Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. A: Niemcy wysłali Czechów do domu

ME, gr. A: Niemcy wysłali Czechów do domu

Mecz reprezentacji Niemiec z Czechami miał zadecydować, która z tych drużyn zakończy już udział w mistrzostwach Europy. Niemcy rozbili rywali w trzech szybkich setach, nie dając im żadnych szans. Rywalami naszych zachodnich sąsiadów w walce o awans do ćwierćfinału będą Belgowie.

Niemcy rozpoczęli spotkanie o swoje być albo nie być w tym turnieju znakomicie. Już przy stanie 5:2 o przerwę poprosił czeski szkoleniowiec – Zdenek Smejkal. Nie poskutkowało, bowiem podopieczni Vitala Heynena zdobywali kolejne punkty, na przerwie technicznej prowadzili 8:3. Niemcy cały czas utrzymywali prowadzenie, po atakach Georga Grozera i Christiana Fromma było już 13:7, a na przerwę techniczną zespoły zeszły przy stanie 16:8. Czesi jednak się nie poddawali i zdołali zbliżyć się na 11:16. To jednak było na tyle, bowiem złoci medaliści z Baku w pełni kontrolowali to, co się działo na boisku (20:13). Przeważali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Atak Fromma dał przy stanie 24:14 piłki setowe, a w kolejnej akcji ten sam siatkarz również atakiem z drugiej linii zakończył rywalizację w tej części meczu. Niemcy dominowali zwłaszcza w ataku, notując w premierowej odsłonie 57-procentową skuteczność, przy zaledwie 26% rywali.

Początek kolejnej partii był wyrównany, po ataku Petra Mihalka było 4:4. Zespoły dość pewnie kończyły swoje akcje, ale to Niemcy odskoczyli na 8:5 przy zagrywce Lukasa Kampy. Po przerwie technicznej ze środka pomylił się Jakub Vesely i różnica wzrosła jeszcze bardziej. Przy stanie 11:7 trener Smejkal poprosił o przerwę, ale to Niemcy zdobywali kolejne punkty. Dobry serwis Jana Zimmermanna wprowadzonego zadaniowo właśnie w tym celu dał wynik 14:8, a na drugiej przerwie technicznej było 16:9. Niemcy dalej przeważali w każdym elemencie i chociaż Czesi zbliżyli się na 11:17, to na więcej nie pozwolił lider drużyny – Georg Grozer, pewnie atakując na 18:11. Przy stanie 20:18 Czesi poprosili o kolejną przerwę, ale brązowi medaliści mistrzostw świata pewnie zmierzali po triumf także i w tej partii. Po kolejnym znakomitym ataku Grozera, który mecz zakończył ze świetną 58-procentową skutecznością w ataku, było już 22:14. Warto także wspomnieć o dużej ilości błędów własnych Czechów (14:24). Tę część meczu zakończył atak ze środka niemieckiego zawodnika Cuprum Lubin – Marcusa Boehme. Niemiecka ekipa dalej dominowała w ataku, notując 57-procentową efektywności, przy 39% rywali, dobrze działała także zagrywka, czego efektem były cztery asy serwisowe.

Po wyrównanym początku Niemcy w trzecim secie odskoczyli na 5:3, ale Czesi szybko doprowadzili do remisu. Atak Denisa Kaliberdy sprowadził przy stanie 8:6 zespoły na przerwę techniczną. Po niej na środku siatki dzielił i rządził Michael Andrei i przewaga wzrosła do 10:6. Czesi mieli ogromne kłopoty ze skończeniem ataku, albo się mylili, albo nadziewali na blok (7:14). Na przerwie technicznej przegrywali oni 10:16, a po niej przy zagrywce Grozera przewaga wzrosła jeszcze bardziej. Wszystko zatem zmierzało ku wynikowi 3:0 dla Niemców, którzy w pełni kontrolowali boiskowe wydarzenia. Czesi jednak walczyli do końca, przy zagrywce Fingera popisali się kilkoma obronami i skończyli kontrataki (14:18). Sprawy w swoje ręce wziął jednak Grozer, kończąc akcję na 20:14. Po ataku Michaela Andrei i bloku na Fingerze było już 24:15. Zepsuty serwis Czechów przypieczętował awans Niemców z trzeciego miejsca do baraży, w których zagrają z Belgią. Czesi zaś zakończyli już udział w turnieju. Ponownie w trzecim secie przewaga Niemców w ataku była olbrzymia (57%, przy 39% rywali). W całym meczu, jeżeli chodzi o punkty zdobyte blokiem, było 10:3 dla Niemców, a w asach serwisowych 7:1.

Niemcy – Czechy 3:0
(25:14, 25:14, 25:16)

Niemcy: Fromm (11), Kaliberda (7), Boehme (9), Grozer (19), Kampa (1), Andrei (6), Steuerwald (libero) oraz Westphal i Zimmermann (1)
Czechy: Vesely (3), Mach (4), Finger (10), Bartos A. (2), Janouch (2), Michalek (3), Krystof (libero) oraz Pfeffer (libero), Holubec, Bartos P., Baranek (2) i Fila (1)