Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Marek Solarewicz: Wszystko idzie zgodnie z planem

Marek Solarewicz: Wszystko idzie zgodnie z planem

fot. Łukasz Krzywański

Nowy sezon Orlen Ligi startuje za nieco ponad miesiąc. 14 października zawodniczki Impelu Wrocław wybiegną na boisko, żeby zmierzyć się ze swoim pierwszym tegorocznym przeciwnikiem, zespołem ENEA PTPS Piła. – Dużo dyskutujemy w sztabie z trenerami, zastanawiamy się nad tym, czy dziewczyny idą do przodu i co możemy jeszcze poprawić. Natomiast zespołowo pracujemy solidnie, bardzo intensywnie, tym właśnie charakteryzuje się okres przygotowawczy – mówi trener wrocławianek, Marek Solarewicz.

Przygotowania do sezonu trwają od 21 sierpnia. Jakie wnioski pojawiły się po pierwszych treningach?Marek Solarewicz: Można powiedzieć, że przygotowania trwają jeszcze dłużej, bo wcześniej pracowaliśmy indywidualnie. Wniosków jest cała masa. Każdy trening pozwala nam lepiej poznawać zawodniczki, obserwować, jak pracują i jak się zachowują. Widzimy, jak reagują na nasze pomysły trenerskie, filozofię gry, ćwiczenia i przede wszystkim jak się rozwijają, więc to jest dla nas bardzo pozytywne. Dużo dyskutujemy w sztabie z trenerami, zastanawiamy się nad tym, czy dziewczyny idą do przodu i co możemy jeszcze poprawić. Natomiast zespołowo pracujemy solidnie, bardzo intensywnie, ale tym właśnie charakteryzuje się okres przygotowawczy.

Tegoroczna drużyna całkowicie różni się od poprzedniej, choćby ze względu na niższą średnią wieku zawodniczek. Czy w związku z tym praca na treningach też wygląda zupełnie inaczej?

– Oczywiście, że tak. To jest zupełnie inny zespół, ale też każdy sezon jest zupełnie inny dla każdego trenera. Nawet jeśli w wielu klubach utrzymuje się jakiś trzon zespołu, to i tak część zawodniczek się zmienia, więc specyfika pracy trenerów też jest inna. Na pewno ten zespół jest dużo młodszy niż poprzedni i mniej doświadczony, więc dużo zależy tutaj od nas, od trenerów, jak te zawodniczki rozwiniemy. Będziemy musieli z nimi mocno pracować indywidualnie, ale takie były nasze założenia i wiedzieliśmy to już przed sezonem, także wszystko idzie zgodnie z planem.

Nad czym głównie teraz pracujecie?

– Obecnie bardzo intensywnie pracujemy na siłowni ze Zbyszkiem Zdrojewskim, naszym trenerem przygotowania motorycznego, i skupiamy się na budowaniu siły. Oczywiście łączymy to z halą, doskonaląc zawodniczki indywidualnie w ataku, bloku, przyjęciu, na rozegraniu i we wszystkich działaniach, które są możliwe w siatkówce. Za to po południu pracujemy od tego tygodnia już bardziej zespołowo. Wdrażamy poszczególne systemy gry, jak np. przyjęcie grupowe, gdzie współpracują ze sobą 2 lub 3 zawodniczki, czy komunikację w dograniu piłki freeballowej, w czym musi uczestniczyć cały zespół. Tej pracy zespołowej na treningach jest z dnia na dzień coraz więcej.

Treningi odbywają się dwa razy dziennie?

– Tak, pracujemy z reguły dwa razy dziennie. Pierwszy trening, siłownia połączona z halą, trwa od godziny 9 do około 12. Po południu mamy drugi trening, od 17 do 19:30. W tygodniu są cztery jednostki siłowe, i tylko środa jest luźniejszym dniem dla zawodniczek, bo mają poranek wolny. Sztab szkoleniowy pracuje wtedy jednak normalnie. Dalej musimy planować treningi i zastanawiać się co robić, żeby dziewczyny cały czas się rozwijały.

Zawodniczki odczuwają już pierwsze zmęczenie po tych intensywnych treningach?

– Tak, ale na szczęście pracują z nami fizjoterapeuci zarówno Artur Hnida, jak i Filip Zając, którzy wykonują świetną robotę i pomagają siatkarkom na różne sposoby. Staramy się też pilnować, żeby to zmęczenie nie było duże. Pracujemy zawsze na takiej krawędzi: chcemy się rozwijać, iść do przodu, ale jak trochę przejdziemy za bardzo tę krawędź, to wtedy mamy przetrenowanie i zawodniczka nie może dalej ćwiczyć. Z kolei jeśli pracujemy za mało intensywnie, to mamy niedotrenowanie, więc też sytuację, która nie jest pożądana. Chodzi o to, żeby znaleźć odpowiedni balans między pracą a odpoczynkiem.

*cały wywiad Katarzyny Kowol w serwisie sportowywroclaw.pl

źródło: sportowywroclaw.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-09-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved