Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Mateusz Bieniek wygrał z kontuzją

Mateusz Bieniek wygrał z kontuzją

fot. Arkadiusz Buczyński

Niedzielnego wieczoru ze spalskiego obozu doszły niepokojące wieści. 23-letni środkowy kadry Polski Mateusz Bieniek doznał urazu. Reprezentacja pod wodzą Ferdinando de Giorgiego w czwartek weźmie udział w meczu inaugurującym najważniejszą, tegoroczną siatkarską imprezę na Starym Kontynencie – mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn. W miejsce zawodnika ZAKSY Kędzierzyn-Koźle powołany został Andrzej Wrona, który pomógł kadrze w przygotowaniach. Jednak ostatecznie na mistrzostwa wydelegowany został Mateusz Bieniek. Na ile poważny jest uraz tego zawodnika? Już wyjaśniamy.

Jak poinformował lekarz kadry narodowej dr n. med. Jan Sokal:Nastąpiło uszkodzenie drugiego stopnia więzadła skokowo-strzałkowego przedniego, uszkodzenie mięśnia prostownika długiego palców i troczka prostowników. Uraz jest bolesny, Mateusz porusza się samodzielnie.Uszkodzenie drugiego stopnia więzadła skokowo-strzałkowego, o którym jest mowa, powstaje najczęściej wskutek skręcenia stawu skokowego. Samo „skręcenie” polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Mówiąc o tym konkretnym więzadle, mamy do czynienia ze stawem skokowym górnym. Uraz ten powstaje najczęściej w sporcie wyczynowym, ale wielokrotnie i w życiu codziennym. W siatkówce dochodzi do niego najczęściej podczas niefortunnego lądowania zawodnika po bloku i kontaktu jego stopy z podłożem, która znajduje się wtedy w inwersji – tj. w zgięciu podeszwowym, odwróceniu (supinacji) i przywiedzeniu lub w momencie kontaktu stopy z zawodnikiem po drugiej stronie siatki czy też partnera blokującego, który niecelowo ląduje po bloku na stopie danego zawodnika.

Tego typu wypadki często mają miejsce w tej dyscyplinie sportu. Różne są natomiast stopnie takiego uszkodzenia i wynikające z niego dysfunkcje. Drugi stopień, który zdiagnozowany został w przypadku Mateusza Bieńka wedle najczęściej stosowanego trzy­stop­niowego podziału według Ame­ri­can Medical Association, charakteryzuje się naderwaniem więzadła i częściowym naruszeniem torebki stawowej stawu. Objawy takiego urazu to obrzęk, ból, zaczerwienienie i niestabilność, którą odczuwa kontuzjowany.

Kolejny element, z którym boryka się środkowy, to uszkodzenie mięśnia prostownika długiego palców i troczka prostowników. Jest to również dość częsty uraz. Ten natomiast da się leczyć zachowawczo – poprzez unieruchomienie. W gorszych przypadkach rozpatruje się leczenie operacyjne. Największy problem, jaki wynika z takiego urazu, to ból, który najczęściej uniemożliwia wykonywanie pewnych ruchów, tj. skakania, gwałtownego zginania czy prostowania stopy bądź biegania. Pierwszym celem w tym przypadku jest zniesienie bólu i zapobieganie obrzękowi.

Rekonwalescencja zawodnika po takiej kontuzji uzależniona jest od wielu czynników. Składają się na nie: rodzaj stosowanej terapii, organizm sportowca i to jak reaguje on na leczenie, czas od urazu i szybkość podjętych działań przez medyków. O ten ostatni element można być spokojnym, ponieważ sztab medyczny reprezentacji Polski jest jednym z lepszych w siatkarskim środowisku, co niejednokrotnie udowodnił, przywracając wielu zawodników do zdrowia w bardzo krótkim czasie. – W mojej wieloletniej karierze zawodowej nie spotkałem się z przypadkiem tak szybkiego dochodzenia do sprawności po tak poważnym urazie. Jak się okazuje, organizm człowieka, a szczególnie sportowca pozostaje jednak wielką zagadką – powiedział Jan Sokal, lekarz kadry narodowej.

Bardzo dziękuję naszemu doktorowi i fizjoterapeutom: Tomkowi Pieczce i Michałowi Roczkowi za to, że doprowadzili mnie do takiej dyspozycji, która pozwoli mi zagrać w mistrzostwach. Naprawdę to ich wielka zasługa. Jeszcze raz pięknie dziękuję – powiedział Mateusz Bieniek.

Do otwarcia mistrzostw zostało już tylko kilkadziesiąt godzin. W medycynie sportowej każda minuta się liczy, dlatego wierzymy, że sztab medyczny bez problemu postawi zawodnika na nogi i zobaczymy Mateusza Bieńka już niedługo na parkiecie.

Zaznaczamy, że nie posiadamy wglądu w dokumentację medyczną zawodnika, a opis urazu jest oparty na wiedzy autora artykułu.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-08-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved