Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Małgorzata Niemczyk: Brak postępów wynika z nieodpowiednich treningów

Małgorzata Niemczyk: Brak postępów wynika z nieodpowiednich treningów

fot. archiwum

– Trzeba podjąć walkę o każdą piłkę. Fragmentami ją widziałam, ale to było zbyt mało. Od dłuższego czasu nie widzę postępu w żeńskiej siatkówce. Wynika to z niewłaściwego szkolenia – powiedziała po przegranych przez biało-czerwone kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich Małgorzata Niemczyk, mistrzyni Europy z 2003 roku.

Europejski turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich nie potoczył się po myśli biało-czerwonych. Podopieczne trenera Nawrockiego poniosły trzy porażki i nie awansowały nawet do strefy medalowej. Bilety do Rio de Janeiro wywalczyły Rosjanki, Holenderki i Włoszki będą miały jeszcze jedną szansę zakwalifikowania się na igrzyska, zaś Polki marzenia o grze w nich muszą odłożyć przynajmniej o cztery lata. – Byłam zaskoczona wywiadami dziewczyn przed turniejem, w których wypowiadały się, że jadą do Ankary walczyć o awans na igrzyska. Podstawowym ich celem powinno być wyjście z grupy. Moim zdaniem nie potrafią ocenić swoich umiejętności na tle rywalek z Europy. Awans do półfinałów – to byłaby realna ocena poziomu prezentowanego przez naszą drużynę – powiedziała Małgorzata Niemczyk. 

Polki miały możliwość awansu przynajmniej do półfinału, ale w każdym z trzech rozegranych meczów zabrakło im konsekwencji w grze oraz nieco szczęścia, by zdobywać najważniejsze punkty. – Szczęście zawsze siedzi trochę okrakiem na siatce, ale trzeba mu pomóc. Niestety, od dłuższego czasu nie widzę postępu w żeńskiej siatkówce. Myślę, że wynika to z nieodpowiednich treningów – zaznaczyła była przyjmująca polskiej kadry. – Na pewno każdy trener, każda zawodniczka odpowie, że trenują dobrze, tylko pytanie jest, jak się trenuje? Ile razy zostały wykonane treningi na wysokiej siatce? W meczu z Włoszkami ewidentnie było widać, że nawet młode rywalki bez problemu potrafiły atakować nad naszym blokiem lub po rękach naszego bloku, a nasze zawodniczki miały z tym duże problemy. To trzeba ćwiczyć na co dzień, bo jest to jedna z form ataku – dodała Niemczyk.

Była reprezentantka Polski z wielu siatkarskich pieców jadła chleb, poznała wiele myśli szkoleniowych, ale już wówczas zauważyła, że część czasu treningowego była marnowana, a ona i jej koleżanki nie podnosiły swoich umiejętności. – Miałam bardzo dużo różnych trenerów w moim życiu i przetrenowałam z nimi bardzo dużo godzin. Śmiało mogę powiedzieć, że połowa tego czasu nie służyła podniesieniu moich umiejętności, tylko zmęczeniu mnie i zajechaniu na treningu. Najczęściej miałam do czynienia z tym, że w siatkówkę się gra w czasie meczu, ale nie trenuje się jej na treningu – skomentowała złota medalistka mistrzostw Europy w 2003 roku. – Zdobywając medale, rozbudziłyśmy nadzieje na kolejne sukcesy, ale nie spowodowałyśmy zmiany systemu szkolenia. Proszę zwrócić uwagę, jakie zawodniczki je zdobywały, jaki miały wiek, przez ile zagranicznych klubów przeszły, ile różnych myśli szkoleniowych poznały. A jakie zawodniczki tworzą teraz trzon reprezentacji? Te, które grają tylko w polskiej lidze. To znaczy, że zagranica ich nie chce? Czy boją się tam sprawdzić, pracować? Nie chcą się rozwijać? A czy na pół roku na kadrę będą chciały przyjechać, do zagranicznych klubów nie chcą wyjeżdżać, to gdzie chcą się nauczyć siatkówki na wyższym poziomie? – pyta Niemczyk.

Zdaniem byłej siatkarki powinno się zmienić cały system szkolenia, kłaść większy nacisk na lepszą jakość treningów w klubach, ale także same zawodniczki powinny zmienić nastawienie do pracy. Bez tego nie będą się rozwijały, a polska reprezentacja będzie miała problem, aby nawiązać do sukcesów z początku tego stulecia. – Chodzi o podnoszenie własnych kwalifikacji. Nie ma dzisiaj menadżera, który się nie doszkala. Bo taki nie istnieje, wylatuje z rynku pracy po kilku latach. Siatkarki też muszą się doszkalać, a nie wykonywać tylko swoją pracę. Jeśli dziewczyny nie zdadzą sobie sprawy z własnych niedoskonałości, to nikt za nie tego nie zrobi – zakończyła Niemczyk.

Co dalej z reprezentacją Polski kobiet?

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved