Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Malwina Smarzek liderką rankingu najlepiej punktujących ME

Malwina Smarzek liderką rankingu najlepiej punktujących ME

fot. FIVB

Atakująca reprezentacji Polski Malwina Smarzek została liderką rankingu najlepiej punktujących zawodniczek fazy grupowej siatkarskich mistrzostw Europy rozgrywanych w Gruzji i Azerbejdżanie. Kolejną Polką w tej klasyfikacji jest Agnieszka Kąkolewska. Środkowa uplasowała się jednak dopiero na 27. miejscu.

Smarzek zdobyła aż 78 punktów w trzech meczach pierwszej fazy rozgrywek europejskiego czempionatu. Polka atakowała 167 razy, dla porównania wszystkie zawodniczki kadry wykonały 380 ataków. Siatkarka grająca na co dzień w Chemiku Police zdobyła 65 „oczek” atakiem, 9 blokiem i 4 bezpośrednio z zagrywki. – Od dłuższego czasu mam do Mali duże zaufanie na boisku, a ona wręcz prosi o to, by kierować do niej piłki. Sama chce jak najwięcej atakować – mówi rozgrywająca Joanna Wołosz.Smarzek była najskuteczniejszą i najlepiej punktującą zawodniczką polskiej kadry. W klasyfikacji „przegoniła” m.in. Paolę Egonu z Włoch, Polinę Rahimową z Azerbejdżanu, Lise van Hecke z Belgii, Katarinę Barun Susnjar z Chorwacji czy niemiecką atakującą Louisę Lippmann. Pozostałe dziewczyny punktują mało i stąd najwięcej piłek kierowanych jest do Malwiny. Potencjał jest, ale brakuje doświadczenia. A z niektórych piłek nie ma się co bawić w kiwki i plasy, tylko trzeba po prostu przyłożyć. Brak siły ataku z lewego skrzydła to nasza bolączka od kilku sezonów, bo mamy bardziej defensywne zawodniczki, które trzymają przyjęcie zagrywki. Wystarczyłaby jedna wyższa i bardziej ofensywna zawodniczka – ocenia na łamach Przeglądu Sportowego dwukrotna mistrzyni Europy Katarzyna Skowrońska-Dolata. 

Druga w polskiej kadrze, jeśli chodzi o skuteczność, jest grająca na środku siatki Agnieszka Kąkolewska. Zawodniczka zdołała zapisać na swoim koncie zdecydowanie mniej punktów niż atakująca, bo tylko 36 i zajęła 27. pozycję w rankingu CEV. Warto jednak dodać, że siatkarka jest na ósmym miejscu wśród najlepiej blokujących. W rankingu najlepiej przyjmujących znalazła się jeszcze jedna Polka Martyna Grajber. Zawodniczka z niespełna 57-procentową skutecznością uplasowała się na szóstej pozycji.

źródło: polsatsport.pl, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved