Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Marek Solarewicz: Są rzeczy, które mnie zaskoczyły

Marek Solarewicz: Są rzeczy, które mnie zaskoczyły

fot. Bianka Sawoniuk

– W niedzielę zakończył się Commercecon Cup, a ten turniej to dla nas duża dawka informacji. Są rzeczy, które mnie w ten weekend zaskoczyły zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Obecnie wraz ze sztabem trenerskim pracujemy nad naszą grą, nad tym jak funkcjonujemy na boisku – mówi Marek Solarewicz, nowy trener ŁKS-u Commercecon Łódź.

Prezes Volleyball Wrocław, czyli pana poprzedni szef powiedział, że Solarewicz zaimponował mu pracowitością, sumiennością i pomysłem na siatkówkę. I o ten pomysł chciałem zapytać na początku. Jakie jest siatkarskie DNA Marka Solarewicza?Marek Solarewicz:Pomysł i tzw. „siatkarskie DNA” to dwie różne rzeczy. Ten pierwszy wynika z tego drugiego. To drugie z kolei to wszystko, czego mogłem się nauczyć od innych trenerów i zawodniczek na przestrzeni wielu lat. Oni właśnie w znacznym stopniu ukształtowali mnie jako trenera i przekonali, że zawsze należy mieć pomysł na to, jak drużyna powinna grać. Zawsze najbardziej interesują mnie drobne detale systemu w którym gramy i rozwój ludzi, z którymi pracuję.

Na jakich płaszczyznach? Wyłącznie na tej sportowej?

Na wielu. Nie sposób rozwinąć siatkarki wyłącznie na polu stricte technicznym, bo musimy przecież pracować także nad jej sferą mentalną. Z tego powodu w rozmowach z zawodniczkami tak często odwołuję się do prozaicznych spraw życiowych, co pomaga chociażby zmieniać różne siatkarskie nawyki. Posiłkując się analogiami do codzienności, biznesu czy innych dziedzin życia, łatwiej mi zobrazować pewne rzeczy i tym samym przekonać zawodniczki, że rozmaite mechanizmy zachodzące na boisku podobnie funkcjonują także gdzie indziej.

W co wierzy nowy trener ŁKS-u Commercecon?

Wychodzę z założenia, że zawsze można być lepszym, a przy okazji znaleźć nowe satysfakcjonujące rozwiązania. W kontekście siatkówki można dużo mówić na przykład o systemach gry, ale w trakcie wielu lat pracy nauczyłem się już, że nie ma jednego idealnego rozwiązania i jednego idealnego systemu. Pojawia się tu po prostu zbyt wiele zmiennych. Zmieniają się okoliczności, zmieniają się warunki pracy, zmieniają się też jako ludzie także same siatkarki.

Jaki jest więc pana pomysł na drużynę mistrza Polski?

Przyszedłem do klubu, w którym zostało dziewięć mistrzyń Polski, więc siłą rzeczy to ja muszę nieco dostosować mój pomysł do ŁKS-u. Z drugiej strony pozostaje pytanie o to, dlaczego prezes Hubert Hoffman postawił właśnie na mnie. Być może dlatego właśnie, że i ja pasuję do tych zawodniczek. To klub wybiera trenera, nie trener klub. Świat jest dziś dzięki szeroko pojętej komunikacji na tyle mały, że łatwo „prześwietlić” i siatkarki, i szkoleniowca, domyślam się więc, że w ten sposób prześwietlono i mnie. A ponieważ podobnie postrzegamy wiele spraw, jestem teraz w Łodzi. Zresztą, na jednym z pierwszych spotkań z szefem klubu poruszyliśmy kwestię zespołów juniorskich i padło wtedy pytanie o to, czy jestem w stanie w jakimś zakresie pomagać także zespołom młodzieżowym. Oczywiście się zgodziłem, bo to rzecz łącząca się z moją filozofią.

Niespełna tydzień przed pierwszym meczem o stawkę zna pan odpowiedzi na najważniejsze pytania?

Jestem w trakcie analizy. W niedzielę zakończył się Commercecon Cup, a ten turniej to dla nas duża dawka informacji. Są rzeczy, które mnie w ten weekend zaskoczyły zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Obecnie wraz ze sztabem trenerskim pracujemy nad naszą grą, nad tym jak funkcjonujemy na boisku. Zastanawiamy się, które z dotychczas stosowanych rozwiązań sprawdziły się na parkiecie, a które należałoby zastąpić nowymi. Na drugim planie jest jeszcze ważna analiza najbliższego rywala, czyli Chemika Police, bo to z nim zmierzymy się w Kaliszu w spotkaniu o Superpuchar Polski.

* cała rozmowa z Markiem Solarewiczem w Dzienniku Łódzkim

źródło: dzienniklodzki.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-10-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved