było to widoczne w szczególności po przerwie, kiedy zaczęli prezentować się zdecydowanie lepiej od swojego rywala. Goście popełniali natomiast coraz więcej błędów, czym tylko nakręcali grę serbskiej drużyny. To wszystko spowodowało, że w pewnym momencie gospodarze tego spotkania wyszli na czteropunktowe prowadzenie. Od tego momentu to podopieczni trenera Nikoli Grbicia przejęli kontrolę nad przebiegiem akcji na boisku i ostatecznie doprowadzili do szczęśliwego dla nich końca, wygrywając 25:19. W pierwszym secie zdecydowanie najlepiej zaprezentował się Aleksandar Atanasijević, który zdobył łącznie 5 punktów, w tym jeden zdobyty zagrywką. Stuprocentową skuteczność w ataku utrzymał Marko Ivović, który zapunktował tym elementem 4 razy. W fińskiej ekipie wyróżnił się natomiast Olli Pekka Ojansivu, który grał bardzo dobrze w bloku.

Druga partia miała bardzo podobny początek do poprzedniej odsłony meczu, znów gra była bardzo zacięta. Oba zespoły dobrze prezentowały się we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, co powodowało, że set toczył się punkt za punkt. Dopiero po pierwszej przerwie technicznej Serbom udało się odskoczyć na trzy punkty, co było przełomową chwilą w tej partii. Od tego momentu to serbski zespół nadawał tempo gry na boisku, dyktował warunki, Finowie popełniali więcej błędów. W dalszej fazie seta gra fińskiej ekipy kompletnie się załamała, nic nie funkcjonowało tak, jak powinno.  W błyskawicznym tempie wykorzystała to Serbia i przypieczętowała swoje zwycięstwo 25:15. W drugim secie Serbowie okazali się zdecydowanie lepsi w bloku, którym zdobyli 4 „oczka”. Finowie  natomiast zagrali niemal perfekcyjnie w przyjęciu, mając w nim aż 76-procentową skuteczność. Pomimo tego nie byli w stanie tego wykorzystać i przypieczętować żadnym innym elementem, popełnili również więcej błędów niż rywal.

Trzecia odsłona meczu to „tradycyjnie” gra punkt za punkt, atak za atak. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie prowadziła Serbia, która po wygraniu dwóch setów chciała jak najszybciej postawić kropkę nad i, wygrywając całe spotkanie. To właśnie determinacja gospodarzy spowodowała, że po pierwszym regulaminowym czasie zaczęli oni osiągać przewagę na boisku. Tym razem jednak Finlandia nie zamierzała tak szybko odpuścić i załamać się. Od razu zabrała się do pracy i trochę zniwelowała straty. Wszystko zatem miało rozstrzygnąć się w końcówce. W niej więcej sił i opanowania w kluczowych momentach zachowała reprezentacja Serbii, która ostatecznie wygrała 25:21. W trzecim secie rolę główną w serbskiej ekipie znów odegrał blok, którym zapunktowali 3 razy. Finlandia toczyła wyrównany bój w ataku, którym zdobyła podobnie jak rywal 13 punktów.

Serbia – Finlandia 3:0
(25:19, 25:15, 25:21)

Serbia: Kovacević U. (6), Ivović (12), Jovović (4), Atanasijević (15), Podrascanin (7), Lisinac (9), Rosić (libero) oraz Okolić
Finlandia: Tervaportti (2), Siltala (3), Siirila (1), Sinkkonen (2), Kunnari (3), Ojansivu (10), Kerminen (libero) oraz Seppanen (4), Sivula (4), Shumov (3) i Lehtonen (4)