Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. A: Emocje w Gdańsku, Finowie lepsi w tie-breaku

ME, gr. A: Emocje w Gdańsku, Finowie lepsi w tie-breaku

Sporo emocji było w pierwszym meczu grupy A mistrzostw Europy siatkarzy. Finowie po wygranych dwóch pierwszych setach byli blisko wygranej również w trzecim, ale Estończycy odwrócili losy tej partii i meczu i doprowadzili do tie-breaka. W decydującym secie ponownie lepsi okazali się reprezentanci Finlandii i to oni mają na koncie pierwszą wygraną i dwa punkty.

Początek pierwszego starcia grupy A był bardzo wyrównany i żadna ze stron nie mogła uciec rywalowi. Dopiero w połowie seta z impasu wyszła Finlandia, osiągając dwupunktowe prowadzenie (13:11). Choć strata była niewielka, to jednak Estończycy nie potrafili przełamać oponentów, dlatego przewaga Finów nadal się utrzymywała (20:18). W samej końcówce Skandynawowie podkręcili tempo, zapisując partię na swoje konto.

Po zmianie stron podrażnieni Bałtowie szybko przejęli inicjatywę, budując sobie solidną zaliczkę (2:6). Podopieczni Tuomasa Sammelvuo starali się jak najszybciej doprowadzić do remisu (11:12), lecz oponenci nadal znajdowali sposób na obronę prowadzenia (11:15). W zaawansowanej fazie odsłony Finom udało się poprawić swoją grę, najpierw doganiając rywali, by po chwili ich wyprzedzić (19:18). Znów w końcówce Estonia nie miała recepty na skuteczną walkę, co negatywnie odbiło się jej na wyniku.

Nakręceni gracze z Finlandii cały czas wykorzystywali błędy swojego przeciwnika, co pozwalało im konsekwentnie zbliżać się do końcowego triumfu (8:5). Reprezentacja Estonii, z Robertem Tähtem na czele, starała się jeszcze podjąć rękawice, trzymając się bardzo blisko swoich oponentów (14:14). Skandynawowie regularnie „odskakiwali” rywalom na kilka punktów, lecz ostatecznie zawsze przewaga kończyła się fiaskiem. Taki stan rzeczy sprawił, że doszło do rywalizacji na przewagi, gdzie lepsi okazali się Estończycy.

Wygranie seta „naładowało” Bałtów, którzy w czwartym secie od samego początku przejęli inicjatywę, wcześnie odskakując z wynikiem (4:7). Finlandia mocno się rozsypała, dlatego jej strata regularnie rosła (11:17). Ponownie gra Finów poprawiła się w drugiej części partii, lecz tym razem zawodnicy prowadzeni przez Gheorghe Crețu pewnie utrzymali się na prowadzeniu, doprowadzając do tie-breaka.

Piąty set należał już jednak w pełni do Skandynawów, którzy od początku zdobyli przewagę. Estończycy wyraźnie opadli z sił, przez co coraz bardziej odstawali oni od rywali. Zwycięzcy zeszłorocznej edycji Ligi Europejskiej nie byli już w stanie podjąć walki, dlatego musieli oni uznać wyższość przeciwnika.

Finlandia – Estonia 3:2
(25:21, 25:22, 25:27, 22:25, 15:9)

Finlandia: Tervaportti (5), Seppanen (11), Krastins (8), Siirila (5), Sinkkonen (9), Ojansivu (24), Kerminen (libero) oraz Siltala (6), Helenius (1), Kaurto (15), Porkka i Pennanen (libero)
Estonia: Kreek (13), Toobal K. (1), Taht (24), Venno (9), Raadik (9), Aganits (7), Rikberg (libero) oraz Teppan (6), Kollo (1) i Toobal A.