Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Mark Lebedew postuluje zmiany w systemie challenge

Mark Lebedew postuluje zmiany w systemie challenge

fot. FIVB

Trener Aluronu Virtu CMC Zawiercie i do niedawna selekcjoner reprezentacji Australii postuluje zmiany w systemie wideoweryfikacji, który używany jest w rozgrywkach międzynarodowych. Niektóre z postulowanych zmian już znalazły zastosowanie w systemie challenge, który stosowany jest w polskiej lidze.

Trener Mark Lebedew chciałby usprawnienia systemu challenge stosowanego w rozgrywkach międzynarodowych. W pierwszym rzędzie szkoleniowiec domaga się wprowadzenia limitu czasowego, w którym sztab drużyny może poprosić o sprawdzenie akcji. – Jeśli ktoś potrzebuje piętnastu powtórek i wciąż nie może się zdecydować, to znaczy, że nie jest to dla niego jasne. Trzeba szybko podjąć decyzję, lub pozostawić pierwszą decyzję sędziów w mocy – uważa Lebedew.Trener zawiercian zwraca uwagę również na czas, jaki zajmuje sędziemu drugiemu podejście do stanowiska challenge. – To bezcelowy, martwy czas w grze dla wszystkich. Sędziowie powinni widzieć na swoich monitorach powtórkę i sędzia pierwszy może podjąć decyzję. Nie musimy wszyscy patrzeć, jak przez 10 sekund drugi arbiter idzie do monitora – mówi szkoleniowiec.

Mark Lebedew chciałby również zmiany, która ma już zastosowanie w polskiej lidze. FIVB wymaga, by przerwać akcję, jeśli chce się sprawdzić sytuację w środku akcji. W polskiej ekstraklasie można poprosić o challenge po akcji i wrócić do konkretnej sytuacji. Zdaniem australijskiego trenera przerywanie akcji pozbawia emocji kibiców i nie zapewnia uczciwego zakończenia wymiany. Lebedew chciałby, by w każdym meczu można było sprawdzać również dotknięcie piłki w obronie i wszystkie akcje przy siatce, co możliwe jest już w polskich rozgrywkach, a w międzynarodowych nie zawsze.

– Powtórka akcji nigdy nie powinna być pokazywana kibicom w hali na tablicy czy telebimie. Jakość wideo jest zbyt niska, a kibice, a czasem też zawodnicy, nie znają dobrze zasad i regulaminu. To powoduje niepotrzebne nerwy u wszystkich i nie przynosi nic dobrego – uważa również Mark Lebedew.

źródło: opr. własne, worldofvolley.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-01-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved