Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Marcello Abbondanza: Brak stabilizacji najgorszy w pracy trenera

Marcello Abbondanza: Brak stabilizacji najgorszy w pracy trenera

fot. lsk.plps.pl

– Chemik to profesjonalny zespół, w którym oczywiście trzeba ulepszać technikę i taktykę w trakcie każdego treningu. Jednak wiele z tych dziewczyn dużo już umie, więc tutaj sfera psychiczna jest równie ważna. Odpowiednie podejście, samoświadomość, motywacja. Można osiągnąć solidny poziom, ale czemu nie pójść krok dalej i wejść na świetny poziom? – mówi trener Chemika Police, Marcello Abbondanza.

Jakim trenerem był pan Abbondanza w 2005 roku, a jakim jest dziś?Marcello Abbondanza: Kompletnie innym. Byłem zdecydowanie bardziej arogancki, zamykałem się na ludzi, mało słuchałem, dużo mówiłem. 

Arogancki w stosunku do zawodniczek?

– Tak, w wielu przypadkach. Nie starałem się ich zrozumieć, tylko narzucałem swoją opinię.

Często słyszy się o panu, że jest twardym facetem i ostrym trenerem.

– Na pewno uważam, że trener to pierwszy człowiek w zespole. Trzeba słuchać innych ludzi, sztabu szkoleniowego, zawodniczek itd. Jednak finalnie robi się tak, jak zadecyduje trener. Do mnie należy ostateczna decyzja. 

Czy stanowczość przysporzyła panu kiedyś kłopotów?

– Na pewno. Nie tylko w życiu sportowym, ale również prywatnym. Jednak taka jest cena wiary w swoją filozofię. Przekonania, że to, co robisz, ma jakiś sens. 

Trener nigdy nie wątpi w swoje przekonania?

– Sukcesy na pewno dają podstawy do budowania pewności siebie. Jeśli robisz coś sumiennie, wkładasz w to serce, a do tego starasz się udoskonalać swoją filozofię i widzisz, że przynosi ona sukcesy, to daje ci zastrzyk pewności siebie i przekonania o dobrze obranej drodze. 

Czym najbardziej zawodniczka jest w stanie trenera zirytować?

– Przekładaniem siebie ponad zespół. Nie cierpię tego i nie jestem w stanie zaakceptować. Zespół jest zawsze najważniejszy. Każdy może mieć swoje aspiracje, umiejętności, cele, problemy, wnioski. Nikomu nie można tego zabronić. Jednak w momencie, w którym wchodzisz na parkiet, odkładasz to na bok. Liczysz się ty i twoje koleżanki z drużyny. Na tym samym poziomie. 

Jest taka teza, że trener musi być w 70% psychologiem, a w 30% specjalistą od siatkówki. 

– To zależy od zespołu. Od poziomu, na jakim jest zespół.

Na przykładzie Chemika?

– Chemik to profesjonalny zespół, w którym oczywiście trzeba ulepszać technikę i taktykę w trakcie każdego treningu. Jednak wiele z tych dziewczyn dużo już umie, więc tutaj sfera psychiczna jest równie ważna. Odpowiednie podejście, samoświadomość, motywacja. Można osiągnąć solidny poziom, ale czemu nie pójść krok dalej i wejść na świetny poziom?

Największa wada pracy trenera?

– Brak stabilizacji.

W kontekście podróży i życia na walizkach?

– Tak. 10 lat temu to nie był dla mnie problem. Teraz mam żonę i dziecko, które ma niecały roczek. Przenosiny do innego kraju są trudniejsze. Dodatkowo dochodzi fakt, że nie czuje się stabilności. Nie ma żadnej gwarancji, że za rok będziesz w tym miejscu, w którym myślałeś, że będziesz. Z Casalmaggiore podpisałem trzyletni kontrakt. Wydawało mi się, że osiągam stabilizację, przynajmniej na jakiś czas. Życie jednak zweryfikowało moje plany.

Dlaczego więc z Chemikiem podpisał trener kontrakt tylko do końca sezonu? Chciał się trener przekonać, czy Polska to dobry pomysł?

– Pamiętajmy, że są dwie strony, które podpisują kontrakt. Doszliśmy do wniosku z prezesem, że tak będzie najlepiej. Z mojej strony poznam nowe miejsce, ocenię, czy życie w Polsce jest dla mnie.

Kto wygrałby sparing Chemik – reprezentacja Kanady?

– To mnie zaskoczyłeś. Nie wiem, chyba nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ obie drużyny kompletnie się od siebie różnią. W Kanadzie trwa proces budowy. Tam jestem nie tylko trenerem, ale także kierownikiem zespołu. Wybieram kolor strojów, miejsca akomodacji drużyn, hotele itd. Kanada to ekipa złożona w dużej mierze z zawodniczek kończących wyższe uczelnie. Nie da się tego porównać, choć z chęcią zobaczyłbym taki sparing.

źródło: chemik-police.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-03-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved