Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Mazur o Zagumnym: Hegemon w swoim fachu

Mazur o Zagumnym: Hegemon w swoim fachu

fot. Katarzyna Antczak

– Jego talent, a w zasadzie dar do gry w siatkówkę był niezwykły. Bił swoich kolegów na głowę. Pokolenie Pawła było niezwykłe, ale gdy obserwowało się jego grę, miało się wrażenie, że to absolutny hegemon w swoim fachu – mówi o Pawle Zagumnym były selekcjoner reprezentacji Polski, Ireneusz Mazur.

W najbliższy weekend Paweł Zagumny oficjalnie zakończy reprezentacyjną karierę. Przez lata był jednym z liderów reprezentacji Polski, którą prowadziło wielu trenerów. Wśród nich był także Ireneusz Mazur, który dość nietypowo wspomina pierwszy kontakt z późniejszym rozgrywającym kadry. – Pawła znam doskonale, bo już dużo wcześniej, nim zaczęła się jego wielka kariera, pracowałem z ojcem wieloletniego rozgrywającego naszej reprezentacji. Leszek Zagumny przedstawił mi swojego syna, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Zobaczyłem wówczas wiecheć rudych włosów na głowie i chudego „gostka”, który był jedynie nieco grubszy od szczotki – podkreślił Ireneusz Mazur, były selekcjoner reprezentacji Polski.Mimo że Zagumny nie dysponował najlepszymi warunkami motorycznymi, to jednak zdołał się wybić i stać się jednym z liderów zespołów, w których grał, oraz polskiej kadry. – Siła, dynamika czy skoczność nie były jego zaletami. Jednak jego intelekt oraz zmysł boiskowy powodowały, że mimo braków fizycznych podporządkowywał sobie osoby, które dysponowały takimi elementami. Obejmował w sposób naturalny przywództwo w zespole – wspomina Mazur, który w samych superlatywach wypowiada się o siatkarskim kunszcie Zagumnego. – Bez wątpienia jego talent, a w zasadzie dar do gry w siatkówkę był niezwykły. Bił swoich kolegów na głowę. Pokolenie Pawła było niezwykłe, ale gdy obserwowało się jego grę, miało się wrażenie, że to absolutny hegemon w swoim fachu – ocenił obecny ekspert Polsatu Sport.

Zagumny to wirtuoz rozegrania, jeden z najlepszych zawodników na świecie na swojej pozycji, jednak wspominając czasy prowadzenia reprezentacji Polski, Mazur podkreśla, że Zagumny w pewnych sytuacjach nie był w stanie pracować na maksymalnych obrotach. – Był typem zawodnika, który stał w drugim albo nawet w trzecim szeregu jeśli chodzi o narzucanie intensywności treningów. Inni byli od pracy typowo siłowej. Paweł był siatkarskim artystą, który przez pewne ograniczenia fizyczne nie był w stanie pracować na maksymalnych obrotach. Kiedy prowadziłem reprezentację Polski i zlecałem całej grupie wykonywanie jednakowych ćwiczeń, nie mogłem traktować Pawła ulgowo. Musiałem zastosować odpowiedni wariant. Odwracałem się plecami do „Gumy”, który wykonywał tyle powtórzeń, na ile pozwalał mu organizm. Oczywiście były również takie ćwiczenia, które musiał wykonać od „A do Z”. Zdarzało się, że cierpiał, ale zaciskał zęby i walczył – dodał Mazur.

źródło: inf. własna, Polsat Sport

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-09-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved