Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. B: Estończycy bezlitośni, Chorwaci wracają do domu

ME, gr. B: Estończycy bezlitośni, Chorwaci wracają do domu

80 minut trwało spotkanie reprezentacji Estonii z Chorwatami. Podopieczni Gheorghe’a Cretu nie pozostawili złudzeń rywalom i zwyciężyli w trzech krótkich setach, zachowując tym samym szansę na awans do ćwierćfinału. Ekipa z Chorwacji poprzez porażkę pożegnała się z mistrzostwami Starego Kontynentu.

Zdecydowanie lepiej w pierwszym secie zaprezentowali się Estończycy, którzy od samego początku narzucali tempo gry. To oni wyróżniali się w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, dzięki czemu budowali systematycznie swoją przewagę. W dalszej fazie partii obraz gry niewiele się zmienił, Estonia pewnie kroczyła do zwycięstwa. Ostatecznie podopieczni trenera Gheorghe’a Cretu postawili kropkę nad i, wygrywając 25:19. Estoński zespół okazał się zdecydowanie lepszy w bloku i zagrywce, zdobywając łącznie 6 „oczek”, przy zerowej zdobyczy rywala. Chorwaci jedynie w ataku dorównali przeciwnikowi i zdołali wywalczyć tym elementem 14 punktów. W drużynie gospodarzy najlepszym zawodnikiem był Oliver Venno (7 punktów), a w chorwackiej Igor Omrcen (8 punktów).

Początek drugiej partii był wyrównany, toczył się punkt za punkt. Walka była bardzo zacięta, każda z drużyn chciała przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Dopiero w drugiej części seta Estończykom udało się zdominować wydarzenia boiskowe. To oni nadawali rytm gry, doskonale radzili sobie we wszystkich elementach. Podobnie jak w pierwszej odsłonie spotkania estońscy zawodnicy znakomicie prezentowali się w zagrywce i bloku, miażdżąc nimi rywala. Tym razem jednak Chorwaci zaliczyli po jednym punkcie w wymienionych elementach, natomiast atak nadal był ich najmocniejszym punktem. Estonia trochę gorzej radziła sobie w przyjęciu, utrzymując skuteczność na poziomie 40%, przy prawie 60% przeciwnika. Ostatecznie nie przeszkodziło im to, by pewnie wygrać 25:18 i tym samym postawić kolejny krok do końcowego triumfu w tym spotkaniu.

Trzeci set to popis gry Estończyków, którzy czuli, że będzie to ostatnia partia tego meczu. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:4 i nie zamierzali zwalniać tempa. Później jedynie powiększali swoją przewagę, Chorwaci byli już zniechęceni, chcieli jak najszybciej zejść do szatni. Estonia wykorzystywała natomiast każdą sytuację, by zdobyć punkt, ich rywal popełniał bardzo dużo błędów. W rezultacie na drugiej przerwie technicznej podopieczni Gheorghe’a Cretu prowadzili już 16:7. Od tego momentu grali już tylko Estończycy, Chorwacji udało się zdobyć jedynie 3 punkty, co oznacza, że estońska ekipa wygrała 25:10. W całej partii chorwacka drużyna zdobyła jedynie 6 punktów atakiem, a 4 „oczka” były zasługą błędów rywala. W estońskim zespole najlepszy okazał się Oliver Venno, który zapunktował 15 razy atakiem i 3 zagrywką.

Estonia – Chorwacja 3:0
(25:19, 25:18, 25:10)

Estonia: Pupart (5), Kreek (7), Toobal (3), Täht (10), Venno (18), Aganits (8), Rikberg (libero) oraz Treial
Chorwacja: Zhukouski, Galić (12), Omrcen (17), Kovacević (3), Zelenika, Mihalj (2), Sarcević (libero) oraz Vulin (1), Sestan, Peterlin, Krnić i Skocić