Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Mateusz Janik: Siatkarka, która zdobywa najwięcej punktów nie zawsze jest najlepsza

Mateusz Janik: Siatkarka, która zdobywa najwięcej punktów nie zawsze jest najlepsza

fot. Sylwia Lis-Dubiel

– Developres najlepiej w lidze atakował z „pipe’a” i na wysokiej piłce, za to Chemik był lepszy na szybkiej piłce – mówi Mateusz Janik, statystyk Developresu Rzeszów.

Sezon za nami. Jest czego żałować? Chemik Police był do ogrania w play-off?
Mateusz Janik: – Chemik Police był w naszym zasięgu. Wynik 0:3 na Podpromiu nie oddaje przebiegu meczu, gdzie dopiero końcówki decydowały o rezultacie. Na wyjeździe przyzwyczailiśmy się do szybkiego stylu gry rywala, zaczęliśmy górować w każdym elemencie i wygraliśmy 3:2. W finale Pucharu Polski mecz był na bardzo wysokim poziomie i uważam, że pojedyncze akcje zadecydowały o zwycięstwie rywali. W ciągu sezonu nasz zespół rozwijał się indywidualnie i drużynowo, a nasza gra szła do przodu.

Który zespół był najlepszy w minionym sezonie?

– Tabela w dużej mierze oddaje pracę wykonaną przez poszczególne zespoły. Chemik i Developres, które wyraźnie odskoczyły, rzeczywiście górują w rankingach. Choćby w rankingu efektywności ataku, zagrywki czy przyjęcia te dwa zespoły znajdują się na czele stawki. Warto zwrócić uwagę na Legionovię, bo na przestrzeni całego sezonu zrobiła wyraźny postęp. Fajnie oglądało się też zespół z Bielska. Mimo 7. miejsca w tabeli okazał się najlepszy w lidze pod względem ilości bloków na set, Developres był drugi. Ciekawostką jest, że Chemika był w tej kategorii dopiero dziesiąty. Jednak policzanki punktowe bloki nadrabiały świetną grą w obronie. Developres najlepiej w lidze atakował z „pipe’a” i na wysokiej piłce, za to Chemik był lepszy na szybkiej piłce.

Na co głównie trenerzy zwracają uwagę. Które liczby są najważniejsze?

– Nie ma najważniejszej, analizuje się wszystko. Bardzo ważna jest jednak efektywność ataku. W standardowych raportach meczowych dostajemy informację o procentowej skuteczności ataku. Licząc efektywność, odejmujemy od punktowych ataków te zablokowane i błędy w aut czy siatkę. To daje lepszy obraz gry w ataku, bo czasami lepiej oprzeć piłkę o blok i ponowić wyprowadzenie ataku, niż wyrzucić piłkę w aut. I jeden i drugi atak jest nieskuteczny, jednak ten w aut daje punkt przeciwnikom, a ten pierwszy ponawia nasze szanse na zdobycie punktu. Często analizujemy procentowy rozkład ataku przeciwnika, tak żeby właściwie ustawić nasze priorytety w bloku. Która zawodniczka w danym ustawieniu lub danej sytuacji dostaje najwięcej, lub najmniej piłek? Gdzie rozgrywająca z danego miejsca na boisku wystawia najwięcej? Czy po nieskończonym ataku rozgrywająca ponawia rozegranie do tej samej zawodniczki, czy szuka innego rozwiązania? Zmiennych jest bardzo dużo, a naszym zadaniem, jako sztabu szkoleniowego, jest znalezienie schematów i określenie, jak nasza drużyna powinna reagować na poszczególne sytuacje na boisku. Liczby są pomocne, jednak najważniejsze jest obserwowanie gry przeciwnika.

Mówi się, że praca statystyka, to pewien szczebel w drodze do tego, żeby zostać trenerem. Taki Michał Mieszko Gogol, dziś pierwszy trener Skry Bełchatów, nie tak bardzo dawno temu był statystykiem Resovii.

– Również traktuję pracę statystyka, jako szczebel w drodze do bycia trenerem. Michał Mieszko Gogol jest jednym z wielu. Nie można zapomnieć o Oskarze Kaczmarczyku, który przeszedł taką samą drogę, pracując właśnie ze Stephanem Antigą w reprezentacji Polski. Myślę, że zadania, które ma do wykonania statystyk, uczą sumienności, dbania o szczegóły, co później jest niezbędne w pracy szkoleniowca. Również oglądanie tak dużej ilości spotkań, jest bardzo pomocne, bo obserwujemy różne style gry, różne spojrzenia na siatkówkę poszczególnych trenerów.

Autor wywiadu: Łukasz Pado
Cały wywiad w serwisie plus.nowiny24.pl

 

źródło: nowiny24.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-04-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved